İçerik Dünyasını Kuşatan "Bayağılık" Üzerine

(Cem) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/icerik-dunyasini-kusatan-bayagilik-uzerine/

Ajansların masasında meze olmak mı? Bilginler ve halk sözcüleri, yani "Influencer"lar… Bu sizin için ne demek? Bayağılaşan içerik üretimi ve üreticileri üzerine yazdık. (DEVAMI…)

(Uygar Özdemir) #2

Kelimesi kelimesine katılıyor fakat çıkar bir yol bulamıyorum. Hele yaşı küçük çocukları bunun kötülüğüne inandırmak öyle zor ki, bazen şüpheye düşüp acaba böyle düşünmem geri kalmışlığımdan mı dahi diyorum. İyi içerik üretmenin de bir anlamı olmuyor okuyanı olmayınca, ne yapmak gerekiyor bilemiyorum. İlgi çekici başlıklar atmak, konuyu kısaltmak ve hatta saptırmak mı yoksa git gide daha az görünür olmaya dayanmak mı…

(Beren) #3

Bu duruma her millet layık olduğu şekilde yönetilir mantığıyla bakmaktan kendimi alamıyorum. Önümüze sunulan içerikler büyük oranda bizim talebimiz doğrultusunda şekilleniyor. Tabiki reklamların, yönlendirmelerin varlığı yadsınamaz fakat Youtube üzerinden örnek verecek olursak izlenme sayılarının üreticilere etkisi çok bariz. Kimse az bir izlenme sayısı olacağını düşündüğü işe zamanını ayırmak istemiyor. Maalesef ülkemizde eğitime, kültür sanata, müziğe, bilime dair bir şeyler yapmak istiyorsak elimizi taşın altına koymak zorunda kalıyoruz.

Lera Lynn’in bir şarkısında geçiyor in the present, nothing lasts diye. Günümüzde hiçbir şey sürmüyor gerçekten, topluma fayda sağlayabilecek aydın kitle de içe kapanmaktan kurtulamıyor. Dinleyen olmadığında sözler de uçup gidiyor işte. Günü yakalayacağız diye basitleşiyoruz bence. Çağını aşmak isteyeni tuhaf diye yaftalıyoruz. Van Gogh mesela, gününü yakalamadı, popüler sahnede hiç var olmadı. Popüler sahneye çıkacağım diye yapılanlar kalıcı olmayacak, onların yerini her zaman bir başkası alacaktır.

(Cem) #4

@KorkutHatun - Ben de çözümü olan bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Ben sadece bu ülkeden ziyade genel olarak böyle olduğunu düşünüyorum. Tabii bunu söylerken yazıda da belirttiğim gibi hor görmek gibi bir niyetim yok. Böyle bir kültürel yapılaşmanın iyi görünmediğini vurguladım.

Yorumlar için teşekkürler. :slight_smile: