İskandinav Mitolojisi Testi: Çözerken Kuzey'in Sert Rüzgârlarını Hissetmeye Hazır Olun

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/snax_quiz/iskandinav-mitolojisi-testi/

İskandinav mitolojisi tanrı ve tanrıçaları bu sıralar biraz gergin. Asgard’ın eski ihtişamından uzaklaştığını, daha kötüsü, tamamen unutulduğunu düşünüyorlar. Bu iddialı testi çözerek onlara yanıldıklarını ispatlayabilirsiniz! İskandinav mitolojisi, yaşadığı soğuk coğrafyanın aksine mitleriyle tarihin en sıcak ve hareketli mitolojilerinden birisidir. İskandinav ülkelerinin efsanelerinden oluşan Cermen mitosları ise Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılmaktadır. Kuzey tarafa karanlık… (DEVAMI…)

6 Beğeni

Hangi İskandinavya?

İskandinav mitolojisi sana Albert Einstein’ın nükleer enerji formülü kadar uzak. Soran olursa İskandinav mitolojisi için şair Odin’in eski bir aşk şiiri falan diyebilirsin. Yine de umutsuz vaka sayılmazsın. Sence de birazcık Ragnarök ve bir miktar Yggdrasil için kolları sıvama vakti gelmedi mi?

Geldi ve geçiyor. Ah İskandinav mitlojisi, ah! Japon kültüründen sonra başlamaya heveslenip kıyısına bile yanaşamadığım konuların üçüncüsü oldun.

Not: İlk sırada Türk, ikinci sırada Japon kültür ve mitolojisi var.

4 Beğeni

Kaybolmuş Gezgin!

Hayır sevgili okur. Loki, kedi tanrıça Bastet’in kayıp kuzeni değil ve sen İskandinavya’yı Ege kıyılarında aramaktan vazgeçmelisin. Fena sayılmazsın. Ama eksiklerin yadsınamaz. Neden biraz araştırma yapmıyorsun? İskandinavya’nın büyülü dünyasını keşfederken içinden bize teşekkür edeceksin.

Meah. Şıklar arasında kala kala bir şeyler olmuş.

1 Beğeni

Bana da bu çıktı. İşin komik tarafı Bastet ne onu da bilmiyordum : /

2 Beğeni

Antik Mısır’da kedi tanrıça :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Bu mitoloji testlerine bayılıyorum elinize sağlık, daha fazlasını görmek dileğiyle :heart_eyes:.

2 Beğeni

Çocukken tutenstein’i baya severek izlerdim. Bilememem ayıp olmuş. Özür dilerim tutenstein ve mısır ve mitoloji ve iskandinavlar…

2 Beğeni

Bilemediklerimi attım, tutmadı… Oysaki atınca tutturma oranı idare edenlerdendim, bu kez olmadı :slight_smile:

2 Beğeni

Bana da bu çıktı bilmeme rağmen isimleri sürekli karıştırdığım tek mitoloji bu mısır olsa döktürürdüm. Gerçi uzun zamandır mitoloji okuyamadığım için emin değilim her şey çıkabilir :grinning:

1 Beğeni

Bana da bu çıktı ,uzun zamandır okumamış tım, unutmuşum biraz yoksa tam yapardım :grin::grinning:

1 Beğeni

2 yanlış yapmışım, bu beni üzdü.

1 Beğeni

14 üzerinden 14 doğru!

Odin’in Kayıp Evladı!

Demek Odin’in kayıp çocuğu sensin. Tanrıların tanrısı seni gerçekten çok aradı. Onu son bıraktığımızda Asgard’da herkese vesikalığını gösteriyordu. Görünen o ki seni hep yanlış yerde aramış. Merak etme, biz kim olduğunu ona ileteceğiz. İskandinav mitolojisi hakkında bilmediğimiz şeyler olursa sana danışmayı da ihmal etmeyeceğiz. Helal olsun!

:relieved::relieved:

3 Beğeni

Fenrir ve Vidar’da yanıldım. Fenrir sorusunda Jörmungandr’a atladım direkt, aklım Thor’a gitti.

1 Beğeni

Thor Jormungandr ile olan savaşta onu öldürmüş de olsa çok fazla zehirle ısırıldığı in ölür.

Vidarın hikayesini okumadıysan şöyle yapayım telefonda yazmam zor olacak gibi çünkü :sweat_smile:

Sorular güzel hazırlanmış ama. Ginnungagap sorusu beklemiyordum mesela.

Ekran görüntüsü aldığım yerdeki harf hataları sanki metni ben yazmışım gibi hissettirdi :joy:

Yok hepsini okudum biliyorum da sorudaki “yutan” kelimesi yanılttı beni :smiley:

1 Beğeni

Testimiz yeni sisteme ve tasarıma göre adapte edilerek güncellendi arkadaşlar.

Daha önce testi çözmemiş arkadaşlarımız neler yapacak görmek isteriz :krs:

2 Beğeni

8 de benden çıkti. Seyyah…

1 Beğeni

Üç yanlışım çıktı arkadaşlar onları da bilerek yanlış yapmış gibiyim :roll_eyes: ama güzel test.

5 / 14

Kaybolmuş Gezgin!

Hayır sevgili okur. Loki, kedi tanrıça Bastet’ in kayıp kuzeni değil ve sen İskandinavya’ yı Ege kıyılarında aramaktan vazgeçmelisin. Fena sayılmazsın. Ama eksiklerin yadsınamaz. Neden biraz araştırma yapmıyorsun? İskandinavya’ nın büyülü dünyasını keşfederken içinden bize teşekkür edeceksin.

Tişikkirlir Kıyıp Rıhtım. :smiley: :smiley:

14 üzerinden 14 doğru!

Odin’in Kayıp Evladı!

Demek Odin’in kayıp çocuğu sensin. Tanrıların tanrısı seni gerçekten çok aradı. Onu son bıraktığımızda Asgard’da herkese vesikalığını gösteriyordu. Görünen o ki seni hep yanlış yerde aramış. Merak etme, biz kim olduğunu ona ileteceğiz. İskandinav mitolojisi hakkında bilmediğimiz şeyler olursa sana danışmayı da ihmal etmeyeceğiz. Helal olsun!

14/14 yaptım ama sizdeki gibi sonuç ekranı çıkmadı. Odin, Loki ve Hoenir sorusunu salladım doğru çıktı. :joy:

Edit: Sonradan çıktı resim…

1 Beğeni