İlber Ortaylı: "Orhan Pamuk Okumayın, Çünkü Türkçesi Bozuk"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/ilber-ortayli-orhan-pamuk-okumayin/Türkiye’nin Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş tek yazar olan Orhan Pamuk hakkında, İlber Ortaylı tarafından geçmiş zamanda yapılmış bir açıklama yeniden gündeme geldi. Ortaylı, Pamuk’un Türkçesinin bozuk olduğunu ve kitaplarını öğrencilerine tavsiye etmediğini açıkladı. Pamuk, geçen günlerde liselerdeki edebiyat eğitiminin kendisine katkısının sıfır olduğunu dile getirmiş, bu konuşmayı içeren video sosyal medyada viral olmuştu. Yazar… (DEVAMI…)

4 Beğeni

İlber Ortaylı, panel sırasında Orhan Pamuk’la ilgili, “bizim Nobel alan yazarımızın Türkçesi’ni ben okutamıyorum. Yani ben talebelerime ‘bu romanı okuyun’ demiyorum, ‘okumayın’ diyorum. Orhan Pamuk’u tavsiye etmiyorum çünkü olmaz, Türkçesi bozuk” ifadesini kullandı.

Ortaylı sözlerinin devamında da, “mesela Elif Şafak İngilizce yazıyor, Türkçe bilmiyor. Bu Türk yazarı sayılmaz. Türktür tabi ama Türk yazarı sayılmaz” şeklinde konuştu.

4 Beğeni

Belki linç edecek arkadaşlar çıkabilir ama iki yazarı ben de okuyamıyorum maalesef. Bu denli sert eleştirmek gerekir mi bilmiyorum ama bir noktada haklılık payı olduğunu düşünüyorum. İçerik, öykü, konu güzel olsa da bu yazarın dili güzel kullandığını gösterir mi? Örneğin yabancı bir kitap konu bakımından güzel olsa da çevirisi yeterince iyi olmayabiliyor. Anlatma kabiliyeti yoksa ama konusu gerçekten ilgi çekiciyse bu kitaba iyi diyebilir miyiz? Yani zaman zaman yahu konu çok güzel de yazar tam anlatamamış, bu kitabı falanca yazsa tadından yenmezdi, dediğimiz olmuyor mu? Benim oluyor.

7 Beğeni

Ya adam zaten yazar kötü dememiş Türkçe’si kötü demiş ben de katılıyorum kötü evet.

Orhan Pamuk güzel Türkçe’siyle ünlü bir yazar değil ama işte. Olayı bu değil yani.

İlber Hoca’ya katılırım, okumayın demesine katılamam.

3 Beğeni

Peki, Türkçesi kötü olan bir yazar kötü yazar mıdır, iyi yazar mıdır?

Ödüllere gelirsek zaten bence bunlar hep siyaset. Önemsemiyorum.

4 Beğeni

Kötü de olabilir iyi de. Bence Orhan Pamuk iyi bir yazar mesela. Nobel’lik mi değil tabi ki ama iyi bir yazar.

Neye göre iyi veya kötü? Kriterlerin nedir mesela? Bunu neye dayanarak söylüyorsun?

Amacım biraz sorgulamak, biraz anlamak, biraz genel görüş incelemek yani uyuzluk olsun diye demiyorum. :joy:

1 Beğeni

Söyleşinin bu bölümü 2019 yılının Eylül ayında Youtube’da yüklemiş. 6 ay önce yapılmış yorum görünce fark ettim. Peki neden olayın üstünden 1 yıldan uzun süre geçince haber yapmışlar? Çünkü dün ekşide başlığı açıldı.

