Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Bu seriye dahil olan kaçıncı seri oldu?
İthaki güzel başladığı bir işin içinden geçmese olmuyor. Bu yayınevinin genlerine işlemiş galiba.

A post was merged into an existing topic: 2018’in En İyi Fantastik Kitabı “Ben, Kirke” Türkçede

1. seri oldu.

Dune
2001
Mars
Kültür

Hatta Bitmeyen Savaş’ı da sayabiliriz. Sonuçta devam kitapları bulunan bir seri. Fakat diğerleri seri kapsamında çıkmayacak bildiğim kadarıyla.

Ve kesinleşen karara göre Hiçi Destanı da bu diziye eklenecek. Rama eklenir mi bilemiyorum şimdilik.

Şimdi yine aynı konuya değineceğim (belirli aralıklara üzgün olduğumu dile getireceğimi söylemiştim çünkü). Bu seriler varsa Vakıf da olmalıydı. Bu 2 çarpı 2’nin 4 ettiği kadar nettir benim için.

Asimov Kitaplığı var anlıyorum ama orası Ben, Robot’suz kalabiliyorsa, Bilimkurgu Klasikleri de Vakıf’lı olabilmeli. Asimov’un dünya kadar romanı, öyküsü mevcut, kitaplığa onlar eklenebilir tek tek. Vakıf hak ettiği yerde olmalı.

Ha diyeceksiniz ki bu nasıl olacak? Zaten 3 kitap yayımlandı? Asimov Kitaplığı bünyesinde basılsın tamamlansın ama sonra Bilimkurgu Klasikleri’ne de eklensin. Ben, Robot da aynı şekilde Asimov Kitaplığı’na eklebilir sonradan. Benim için sorun yok, gidip aldığım kitapları tekrar alabilirim. Benim tek derdim seri tamamlandığında dört dörtlük olması. Biraz fazla düzen takıntısı olan biriyim ayrıca, bunu da not düşeyim buraya.

Son yıllarda Türkiye’deki en büyük yayıncılık olayı benim için Bilimkurgu Klasikleri’dir. İthaki ise en sevdiğim yayınevi, bunu belirtmeye bile gerek yok aslında.

Ben bilimkurguya gönül vermiş bir okur olarak eleştirimi yaparım, önerimi sunarım, gerisi yayınevine kalmış tabii.

18 Beğeni

Ben Kirke BK serisinde değil konu dağılmasın bence.Onu kendi konusu altında tartışırsanız iyi olur.

9 Beğeni

Katılıyorum, konu amacından sapıyor.

2 Beğeni

Ben Kirke ile ilgili tartışmamızı eserin kendi konusuna taşıdım arkadaşlar. Tüm mesajlar yazarları tarafından yazıldığı haliyle korunmaktadır, sadece taşıma olmuştur.

https://forum.kayiprihtim.com/t/2018in-en-iyi-fantastik-kitabi-ben-kirke-turkcede/15743?u=firtinakiran

@Agape , yokluğunda araya kaynak yaptım, ufak bir yardım olarak göresin :slight_smile:

6 Beğeni

Ben Robot konusu soru hakkında açıklığa getirilmişti diye biliyorum. Ben, Robot basıldığı zaman Asimov kitaplığı serisi planda yoktu sanırsam. Sonradan düşünülünce tüm kalan kitaplar oraya kaydırıldı diye biliyorum.

Bence diğer seriler için dune vs için, frank herbert’in başka bir kitabı basılmayacağı için halihazırda devam etmekte olan bir seri içinde olması iyi, ama asimov’un çok fazla kitabını basmayı düşünüyorlar. Böyle ayrı bir şey yapılması daha derli toplu oluyor bence.

Bir de son olarak şunu ekleyeyim, takip ettiyseniz çoğu yayınevi bilimkurgu klasikleri tarzı seriler yaptı, buraya bir kitap dahil ettiğiniz zaman sürekli basamıyorsunuz. Yüzyılın bilimkurgu öyküleri gibi kitapların çoğunda telif sıkıntısı olmaya başlasın bir 5 sene sonra, BKK kitabı bastığınız zaman sürekli bir tepki gelecek. Ayrı bir seri olması uzun süre basılabilmesini kolaylaştırıyor. BKK’nın bir ömrü olacak zira. Son kitap çıktıktan sonra belki birer baskı daha yaparlar tükenenlere sonra bir 10-15 sene ithaki’den ya da başka bir yayınevinden BK serisi gelmez. Geçmişte de hep böyle oldu bu, şimdi o kitaplar uçuk paralara satılıyor.

4 Beğeni

Ben Robot serisinin telifi TÜBİTAK’a ait olduğu icin devam edemedi diye biliyordum ben. Seri devam edecek mi yani ben mi yanlış anladım? Bir an gereksiz fazla sevinmiş olabilirim :sweat_smile:

Robot kitaplarının devamını soruyorsanız geçmişte soru hattında basılacak denildi ama yurtdışındaki kitapların hak sahibi olan kurumun kendi içinde telif davaları var, onun neticeye ermesi gerekiyor kalan tüm asimovların basılması için. Vakıflar falan da o yüzden basılamıyor

2 Beğeni

Asimov’un kitapları basılsın okuyalım da, seriye dahil olup olmaması çok önemli değil benim için

3 Beğeni

Bu haberden sonra İthaki serinin tamamını yayınlayabilir.

8 Beğeni

consider_phlebas

Söyle güzel bir kitap kapagi görebilecek miyiz acaba.

4 Beğeni

Kapak dediğin böyle olur

2 Beğeni

Expanse dizisi amazonda çok iyi işler yaparken hâlâ kitapların çıkmıyor olması geldi aklıma Bezos amcanın tweeti görünce.

Enginlik Serisi iyi tanıtılamadığı için satmıyor. Dizisi de Türkiye’de popüler olmadı maalesef.

Kültür Serisi’nin dizisi ülkemizde popüler olursa tüm kitaplar yayınlanır.

Konu kapak olunca aklıma The Blade Itself geliyor, içime bir hüzün çöküyor. İthaki’nin yaptığı en kötü şeylerden biriydi bana göre. Çünkü orijinal kapak dünyanın en güzel kitap kapağı olabilir.

Hmm, o kapak bile Phlebas’ı Hatırla’nın kapağı yanında şaheser gibi duruyor.

11 Beğeni

Arkadaşlar elimde serinin bir kaç kitabı mevcut, okumaya da başladım diğer kitapları da almayı düşünüyorum. Sizce buradaki sıralama ile alıp güzel güzel dizsem mi? Yoksa bilim kurgu klasikleri gibi bir duruma düşme ihtimali olan kitaplar var mı şu an? Ona göre once onlari alayım. :roll_eyes:

1 Beğeni

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri hariç geri kalan kitapların hepsini bulabilirsiniz. Bence eksikler varsa tamamlanmalı. Bahsi geçen kitap da 300’den satılıyor haberiniz olsun. :smiley:

2 Beğeni