Insurgent ve Sosyal Bilimkurgu Üzerine

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/insurgent-ve-sosyal-bilimkurgu-uzerine/

Son dönemin dikkat çekici konularından sosyal bilimkurgu ve bu bağlamda güncel örneklerinden olan Insurgent (Kuralsız) üzerine konuştuk. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Güzel bir inceleme, elinize sağlık; oldukça uğraşılmış belli ki güzel örnekler ayrıntılar bunu gösteriyor.

Uyumsuz serisini okudum açıkçası bana pek hitap etmedi. Aklımda kitapla ilgili hemen hemen hiçbir şey kalmamış. Çünkü yazar seriyi doldurmak için klasik yönteme başvurmuş: yolculuk. Ayrıca eserin çok da derin bir felsefesi yoktu. Tabii sizin incelemeniz filmler üzerine ama benzerlikler büyük oranda var olduğu için yazdım bunları. Keza Labirent serisi de öyledir kanımca. İlk kitabı büyük beklentiyle okuduk. Fakat sonrası para için yazılmış olduğu belliydi. Ve bence Uyumsuz’dan daha az yetkin. Filmleri de öyle.

Bana kalırsa tür içinde en iyisi Açlık Oyunları’dır. Zaten bu seri ile başladı sanırım bu tarz genç-yetişkin türdeki post-apokaliptik eserleri uyarlama. Fakat bu seriyi okurken farklılığı hissedebiliyor insan. Her ne kadar birçok insan bu seriyi beğenmeyip ergen serisi desede bence güme gitmiş bir söylem; çünkü hiç de öyle değil. Kitaplardaki vahşeti filme yansıtmış olsalardı muazzam bir iş çıkardı, böylece bu yakıştırmaları almazdı diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Uzun bir süre sonra ben de yazdığım bu yazıyı okudum da bazı çıkarımlarda bulunmak için acele etmişim sanki. Sosyal bilimkurgu ya da sosyolojik bilimkurgu kendi kimliğini buluyor, popülerleşiyor vs. diye düşünmüştüm o sıralarda. Gerçekten güzel ve orijinal bir tür. Fakat işler düşündüğüm noktaya gelmedi. Bu yazıda ele aldığım üç örnek dışında bu türün edebiyattaki örnekleri yeterince çoğalamadı. Bu üç örnek dışında hiçbiri de sinemaya uyarlanamadı. (Yanlış biliyorsam lütfen uyarın) Hatta bu yazıya konu olan Uyumsuz serisinin dördüncü kitabının da sinemaya uyarlanması iptal edildi. Belki TV filmi olur. Labirent ise ilk filmden sonra çok fena saçmaladı.

Bir tek Açlık Oyunları sinemada uzatılarak da olsa iş yapabildi. Peki, neden böyle oldu? Benim görüşüm bu eserlerin devrim vurgusundan kopmasıdır. Tüm dünyada geniş halk kitlelerinin ve gençliğin radikalleştiğini görüyoruz. Dünyanın her yerinde düşen yaşam standartları, artan gelir eşitsizliği, demokrasinin ayaklar altına alınması, gençlerin geleceğe dair umutlarını kaybetmesi, nükleer silahların kullanılacağı bir üçüncü dünya savaşı tehlikesinin belirmesi buna neden olmuştu. Mesela geçtiğimiz yıllarda Avrupa’da bir anket sonucu gençlerin önemli bir çoğunluğunun bir ayaklanmaya katılmaktan çekinmeyeceğini ortaya çıkarmıştı. (Şaka değil, gençler “bir ayaklanma olsa katılır mısınız” sorusuna “seve seve” diye cevap vermişlerdi) Bu yazıda tanımladığım yeni sosyal bilimkurgu bu süreçte ortaya çıktı ve gerçekten ilgi çekti. Gençler sadece Wattpad gibi yerlerden çıkan saçmalıklara ilgi duymanın ötesinde geçmişti. Gençler de artık siyaset, ekonomi, felsefe, dünyanın geleceği gibi konular üzerine kafa yormaya başladılar. Bu yüzden bu yeni bilimkurgu türünü bağırlarına bastılar.

Fakat bu türün içinde devrim vurgusunu sonuna kadar devam ettiren, hatta sonuna doğru bunu iyice arttıran Açlık Oyunları idi. Mıntıkalarda binlerce emekçi silahlandı, Capitol’e yürüdü, çok sert çarpışmaların ardından burjuvaziyi ve onun devletini devirdi. Eserin bazı önemli kusurları olsa da bu bir proleter devrim hikâyesidir. Labirent’teki sistem ise insanlık dışı bir deneye karşı isyan niteliğindeydi ve daha ilk filmin sonunda sistem çökmüş ve gençler özgürlüğe kavuşmuştu. Ondan sonra ortada dişe dokunur bir konu kalmadı. Ben de ikinci filmi çok ağır bir şekilde eleştirmiştim. Üçüncü filmi hiç izlemedim ama hakkında çok olumsuz yorum gördüm. Uyumsuz serisi ise sosyolojik bir sistem oluşturma ve onun zayıflıklarını çıkarma çabası konusunda en iyisiydi ama ondaki devrim farklı bir şekilde sonuca ulaştı. Devrim işlenemedi. Üstelik mevcut sistem daha ikinci filmin sonunda çökünce sonraki filmler için de çok işe yarar bir konu kalmadı.

Açlık Oyunları bu yüzden başarıya ulaştı. Uyumsuz ve Labirent serileri ise bu yüzden düşüşe geçti. Bu türün başlıca izleyicisi olan gençler de seriye ilgilerini kaybettiler.

2 Beğeni

Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık :slightly_smiling_face:

1 Beğeni