Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Bunların hata olduğunu kabul ediyorum ve 1984’ü bir daha okuyacaksam muhtemelen Celal Üster çevirisini tercih etmem ama bence hiçbiri Green’i “Mavi” olarak çevirmek, A Second’ı "Bir İkincisi " olarak çevirmek veya Beard’ı “Bıyık” olarak çevirmek kadar büyük bir hata değil. Bu hataları ortaokula giden kardeşim bile yapmaz.
Ayrıca kişinin kimliğine değil yaptığı eleştirilere bakıyorum. Burada eleştirilerinde haklı, bu yüzden kendisinin çevirdiği alakasız bir kitaptaki çeviri hatalarından bahsetmek pek mantıklı değil. İlla bahsedecekseniz kendi çevirdiği Zaman Makinesi ve Dünyalar Savaşı’na bakmak lazım. Ki bu kitapların çevirilerinde hata varsa bile bu İthaki çevirilerinin rezil olduğunu değişmez.

9 Beğeni

Dediğim gibi, ben Üster’in agresyonuna işaret ediyorum. Ayrıntılı inceleme yapmadan hiçbir çeviri hakkında farazi konuşmamayı tercih ederim, bu nedenle Wells çevirileri için bir iddiada bulunmadım.

Bu arada siz haberi paylaştınız diye ilk yorumum size cevabendi. Kişisel bir durum tabii ki yok, yanlış anlaşılmak istemem.

Sözün özü Üster isminin arkasına sığınıp yargı dağıtmaktansa biraz daha sakin kalsa çok daha samimî gözükecek. Biraz da kuşak meselesi aslında Üster’inki, Baby Boomer’ların eleştiriye tahammülsüzlükleri. Konu uzar gider.

2 Beğeni

Bu konunun bu kadar uzaması hiç şaşırtıcı değil, zira bu forumda ben de dahil, herkesin mutlaka ithaki BKK’dan aldığı kitaplar vardır, başlık üstüne başlık açılması bunun göstergesiydi… Evet, zaman zaman serzenişler oluyordu, sıkıntılar dile getiriliyordu, bir, iki, üç derken, resmen bu, bardağı taşıran son damla oldu. Bu kadar da olmaz dedirten bu hataları yayınevi de görsün istiyoruz. Artık eskisi gibi değil okur. Eskiden, 70’lı, 80’li hatta 90’lı yıllarda çevirmenmiş, çevirmenin önemiymiş hatta yayıneviymiş bunlar hiç bilinmez ve dikkate alınmazdı ama şimdi internet çağında bunların önemi ortada ve biz o yıllarda da değiliz, yayınevlerinin de bunu bilmesini istememiz kadar doğal bir hakkımız olamaz. Celâl Üster hangi güdüyle böyle bir araştırma yapmış bilemeyiz ama ortaya koyduğu çalışmanın sonuçları gerçekten şok edici ve bu gündemden düşürülmemeli…

6 Beğeni

Emre Aygün: Ben 2 saatte editlerim, bana pasla.

2 Beğeni

Kişi odaklı değil de kurum odaklı bakmanın yahut eleştirmenin daha mantıklı ve daha yapıcı olduğuna inanıyorum.

Yaptıkları iş ortada! Çoğu kez ben de herkes gibi eleştirdim. Aynı zamanda “Hayır Kurumu” değil savunmasını hiç anlamıyorum. Zira küçük yayınevleri o zaman cami avlusunda yardım masaları kursunlar.

Bir yayınevini değerlendirirken çok etken söz konusudur ve herkesin bakış açısıyla odak noktası şahsına aittir ki zaman zaman da değişebilir. Mesela son zamanlarda iki sözcüğü odağıma alır oldum. Birincisi sermaye ve ikincisi vizyon.

Bahsedilen yayıneviyse bana kalırsa eski zamanlardaki durumuna göre son yıllarda “BÜYÜK SERMAYELİ KÜÇÜK VİZYONLU” olmaya doğru yöneldi ve günümüzde bir şekilde sürekliliği sağlayan KÜÇÜK SERMAYELİ BÜYÜK VİZYONLU yayınevler varken ne deseler boş! Onlar da hayır kurumu değil sonuçta!

DİĞER TARAFTAN YAYINEVLERİ ÇALIŞANLARININ İSİMLERİNİ VEREREK AĞZINDAN KONUŞMA YAPMAK DA ÇOK ÇİRKİN!

Hangi şartlarda ve hangi sınırlarda bunu okura sunuyorlar bilmiyoruz. Ne sunmak istiyorlar ve istediklerinin ne kadarını sunabiliyorlar yine bilmiyoruz. Ne site ne rıhtım ne de yayınevini arkama alıp konuşuyorum. Sadece doğruya doğru ve yanlışa yanlış demek istiyorum.

