İSKİ Kazıları 1.500 Yıllık Bizans Kalıntılarını Ortaya Çıkarttı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/arkeoloji/iski-kazilari-bizans-kalintilarini-ortaya-cikartti/

image

İSKİ kazıları sırasında İstanbul’un Fatih ilçesinde 1.500 yıllık Bizans kalıntıları keşfedildi. Tarihi Yarımada, hâlâ keşfedilmeyi bekleyen sayısız gizemi barındırıyor. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından Fatih Unkapanı’ndaki Ragıp Gümüşpala Caddesi’nde kazı çalışmaları devam ediyor. Her gün yüzlerce taşıtın üzerinden geçtiği yolda, 5. yüzyıla tarihlenen Bizans kalıntıları ortaya çıkartıldı. Üstelik kalıntılar, pek derinde de bulunmuyordu. Kazı… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Üniversitede İstanbul Tarihini ders olarak almış birisi olarak İstanbul’un içine düştüğü durum bende büyük bir yaradır. Tabii İstanbul derken tarihi İstanbul yani tarihi yarımadayı kastediyorum. Tarihi yarımadanın her yeri böyle. Nereyi kazarsanız tarihi buluntu çıkacak. Sultanahmette bir halıcının bodrum katında eski roma sarayının kalıntıları var, mozaikler.

En mantıklısı ve bence olması gereken tarihi yarımadayı trafiğe kapatıp yayalaştırmak ve mümkün olduğu kadar yeni yapılardan kurtarmak ve kapsamlı bir kazı çalışması ve restorasyonla açık hava müzesine çevirmek.

Avrupa şehirlerinde bu şekilde genelde.

Bu şehrin kurucusunun Roma İmparatoru Konstantin olduğuna dair hiç bir doku, ruh yok. Dolmabahçe Sarayı, Ortaköy Camii gibi 2-3 modern eser dışında Osmanlı’yı yansıtan bir atmosfer de kalmadı.

En azından Sultanahmet meydanında kazı yapılarak hipodrom ortaya çıkarılabilir ve restore edilebilir.

Burası Konstantin’den başlayarak 1000 seneden fazla Roma’nın en önemli şehri olmuş, sonrasında da Osmanlı’nın başkenti ama şimdi baktığımızda ne Osmanlı’nın ruhunu hissedebiliyoruz ne de Roma’nın.

5 Beğeni