Irkçılık ve Cinsiyetçilikle Test Edilen Yapay Zekâ Sınıfta Kaldı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/yapay-zeka-irkci-ve-cinsiyetci-yaklasimlarla-sinandi/

image

Yapay zekâ teknolojisi gelişmeye devam ediyor. Bilim insanları ise algoritmaların sorunlu yanları için çözüm arayışını sürdürüyor. Bu konudaki sıkıntılardan en büyüğü, kendi kendine öğrenen makinelerin ırkçı ve cinsiyetçi manipülasyonlara çok kolay maruz kalabilmesinden geçiyor. Geçmişte bir grup internet kullanıcısı, Microsoft tarafından geliştirilen yapay zekâ yazılımını manipüle etmiş ve botun ırkçı söylemler ve küfürler kullanmasını sağlamışlardı.… (DEVAMI…)

Eğitim için kullanılan data böyleymiş demek ki :roll_eyes:. Yapay zeka günün sonunda tamamen istatistikten beslenen bir şey. Modele katil ver denmiş eğitim datasında en fazla katil olarak verilen şeyi göstermiş. Datadaki örüntüyü buldu diye modeli suçlamak saçma geliyor bana. Model ne yapacaktı anlamıyorum, vahiyle mi gelecekti?

5 Beğeni

İnsan elinden çıktı sonuçta diye duygusal bir yorum yaparak gidiyorum çünkü sistemine vs. kafam basmıyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Zenci muhitlerine bilinçli şekilde uyuşturucu pompalayıp, istihdamı da kısarak suç profillerini yükselttiler sonuçta istatistiğe bakınca makinenin varacağı sonuç bu. (Diğer durumlarında tarih akışında benzer sebep-sonuç bağıntısı vardır diye editleyeyim de asıl bağlamın tarihin sebep sonuç ilişkisi demek istediğim net anlaşılsın)

Kendi elinle böyle bir dünya inşa ediyorsun, sonra makinenin biri sana gelip durum raporu verince “Olamaz! Olamaz” ne olamaz?

Geçmişle, işlenen suçlarla yüzleşemeyen eline bir kurban tutuşturup bez bebek gibi milletin gözüne sokuyor bak bak onlar da cici onlar da güzel diye, karşısındaki yerine kendini inandırmaya çalışıyor. Bu toksik kitle faşistlerden de çok korkutuyor beni artık.

1 Beğeni