Kurumu eleştirmenin doğru ama şahısları eleştirmenin yanlış olduğunu söylemek istiyorum. Aynı zamanda editörleri eleştirmenin doğru ama Alican/Emre diyerek şahısları eleştirmenin yanlış olduğunu söylemek istiyorum. Bizim eleştiri alanımızda editörler ve kurumlar var ama Alican/Emre yok; çünkü Emre/ Alican salt editörden ibaret değiller ki bizim gibi aileleri, sevenleri, sevdikleri ve daha bir çok vasıfları var. Kim bilir bize sundukları bu çeviri facialarının altından belki çalışma şartlarının kötülüğü ilerde ortaya çıkacak. Ve onlara bambaşka gözle bakıp hak vereceğizdir. Zaman her daim sürprizlere gebe…

O yüzden arkadaşlar şahsım adına (doğruya doğru/yanlışa yanlış demeden duramayan şu dilim yüzünden) sizleri şahıslara değil de kuruma yahut editörlere eleştiri oklarımızı çevirmeye davet ediyorum. Daha yapıcı ve daha anlamlı olması için ve derdimizin Ahmet Mehmet değil A kurumu B kurumu bile değil; daha iyi hizmet almak istediğimiz için olduğunu gölgelerde (şahıslarla dalga geçerek) bırakmayalım.

5 Beğeni

Serinin ayraçlarını nereden temin edebilirim bilen var mı? Bügünkü siparişimde de ayraçsız bir kitap çıktı. Elimde 5-6 tane ayraçsız kitap var çok sinir bozucu bir olay.

1 Beğeni

Aynı durumdan muzdaribim ben de. Cesur Yeni Dünya ayracı gönderiyorlar orijinal kitap ayraçları yerine. Şimdilik 4 taneler, koleksiyon yapacağım bu gidişle.

2 Beğeni

Bende de eksikler var, ne yayınevi yardımcı oluyor ne İlknokta.

2 Beğeni

Biz kitaba o kadar kitaba para verirken yayınevinin bir ayracı çok görmesi iyimiş.

3 Beğeni

Bende de eksik ayraçlar var. Çözümüm şöyle oldu. Elimde bir siparişimden gelen bir sürü Tolkien ayracı var. Onları arasına koyuyorum böylece nerede kaldığımı unutmuyorum. Hem de elimdeki Tolkien ayraçları da değerlenmiş oldu. (Kitabı okurken boşta kalan elimle ayracı oynattığım, ayraçla dişlerimi karıştırdığım için Tolkien ayraçları epey eskiyor ama elimde çokça var yani işe yarıyorlar.)

2 Beğeni

Arkadaşlar özellikle sipariş notu kısmına eksik ayraçlar için bir mesaj yazabilirsiniz. Belki dikkate alırlar da o ayraçlardan gönderirler. Denemekte fayda var. :slight_smile:

1 Beğeni

Arkadaşlar, bilen var mı bu serinin ciltli baskıları olacak mı?

1 Beğeni

Şu an olması imkansız. Ama seri bitti derlerse işte o zaman bir ihtimal.

1 Beğeni

Muhtemelen basılmaz. Dune filmi çıkacağı için yapalım diyerek yapmışlardı.

Tüm seri mümkün gözükmüyor şimdilik.

2 Beğeni

Dune çıkacağı zaman sorduğumda olmayacak dendi. Ama çok satan ve seri olan (Dune gibi) onu basarlar İthaki hep öyle çalışıyor.

1 Beğeni

Herkes aynı sorunu yasıyor.
Tek yol calmak. Kitap aldigin kitapcinin dukkana gidip tum kitaplari kurcalayip bulursan ayiraci alip caktirmadan cesur yeni dunyayi araya koyarsin. Kimse de kusura bakmasin. Idare edemem. Herkes takintisiz degil dersin :joy::+1:

5 Beğeni

Aslında bu yazdığımız hiç hoş bir şey değil ama o kadar bıktım ki artık kimsenin düzgün bir iş yapmamasından. Bir ayraç için çağrı kaydı açtım idefixte 3 ay oldu halen duruyor. Bence her kitap jelatinli satılmalı. Bazı kitaplarda jelatin oluyor. Açılmıyor ilk kullanıcıya kadar. Bir kitap örnek rafa koyarlar gerisi jelatinli olur. Adam sıfır kitap diye sayfa kenarı kıvrılmış kitap yolluyor.

4 Beğeni

Ayraç (ç)alma mesajlarını hayretle takip ediyorum. Olmazsa olmaz bir şey değil ki ayraç, aynı mantıkla harita, poster de çıkmayınca girelim bir mağazaya cebimize atıp çıkalım.
Seri içerisinde benim de eksik ayraçlarım var ama hiç böyle bir “çözüm” düşünmedim. Yayınevine sorulur gönderirse gönderir göndermezse eksik kalır.
Bazı şeyleri normalleştirmeye gerek yok.

29 Beğeni

Ayraç gelmezse şikayetinizi belirtir hakkınızı ararsınız. Olmadı kitabı iade edersiniz. Forumda yaşça küçük arkadaşlarımız var. Bu tarz mesajlar kötü yönlendirebilir. Hiç bir şekilde yaptığınız hareket doğru değil.

6 Beğeni

Gene Wolfe’un Yeni Güneş kitap serisinin devamı hakkında bir bilgi var mı acaba? Gelecek mi, ne zaman gelecek acaba? Dune gibi olmaz umarım.

2 Beğeni