İngiliz Senarist: Chernobyl Dizisinde Neden Siyahi Oyuncu Yok?

Witcher’ın Ciri’sini siyahi yapmaya çalışan o akılla bu akıl aynı sanırsam. Farklı tabakalar temsil edilsin, tamam bir şey demiyorum da kitaplarda freakishly pale (Uçuk derecede beyaz demek galiba) olarak geçen bir genç kadını bu denli değiştirmek nedir?

Zoraki çeşitlilik kötü çeşitliliktir, diyorum.

(Emre ) #23

Metro 2033’ü ABD’de de çekmek isteyen zihniyetten ne bekliyorsunuz?

O değil de Chernobyl baya başarılı oldu ve HBO’nun eline yakıştı, iyi iş çıkardılar yani. Hem Rusça olmadığı da insanlara ukte kaldı. Metro’yu HBO Rusça çekmek gibi bir girişim yapsa, böylelikle kalbimizi kazansa, Dmitry ile anlaşsalar felan nasıl olur acaba?

(İbrahim Şahin) #24

SJW’ler bana hep gizli ırkçı olarak geliyor. Her yere gereksiz siyahi karakter sokmak, karakterlerin orijinal hallerine uyumayıp siyahileştirmek tamamen ırkçılık.

Ciri, Starfire gibi siyahilikle alakası olmayan karakrerlerini siyahileştirince ne kazanıyorlar acaba? Yakında bunlar yüzünden siyahi Gandalf göreceğiz.

Bana asiri zorlama ve sacma geliyor. Irkci degilim ama esitlik soyleminin bu sekilde abartili ve mantiksiz kullanilmasi a da karsiyim. Hatta son starwar dan beri bu tarz hareketleri itici buluyorum. Kadin bas kahraman yada siyahi biriyle derdim yok ama ayni kare icerisinde kadin kahraman ,siyahi klon, hintli kotu adam… hemde taktigi maskeye sigmayacak kadar kocaman bir burunla… abi bu kadar goze sokmaya ne gerek var.

(Pelin ) #26

Ben buradaki olayla Taylor Swift’in cevabının nasıl aynı kefeye konduğunu anlamadım. Gerçekten de bir erkeğe ailesi dışında biri tarafından “Baba olmayı düşünüyor musun?” diye sorulduğunu kaç kez duydunuz? Toplum kadından annelik beklediği kadar erkekten babalık beklemez; çünkü hem yaş problemi yoktur, hem de kadınların aksine erkeklerin asli ve kutsal görevinin ebeveynlik olduğu düşünülmez. Biri kalkıp da erkek hapishanesini anlatan bir filmde “Neden kadın yok?” deseydi o zaman aynı örnek olurdu.

(Merve Aydın) #27

Taylor Swift’in cevabıyla bu tweetin alakası yok. Bu cahilce ve ilgi çekmek için atılmış bir tweet. Diğer olay ise bir kadının yaşı ve anneliği üzerinden vurulmaya çalışılmasına verdiği haklı bir tepki.

(Merve Aydın) #28

Diziyi Rusça çekmeye çalıştıklarını lakin oyuncuların anadilleri olmadığı için role giremediklerini anlatan bir açıklama okumuştum. Link bulursam koyarım.

(Merve Aydın) #29

Troy dizisinde de Achilleus’u siyahi yapmışlardı. A be canım ne alaka Achilleus’un siyahi? Adam anlatmış İlyada’da Achilleus’un her zerresini. Gerçekten bu insan sevme değil. Bu ırkçılık üzerinden prim yapma.

(Tansel Diplikaya) #30

Diziyi Rusça yapacaklarsa Rus oyuncular ile çekmeleri daha iyi olurdu. Rusya’da geçiyor diye Rusça olmasına gerek yok bence. Altyazılı olsaydı Amerika’da çok izleyici çekemeyebilirlerdi.

(Merve Aydın) #31

Evet Rus oyuncularla da çekebilirlerdi. Ama işte şirket İngiliz Amerikan ve tanıdığı bildiği isimler şirkete daha rahat gelmiştir. Bir de elbette ortak dil İngilizce ve İngilizce dünya için daha izlenmesi kolay.

(Cemalettin Sipahioğlu) #32

Bir kişi de olsa, varmış bir abimiz:

Ha, bu, senaristin tepkisini haklı çıkarmıyor. Zaten ortada, yaşanmış bir olaydan yola çıkarak pekçok şeyi değiştirip dramatize etmiş bir kurmaca var. Gerçek bir olayı işlemek, her şeyin bire bir aktarılması, hiçbir ayrıntının atlanmaması anlamına gelmiyor.