İthaki Yayınları Bilimkurgu Klasikleri Dizisi

Bu hayıflanmayı ben de tıpkı bu şekilde sürekli yaşıyorum. Elden ne gelir ki artık, diyerek bezmiş bir halde düşünceleri sonlandırıp bir sonraki kısırdöngüyü bekliyorum. Asimov’u da ekleselerdi diziye, belki bu kadar kapak bürokrasisiyle de uğraşmak zorunda kalmazlar ve takır takır bitmiş olurdu Vakıf serisi, diye de düşünmeden edemiyorum.

2 Likes

Benim için basılsın yeter, seri içinde olmuş ya da olmamış bir önemi yok. :grin:

11 Likes

Asimov hakkında Amerikada ki telif davalari sebebiyle yeni kitap basilamayacağını fuarda söylemişlerdi. O yüzden Asimov kalan kitapları sıkıntı.

2 Likes

Arkadaşlar eğer Asimov’u seriye ekleseydik, seri bittiğinde dizideki kitapların 15’i Asimov olacaktı. Burada anlaşılmayacak bir şey olmamalı aslında. Dune sadece 6 kitap, Hiçi 4 kitap, Mars Üçlemesi 3 kitap, Uzay Destanı 4 kitap. Robot serisi ve Vakıf serisi toplamda minimum 13 kitap. Buna eklemek isteyebileceğimiz tekil Asimov kitapları dahil değil.

Peki Asimov’un kurgudışı kitapları, çocuk kitapları, otobiyografisi, geri kalan yüzlerce bilimkurgu öyküsü. Bunları nereye koyacağız? Boşluğa salıp umarız satarlar mı diyeceğiz.

Bu hem Bilimkurgu Klasikleri’nin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi, oraya girmeyi en az Asimov kadar hak eden birçok yazarın dışarıda kalmaması için, hem de Asimov’un sadece popüler kitaplarını değil, diğer kitaplarını da mümkün olan en çok kişiye ulaştırmak için attığımız bir adım.

Daha fazla kapak bürokrasisiyle uğraşırdık. Burada Vakıf’ın orijinal kapaklarını kabul ettiremezken bakın biz kendi kapaklarımızı yaptık dediğimizde daha kolay mı kabul edeceklerini düşünüyorsunuz?

32 Likes

Asimov ile ilgili düşüncenize tamamen katılmakla beraber burada tek bir soru çıkıyor ortaya: Ben, Robot neden Bilimkurgu Klasikleri’ne dahil edildi? Eğer Klasiklerde de bir Asimov olsun isteniyorsa daha tekil, Asimov evreninden ayrı bir eser seçilemez miydi?

Tabi yayınevi kararıdır, saygı duymaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Açıkçası kendi adıma eser okurla, kaliteli bir çeviri ve editörlükle tabi ki, buluştuğu sürece şeklin çok da önemli olduğunu düşünmüyorum ama bazı okurlar için bu tutarsızlık rahatsız edici olabiliyor.

5 Likes

O dönem Asimov planları henüz tam olarak netleşmemişti. Ve Vakıf’a kıyasla Ben, Robot gayet tekil bir kitap. Asimov’un haklarının sıkıntısı daha en baştan beri vardı. Haliyle neyi ne kadar yapabileceğimiz belli değildi. Bekletmektense Ben, Robot’u basmayı tercih ettik biz de.

19 Likes

Tek bir yazarın domine etmesindense seride çeşitlilik olmasını kesinlikle tercih ederim. Dolayısıyla bana mantıklı geldi.

Örneğin polisiye için 60’larda çıkmış 130 kitaplık Akba serisi harikadır, ama 43 kitap Erle Stanley Gardner olunca insanda seriyi sırayla okuma isteği bırakmıyor.

8 Likes

@Shisubeki, burada işte. Ama soru hattında da gördüğümü hatırlıyorum.

2 Likes
11 Likes

Yakında kitaplara da ÖTV gelicek galiba. İyice lüks tüketim oldu. :slight_smile:

5 Likes

İthaki 49 barajını 59 yaptı anlaşılan. :slightly_smiling_face:

11 Likes

Kitaplar 30tl oldu derken 35 oluvermiş bile… Gün geçmiyor ki insan şok yaşamasın. Fiyatı sebebiyle alamayacağım kitaplar listesine ekliyorum. :confused: 25tl üstü kitap almamaya karar verdim an itibariyle. İndirimlerle filan 25’e denk gelirse alırım ama onun dışında düşünmüyorum. Yönümü başka kitaplara çeviriyorum artık. Serilerin devamı gelmiyor diye bugüne dek hep kendimce çorbaya tuz atmıştım ama ben artık istifa ediyorum… Devam edebilen arkadaşlara güç, kuvvet dilerim.

15 Likes

@Agape hanım, size tesadüf etmişken bir şey sormak isterim. Dr veya İdefix’te 200 veya 250 tl hediye çeki alabiliyor muyuz? Alınabiliyorsa, kaç tl indirimi var? Teşekkür ederim :blush:

1 Like

Bildiğim kadarıyla her iki sitede de 25, 50, 100 ve 250 Hediye Kartı seçenekleri var. 200 yok diye biliyorum. :slight_smile: İndirim ise dönem dönem değişiyor. Bazen 100 tlye 20 veya 15 tl indirim oluyor özel bankalar aracılığı ile fakat standart olarak 100/10 ve 250/25 indirimini bulabilirsin. Picodi sitesinde genelde her ay yenilenen indirim kuponları mevcut oluyor. Eğer yoksa forumdaki “Kitap fırsat/kampanya alanı” başlığında sorduğunda mutlaka birisinde bulabilirsin.

2 Likes
9 Likes

Evet serinin 46. kitabı için tahminleri olan var mıdır acaba

Dune serisi devam kitapları diye yazıp totem yapayım.

15 Likes

Bir Dune’de ben yazayım nickinizden totem gücünü kuvvetlendirelim.

4 Likes

sanırım kitabın adının sonunda soru işareti olacak o yüzden dune beklentimi bir iki ay ertelemiştim ben ama ithaki bir sürpriz yapar belki beklemedeyiz

1 Like

Kızıl Mars’tan sonra ince bir kitap gelsin, inşallah Houston çıkar. Türkiye’den sonra ben de krize girdim ithaki yüzünden. :slight_smile:

2 Likes