Isaac Asimov Kitapları (İthaki Yayınları)

Evet kitabımızı ön siparişte. Malesef şuan için konuyu güncelleyemiyorum. Forumda yaşanan bir sıkıntıdan dolayı. Ocak ayında yapılan gönderi ve açılan konularda değişiklik yapamıyorum. Sorun ile arkadaşlar ilgileniyor. Sorun çözülür çözülmez konuyu güncelleyeceğim.

Nasıl yani :scream:

David S. Goyer şu sıralar bir sürü berbat iş yapmakla meşgul. Projeyi yönetenlerden birisi gördüğüm haberlerdeki gibi o olursa “Nasıl uyarlama yapılmaz?” konulu bir dizi izleyebiliriz.

Kapaklar şahane! Mükemmel çizimler. Tasarımsal açıdan diyecek laf yok, harikulade. Çok hızlı çıkıyor, hayranları hiç bekletmiyorlar, harika!

Neyse, biraz da içerikle ilgili asıl mevzulara gelelim. Hani okuduğumuz yere.
İlk başta minik bir anket yapmak istiyorum, sizin de görüşlerinizi almak isterim.

• Serinin yeni kitapları hızlı gelsin.
  • Geç olsun, ancak özenli bir çalışma görelim.

0 oylayanlar

Şimdi derdime geçeyim. Bilimkurgu sevenler için Vakıf ve bu serinin dilimize kazandırılmasının önemi hepimizin malumu. Heyecanla bekleyen birçok kişi var ve karşılarında özenli bir çalışma görmek istiyorlar. Özellikle önem verilmesini ve yalap şalap bir iş yapılmamasını…

Peki şimdiye kadar 3 kitap çıktı ve ne gördük? Serinin devamına temennimiz ne yönde? Şahsen böyle önemli bir seri söz konusu olunca, karşımda her kitabı için hem çeviri hem de editörlük bakımından özen gösterilmiş bir iş istiyor ve bekliyordum. Ancak bunun tam aksine, en çok gayret edilmesi gereken kalemlerden birinin serisine hiç önem verilmemesi üzüyor. Özellikle son çıkan “İkinci Vakıf” tam bir hayal kırıklığı, hatalar silsilesi.

Serinin geleceği içinse isteğim açık, lütfen ÖZENLİ çalışmayla gelsin. Geç olsun önemli değil. Çok değerli bir kalem ve eserlerine gereken önemin verilmiyor olması okur olarak beni çok rahatsız ediyor.

5 Beğeni

İthaki Yayınları bizleri Asimov kitapları ile buluşturmaya devam ediyor. Sıradaki serimiz Galaktik İmparatorluk Serisi oldu.

Serinin Çıkan Kitapları

1. Toz Gibi Yıldızlar

Toz%20Gibi%20Y%C4%B1ld%C4%B1zlar1

23 Beğeni

Eline sağlık :clap:t6::clap:t6::books::+1:t6: @fortknoxt

1 Beğeni

Bu serinin goodreads puanlarının Vakıf, Sonsuzluğun Sonu, Ben Robot gibi diğer Asimov kitaplarına kıyasla düşük olması serinin basılacağı açıklandığından beri beni üzüyor biraz. Ama olsun Asimov sonuçta ne basılsa alıp okuyacağız mecbur. :smiley:

4 Beğeni

Aynen yeter ki Asimov olsun.

4 Beğeni

Asimov ne yazdiysa her bilimkurgu okurunun okumasi vaciptir

5 Beğeni

Oh be. Güzel çeviriyle okuma keyfi.

4 Beğeni

Galaktik İmparatorluk serisine ait kitapların ülkemizde yayınlanan önceki baskılarına bir göz atalım.

1 - The Stars Like Dust :
1983 - Baskan Yayınları “Kurgu-Bilim Dizisi” 8. sırada “Asi Gezegen Tyrann” adıyla,
1984 - Altın Kitaplar, “Sonsuzun Tohumları” adıyla;

2 - The Current Of Space :
1954 - Çağlayan Yayınları “Yeni Dünyalarda” dizisinde 4. kitap olarak “Kainat Fatihi” adıyla,
1984 - Altın Kitaplar, “Tanrılar ve İmparatorlar” adıyla;

3 - Pebble In The Sky :
1983 - Baskan Yayınları “Kurgu-Bilim Dizisi” 10. sırada “Uğursuz Gezegen Galactica” adıyla,
1984 - Altın Kitaplar, “Zamandan Kaçış” adıyla;
yayınlanmıştır.

10 Beğeni

kitabın isimleri çok farklı konusuna göre isim koyulmuş gibi geldi bana gerçi kitapları hiç okumadım.Bir isim bu kadar değişmez heralde :grin:

1 Beğeni

Malesef yabancı dilleri türkçeye çevirmede çok başarılı değiliz. Hem filmlerde hem kitaplarda aynı problem var. En azından biz İthaki Yayınlarını baz alacağız. :slight_smile: Bana göre kitabın adı Toz Gibi Yıldızlar :slight_smile:

5 Beğeni

Aynen İthaki ne derse o :+1:t6::+1:t6:

Bakalım diğer kitaplar hangi isimle çevrilecek.
Current of space : Uzay Akıntıları (akımları) ??
Pebble in the sky : Gökyüzünde çakıltaşı

Bir @mit çevirisi. As bayrakları Rıhtım! :tr: :tr: :tr:

Özet

İlk mesaja bence bu da eklenebilir :blush: İhsan abiyle devam edecek bu seri diye biliyorum.

8 Beğeni

Teşekkürler Hazal :slight_smile: Evet, devam kitapları da bende. Hatta şu sıralar ikinci kitabı (Currents Of Space) çeviriyorum. Ne zaman basılır bilemem tabii. Stars Like Dust’ı martta teslim etmiştim, temmuz gibi çıkıyor. Yayınevinin yayın planına bağlı.

Ben şöyle çevirdim kitap isimlerini:

Stars Like Dust: Toza Benzer Yıldızlar
Currents of Space : Uzay Akımları
Pebble in the Sky : Gökteki Çakıl

Ama görüldüğü gibi ilk kitabın adı “Toz Gibi Yıldızlar” olarak değiştirilmiş. Yani sonraki aşamalarda editörün takdirine göre değişiklikler olabiliyor. O yüzden bu isimler kesin değil.

18 Beğeni

Emeğinize sağlık @mit İlk fırsatta okumaya çalışacağım :slight_smile:

2 Beğeni

Okuyup okumamakta kararsızdım. Ama madem İhsan abinin çevirisi o zaman okuyacağım.:blush:

2 Beğeni

13 Temmuz’u bekliyoruz :smiley:

3 Beğeni