İsmi Olmayan Şeyleri Yazmak: Bir Ursula K. Le Guin Söyleşisi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/roportaj/ismi-olmayan-seyleri-yazmak-bir-ursula-k-le-guin-soylesisi/

Ursula K. Le Guin’in aramızdan ayrılmadan önce gerçekleştirdiği son röportajı sizler için çevirdik. (DEVAMI…)

13 Beğeni

Muazzam bir röportaj olmuş. Çok kitap okumadan yazar olunmaz yakarışını Ursula’nın ağzından da duymak kadar kadın bir yazar olarak çektiği zorlukları, geçtiği yolları ve yaşadıklarını okumak güzeldi.

Bunun yanı sıra artık iyice yaşlandığı için bazı şeyleri yapamadığını ve bunun farkında olduğunu okumak da bir o kadar üzücüydü. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir röportaj olmuş. Toprağı bol olsun. En sevdiğim kısmı şurası oldu sanırım:

Burak Mermer’in çevirisi de yine çok başarılıydı :slight_smile: Keşke düzeltisini yaptığım her çeviri bu kadar rahat olsa… Eline sağlık.

5 Beğeni

Tadı damağımda kaldı röportajın. Ellerinize sağlık Burak ve İhsan.

Le Guin gibi değerli insanların beyin kıvrımları içinde, düşünce ağları arasında gördüğüm en ufak tavsiye kırıntısı benim için çok önemli.

Şu akıl yürütmenin güzelliğine bakar mısınız?

3 Beğeni

Senin de ellerine sağlık abi. Sadece çeviriyi keyifle okunabilir bir hale getirdiğin için değil, ayrıca her seferinde bir sonraki çeviriye cesaret verdiğin için de teşekkürler. :krs:

Size de teşekkürler @Gurlino, beğenmenize çok sevindim.

Le Guin’in yazdığı, hatta Le Guin ile ilgili yazılan her şey ona daha çok hayran olmamı sağlıyor. Böyle bir yazarla aynı dönemde yaşayabildiğim, bir şekilde fırsat bulup eserlerini okuyabildiğim için çok şanslı sayıyorum kendimi.

Bir de Le Guin’in bu röportajdaki her cevabı şahane gerçekten de, ama özellikle "Bir sürü hikâye dinlemeden, ardından nasıl yazılacağını öğrenmeden önce bir hikâye anlatamazsın." sözünü çerçeveletip evimin baş köşesine asabilirim.

4 Beğeni

Bu kadını okumayı seviyorum.

Sadece romanlarını değil aynı zamanda verdiği bu röportajları da. Her biri ayrı şey katıyor insan hayatına. Yerdeniz’de olduğu gibi sanki karşımızda kelimelerin önemini bilen, buna vakıf bir Ged çıkıyor. Ve söyledikleri, yaşadıkları, ne olursa olsun hak ettiği ödüller ve buna verdiği cevaplar itici durmuyor, bilakis ona duyduğum saygıyı daha da arttırıyor.

Röportajın en başında, sağlığıyla ilgili sorulan soruya “İyi,” cevabını vermesi, hemen ardından yaşlılığın getirdiği sorunlar yüzünden yapmak istediği birçok şey olmasına rağmen genellikle olumsuz yanıt vermek zorunda kalışı o kadar üzücü ki.

Diğer yorum yapan arkadaşlarım da söylemiş bunu ama alıntılamak, tekrar tekrar göze sokmak iyi olur diye düşünüyorum:

“Bir sürü hikâye dinlemeden, ardından nasıl yazılacağını öğrenmeden önce bir hikâye anlatamazsın.”

Sevgili @zehir’e ve @mit’e bize bu güzel söyleşiyi buluşturdukları için ayrıca teşekkürler!

3 Beğeni

Elinize, emeğinize sağlık!!!:pray:

“İki kişi üç işi yapabilir ama bir kişi iki işi birden yapamaz. Yani, bazen yapabilir ama bu onun canına okur.”
:))

2 Beğeni