İdrak Abbasov: "Demokrasiden Diktatörlüğe Geçen Bir Ülkede 20 Yıldan Fazla Gazetecilik Yaptım"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/roportaj/idrak-abbasov-soylesi/

Azerbaycan’da yaşadığı zorlu günlerden sonra Norveç’e yerleşen ödüllü gazeteci İdrak Abbasov ile edebiyatı ve gazeteciliği konuştuk. (DEVAMI…)

3 Beğeni

Garip fikirleri okuduğum bir mülakat olmuş. Öncelikle Norveçlilerin" milliyetçi" diye Knut Hamsun’u dışlamasına çok şaşırdım. Hamsun müthiş bir yazardır. Bir edebiyatçının ideolojisi değil, edebi dehası önemlidir ki, Hamsunu çıkardığınız zaman Norveç Edebiyatı öksüz kalır kanaatimce. Siz aydın bir sağcı Fransızın A.Camus ya da Malraux yu dışladığını duydunuz mu. Aynı çelişki, kendine Türk diyen Azerilere bu muhteremin “şaşırmasında” da mevcut. Azerilerin Türk-Oğuz boylarından olduğunu zaten herkes biliyor. Ne diye bozuluyorsun efendi? Güney Azerbaycanlıların kendine “Azeri” demesi ise “Biz İranlı değiliz” duruşudur. Diğer taraftan Azerbaycan 1991 den sonra tamamen bir batı demokrasisi idi de son 5 yılda mı Diktatörlük oluverdi? Norveç bir Batı Asyalının huzurla yaşayıp kaynaşabileceği belki de en son ülkedir.
Enteresan bir adammış!

Merhaba,

Sanırım anlamadan yargıladığınız cümleler olmuş. Bir yazarın o ülkenin siyasi yapısıyla birebir ilişkisi vardır ki Abbasov da yazarı edebi açıdan değil yazarın siyasi/politik olaylara yaklaşımından değerlendirmiş. Azerilerin kendilerine Türk demesine şaşırmıyor, Türklüğü dışlayıcı bir unsur olarak kullanmanın ne kadar kısıtlayıcı ve engelleyici bir görüş olduğunu, böyle düşünmenin hiçbir şey katmayacağını söylüyor. Ayrıca böyle çok uluslu ve coğrafi konumuyla bir geçiş ülkesi olan toprakların saf bir ırk olamayacağı da satır arası. Azerbaycan’ın yakın tarihinde de uzak tarihinde de değil batı, hiçbir demokrasi belirtisi yok. 1992’den önce zaten Sovyet yönetimi altında olan ülke, bağımsızlığını kazandıktan sonra da yönetime gelen siyasi rejimlerin otoritesi altına girmiş, asırlardır rahat nefes almamıştır ki bu yalnızca 2 Aliyev döneminde değil, Haydar Aliyev’den önceki 3 cumhurbaşkanı döneminde de böyle olmuştur. Abbasov son 20 yıl derken Haydar Aliyev döneminin son yıllarından başlayarak 2003’te İlham Aliyev’in başa gelmesiyle günümüze uzanan süreci işaret etmiş. Norveç’e gelecek olursak, Batı Asyalı’nın, Doğu Asyalı’nın ya da Afrikalı’nın değil, insan hakkı arayışı olan tüm gazetecilerin rahat bir nefes alabileceği ülkedir.

Belki biraz araştırıp yeniden okumak istersiniz.

Sevgiler!

1 Beğeni

Azerbaycanı tahminizden çok daha iyi tanımaktayım. Norveç de bilgi sahibi olduğum ülkelerdendir. Yaşım ve ilgi alanım da müsait.Doğrusu kuzey tipi-kamucu- bir demokrasinin, petrole bağlı yaşamın oldukça dışarıya engeller koyan bir ekonominin, bunalan insanların arasında ne kadar huzurlu olunabilir bilmiyorum. Ama Hamsunu dışlayan bir ülkede yaşamak istemezdim. Her halde bu gazeteci Kuzey de her şeyi mükemmel zannederek gitmiş, umarım aradığı huzur bulur.