İmzalanmamış Anlaşma- Kısa yazı

Yorumlarınızı bekliyorum. İyi okumalar.

Keselerimizin hep dolu olmasını isteriz. Ama hepsi gerçekten dolu olmamalıydı. İş işten geçti, bunu okuyor olman bir kanıt. Bütün annelerin keseleri dolmamalıydı. Dolanlar boşalmalı, patlamalıydı. Ama olmadı. Yani, bizler için olmadı. Bu, iyi bir şey değil. Üstüne yüklenmiş çokça sorumluluğun farkında olabilirsin. Ya da henüz farkında olmamanı sağlayacak, senin yerine sorumlulukları gerçekleştiren ipler vardır üzerinde. Merak etme, ipler koptuğu zaman iş çığırından çıkacak. Senden onay alınmadan gerçekleşen bütün bu olay dizisi sırtına binecek ve kambur durmanı sağlayacak. İpler, hayal gücünün bir ürünü değil. İplerin üzerinde olan ‘yük’ nereden geliyor biliyor musun? Hiç hoşlanmayacaksın, ama dert edeceğini sanmıyorum. Diğerleri nasıl dayanıyor bilmiyorum. Önemli olan dayanmak mı, onu da bilmiyorum. Kum, hayal bile edemediğin bir hızla aşağı doğru akıyor. Belki sen de dayanabilirsin. Bir bakmışsın… yaşıyorsun. Yani, yaşadığını zannediyorsun. İpler gerilmeye başlıyor, yükler artıyor. Dayanmaya çalış, eninde sonunda alışacaksın. Bak, bir tane daha imzasız anlaşma yapıldı. Haydi, onlara selam ver ve kamburunu tutarak ilerle.

1 Beğeni

Tam olarak bu metnin yazılış amacını anlamadım. Bir günlük gibi mi bakmalıyım yoksa hayatın üstümüze atıp kaçtığı yüklere yapılan bir sitem olarak mı bakmalıyım? Yoksa öyle anlık bir ilham sonucu yazılmış bir metin mi? Tam olarak neye yorum yapacağımı anlamış değilim aslında. İçerik olarak anladım cümle yapıları fena sayılmaz ama yine de amacını anlayamadığım için bana bir günlük tutuluyormuş da o anda bu hayat yükleri ve insanın hayatın acımasızlığına karşı bir serzeniş olarak geldi.

Bir insana ‘doğmak istiyor musun?’ diye sorulmadı. İnsan çok kompleks bir varlıktır ama çok tekdüze yaşar, yaşamaya zorlanır ve elinden bir şey gelmez. Arzular, başkalarının girişimleriyle bastırılır… Anlatmak istediğim bunlardı.

Benim demek istediğim geniş bir açıda yerinin neresi olacağı idi. Bir düşünce yazısı olarak bakabilirim herhalde. Deneme olarak nitelendirsem daha doğru olur. Ben sadece kategori bazında bir yere koymak istedim. Dün de biraz yorgundum sanırım tam sınıflandıramamışım. Açıklama için teşekkür ederim. ^^

Geniş bir açıda bakarsam ve çok basit düşünürsem, insan diyebilirim sanırım. Direkt olarak insanı anlatmak istedim. Rica ederim.