I. Kılıçarslan'ın Kayıp Mezarı Diyarbakır'da Bulundu: Anadolu Selçuklu Sultanı'nın Mezarı Keşfedildi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/arkeoloji/i-kilicarslan-mezari-diyarbakir-anadolu-selcuklu-sultani/

Anadolu Selçuklu devletinin sultanı I. Kılıçarslan‘ın mezarı Diyarbakır‘ın Silvan ilçesinde bulundu. Hükümdarın mezarına, kızı Saide Hatun‘un mezarı da eşlik ediyor. Diyarbakır’ın büyük ilçelerinden birisi olan ve tarihi açıdan da hayli zengin olan Silvan’da Dicle Üniversitesi (DÜ) tarafından gerçekleştirilen kazı çalışması olumlu sonuç verdi. I. Kılıçarslan‘ın kayıp mezarı artık tespit edilmiş durumda. Sultan Kılıçarslan’ın mezar yerinin tespiti için… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Eğer mezar, buradaki görselde görülen ise, bir Selçuklu sultanı mezarı olarak çok basit durmuyor mu? Üstelik mezar ona aitse mutlaka üzerinde, sağında-solunda bir yerlerde buna ilişkin bir ibare olması gerekir. Haberde bu yönde açıklama yok. Ona ait olduğu kesinmiş gibi haber yapılmış ama bunu destekleyen bir şey göremedim. “… ait olduğu düşünülüyor” dense daha iyi olurdu bence.

1 Beğeni