3 Beğeni

Konu seçimlerini seviyorum. Karakter ve olay örgüsünde de başarılı buluyorum. Çok yönlülük de var. Örneğin Beyaz Kale kitabıyla atıyorum Masumiyet Müzesi çok farklı türde eserler. Çoğunun altından da kalkmayı bilmiş. Dünya’da modern-postmodern edebiyatı takip ettiğim için yerli edebiyatta bunların karşılıklarına değer veriyorum ben. Ülkemiz bu konuda dünya edebiyatından bir yirmi yıl falan arkadan geliyor. Orhan Pamuk da iyi bir postmodern yazar bana göre. Bu türün temsilcilerinden biri. Tıpkı Bilge Karasu, Oğuz Atay, Latife Tekin vs gibi.

Not: Tüm eserlerini okumadım. Okuduğum kadarıyla konuşuyorum bu arada.

3 Beğeni

Okuduğum kadarıyla ben de katılıyorum bu yorumlara. Özellikle tekrara düşmemesi ve çeşitliliğinin olması bence bir yazarın en büyük artısı.

1 Beğeni

Anladım. Ben birkaç kitabını okumaya çalıştım ama devam edemedim. Bana hitap eden bir yazım tarzı yok. Belki çok fazla çeviri kitap okuyorum diye böyle hissediyor olabilirim fakat böyle düşünürsem de okuduğum her Türk yazarda bir yabancılık yaşamam gerekirdi. Engin Türkgeldi, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Sabahattin Ali vs. gibi yazarlarda aynı yabancılığı çekmiyorum. Dillerini akıcı buluyorum fakat aynı şeyi Elif Şafak veya Orhan Pamuk gibi yazarlarda bulamıyorum. Şimdi kitaplarım karşımda değil, olsaydı daha çok örnek verirdim.

1 Beğeni

Bedava verseler okumayacağım bir yazar.

1 Beğeni

Siz bence postmodern çok okuyamıyorsunuz öyleyse. Elif Şafak da bu tarz yazar aslında. Dünya’da bu ekolde yazan Albert Camus, Franz Kafka, Virginia Woolf var mesela. Bunlarda da içine girmekte zorlanıyorsunuzdur. Yanlış mıyım?

Tarz size hitap etmiyor gibi duruyor.

@melih hiç okudunuz mu sevgili hocam? Ben de önyargılıydım kendisine ama kötü yazar değil emin olun. Yani yazdıklarını okumak zaman kaybı olmaz kesinlikle. Seversiniz diyemem. Bu tarzı herkes sevmez. Hatta çoğunluk sevmez öyle diyim. Ama yine de zaman kaybı da olmaz.

Hayır, Franz Kafka çok severim. Virginia Wolf sevmiyorum. Albert Camus da okuyorum gayet rahat. :slight_smile: Paul Auster de severim mesela hem de epey severim.

Belki de bu konuda bana göre bir ayrım vardır ya da ilgimi çeken konular veya çekmeyen konular vardır.

Evet ilginçmiş öyleyse :slight_smile: Türle bir sıkıntınız yoksa dediğiniz gibi konular sizi çekmemiş ve yazarın dili de itmiş olabilir. Tartışmanın başında zaten bu konuda iyi olmadığını söylemiştik Pamuk’un.

Ben de mesela Pamuk ile birlikte Auster severim ama Kafka ve Camus bana göre değil. Tamamen zevk ve hitap meselesi. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben de hepsini seviyorum Camus sevmiyorum :slight_smile:

Kötü mü değil ama ben sevmiyorum. Kesinlikle zevk meselesi :raised_hand:

1 Beğeni

Orhan Pamuk konusunda ben de sizin gibi düşünüyorum. Birkaç kitabını okumayı denedim ama devam edemedim.

Benim okumamamın nedeni iyi bir yazar ya da kötü bir yazar olmasından dolayı değil. Nobel Ödülünü nasıl aldığıyla ilgili aslında. Okumadığım için iyi yazar ya da kötü yazar diyemem zaten. Benim ki daha ziyade kişisel biraz :slight_smile:

3 Beğeni

He anladım. Saygı duyarım :slight_smile:

1 Beğeni