Hürriyet Kitap Sanat Açıkladı: 2021'in En İyi 50 Kurgu Kitabı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/2021in-en-iyi-50-kurgu-kitabi-hurriyet-kitap-sanat-acikladi/

image

Hürriyet Kitap Sanat eki 2021’in en iyi 50 kurgu kitabı hakkında bir liste yayımladı. İlk sırada Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk Veba Geceleri adlı romanı ile yer aldı. Hürriyet Kitap Sanat’ın her yıl düzenlediği Yılın En İyi Kitapları seçkisinin yeni adımı paylaşıldı. Kitap eleştirmenleri ve kitap eki editörlerinden oluşan 20 kişilik jüriye Hürriyet Kitap… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Hürriyet kitap sanat jurisinin seçtiği 2021’in en iyi 50 kurgu kitabından ben yıl içerisinde beş tanesini okuyabilmişim. Okuduğum beş kitap.

Veba Geceleri - Orhan Pamuk
Ülker Abla - Seray Şahiner
Kayıp Tanrılar Ülkesi - Ahmet Ümit
Balıkçı ve Oğlu - Zülfü Livaneli
Talan Şiirleri - Hilmi Yavuz

Okuduğum beş kitap içerisinden özellikle birini öne çıkaracak olsaydım, bu kitap Ülker Abla olurdu. Hürriyet jurisinin listesine girmemiş ama ben 2021’in en iyileri arasına Ahmet Altan’ın Hayat Hanım kitabını da eklerdim.

1 Beğeni

Veba Gecelerini ilk sırada gördükten sonra inceleme gereği duymadım. 2021de 40 kadar kurgu okudum, Veba Geceleri benim bu minik hinterlandımda bile ilk 10da değil. Veya, belki de olanların içinde en iyisi hakikaten odur ki bu da edebiyatımız adına ağlama vaktinin geldiğine işaret.