Isaac Asimov Kitapları (İthaki Yayınları)

İmparatorluk serisi 3 kitap evet, vakıf evreninin parçası olan bir de robot serisi var 4 kitaptan oluşan. Basılacak denmişti bir takım anlaşmazlıklar vardı ama güncel bilgi için soru hattı başlığında sorabilirsiniz.

Elimde asimov reisin bu kitaplari var.Sizce vakif ve robot serisi tamamlanincami okumaliyim.

1 Beğeni

Vakıf bitti benim de. Robot serisi yok imparatorluğa başlasam mı, başlamasam mı diye kaldım öyle 3 gündür. Bende buraya sormayı düşünüyor idim “robot okumadan onu okusam bisey olur mu?” diye.

1 Beğeni

Atmayın şu oku bak bu zehirli ok bu işte :joy:

Forumda cok tartışıldı ve hala kesin bir sey soylenemiyor malesef. Herkes kendi kararina gore bir sirayla okuyor. Internette ne bulursaniz bu forumda bulacaginiz da ayni. Bana sorarsaniz da tazilis sirasini oneririm.

1 Beğeni

Şu okuma listesine bir göz atabilirsiniz.

6 Beğeni

Asimov için tam bir liste yok sanırım. @Ozgur

2 Beğeni

Asimov’u en üstte görünce bir haber geldi sandım. :grin::grin::grin:

8 Beğeni

Ben de. Aha yeni kitabı çıktı kesin diyerek atladım konuya. :smiley: :smiley:

8 Beğeni

Ben de yurtdışından haber geldi sandım. Fenerliyim ama Bursa’dan gol haberi gibi oldu olay. :joy::joy:

5 Beğeni

Hiç kalpten giden olmadı mı ya? Tüh… :buyucu:

5 Beğeni

Vakif devam geldi sandim.:slight_smile:
xjztz1QgVRv8I

10 Beğeni

Asimov’u unutmayın…:joy::joy:

Daha çok ara verecek gibiler. Neyseki çoğu kitabını el yakmadan temin ettim. :slight_smile:

1 Beğeni

Asimov’un sorunu küresel diye biliyorum. Bu durumda Bilim ve Buluşlar Tarihi nasıl basıldı bilgisi olan var mı?

1 Beğeni

İlk baskısı 2017’de yapmış. Muhtemelen sözleşme beş yıllıktır. Ondan dolayı basılmıştır. Asimov konusunda yurtdışında telif haklarıyla alakalı bir mahkeme var diye biliyorum. O mahkeme sonuçlanmadan yeni telif görmek zor olabilir. :thinking:

Benim anlamadığım, Asimov’un örneğin Vakıf serisi, kitapların her birinin telifi ayrı ayrı mı alınıyor, yoksa serinin tamamının mı alınıyor? Eğer tamamının telifi alınmışsa neyin telifinden söz ediliyor? Bilemiyorum, yanıtlayacak yetkili de yok ki :slight_smile:

Az önce garip bir mahkeme kararı okudum. Asimov telifinde sanırım yavaş yavaş kalkacakmış. Sanırım bundan yola çıkarak tek olduğunu düşünebiliriz. Bir de Asimov öldükten sonra telifçiler birbirine dava açmış. :smiley:

"Under the copyright law in place in the USA at the time the Foundation stories were published, progressively from 1940 to 1948, copyright existed for 28 years, plus an extension to a total of 95 years if that copyright was renewed by the creator in the 28th year. Isaac Asimov was assiduous about renewing the copyrights on all his published works (he missed renewing the copyright on only one short story), so the copyrights on the various Foundations stories were renewed as they fell due, progressively from 1968 to 1976.

Therefore, the Foundation stories will enter the public domain 95 years after they were published: progressively from 2035 to 2043.

The copyright law in the USA changed with effect from 1978, to impose a copyright period until 50 years after the creator’s death, but this did not apply retrospectively to works published before 1978.

All the later Foundation novels were published under this new copyright regime. Therefore, their copyright will expire 50 years after Asimov’s death in 1992: in 2042."

2 Beğeni

Şöyle; ben sorunun kapaklarla ilgili olduğunu biliyorum ve Bilim Ve Buluşlar Tarihi farklı bir kapakla baskı yaptı. Yani bana biraz anlamsız geliyor.

O zaman iyi haber diyelim :slight_smile:

Bana da çok anlamsız geliyor inan. En iyisi çok da şey yapmamak. Brandon’un doğru dürüst olmasını beklerken 150 kitap filan okumuşum. Sanırım bu sorunlu seriler de tamamlanana dek 200 kitap daha okurum. Ben kazanıyorum, onlar düşünsün.

4 Beğeni