Incal: Dipsiz Bir İlham Kuyusu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/incal-dipsiz-bir-ilham-kuyusu/

Dune filminin küllerinden doğan ve Beşinci Element, Blade Runner ve Alien gibi pek çok ünlü esere ilham kaynağı olan Incal’i inceledik. (DEVAMI…)

6 Likes

Jean “Moebius” Giraud çizimlerine bayılırım. Alejandro Jodorowsky’yeyse, çılgın-sanatçılığı sebebiyle uzaktan saygı sunabilmekle yetindim. Sinema dergisinin kült filmler köşesinde, Jodorowsky’nin ilk bombası Fando y Lis tanıtılmıştı. Jodorowsky ismiyle ilk o zaman tanışmıştım. Filmi hakkın okuduklarım, beni hem büyülemiş hem de ürkütmüştü. Yazıda, zombiler, delilik ve diğer tuhaf şeylerle yüklü bir yolculuk filmi olduğuna değiniliyordu. İzleyenleri tam manasıyla “çıldırtan” bir film olmasıysa en ilgincime giden ayrıntıydı. Gala gösterimi sonrası filmden huzursuzlanan tepkili kalabalık Jodorowsky’yi rahat bırakmamış; o da, polis eşliğinde, sinemadan ancak kaçabilmiş. Filmlerinin fragmanları bile, beni kendisinden uzak tutmaya yetmiştir. Hayır, beğenmemezlik, değil benimkisi. İzlemediğim şeyi beğenmemek, düşünülemez. Yani, tarzı sebebiyle bana hitap etmediğini düşündüm hep.

Yaratıcılığına ve hazır cevaplılığına hayranım. Seneler evvel Türkiye’ye gelip röportaj vermiştir. The Fifth Element filmindeki şehir tasarımları sebebiyle Luc Besson’a dava açtığını öğrenmiş ve akabinde, daha fazla avukatı olduğu için Besson’un kazandığına değinmesi, yüzümde tebessüm oluşturmuştu.

Jodorowsky’s Dune belgeselinde saygım ve merakım canlandı. Çılgın-dahiliğini yakından incelemek istiyorken, Incal, benim durumumdaki kesim için en ideal tercih; bundan hiç şüphe yok.

2 Likes

Eh, çılgın dehâsına ucundan köşesinden bir göz atmak için iyi bir tercih olduğu belli ama duyduğuma göre filmleri çok daha uç noktalardaymış. Sizin verdiğiniz örneklerden de belli zaten :slight_smile:

1 Like