Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Zafer bayramı için olda ithaki günlükleri paylaşmazdı sanırım. Orası genelde yeni kitaplar için yapıyor bu tür şeyleri.

1 Beğeni

Ben bu seri hakkında, yayınevi yetkililerinin de burada olduğunu bilerek birkaç kelam ve bir teşekkür etmek istiyorum.
Babam azılı bir bilimkurgu edebiyatı hastasıydı. Çok küçük yaşımdan itibaren beni de bu şekilde yetiştirdi. İlk başlarda Jules Verne ile terbiye ederken daha sonra Asimov, Wells, daha ileriki yıllarda P.K.D. ile tanıştırdı. Lise hayatımın başlarında, yine İthaki Yayınları’ndan çıkan Vakıf Serisi’ni birlikte hayatımızın merkezine alarak büyük keyifle okumuştuk.
Sonra hatırladığım kadarıyla, ülke olarak bir bilimkurgu baskısı kıtlığı yaşadık. Özlediğimiz kalitede eser bulmak zorlaştı. Piyasadaki inanılmaz kötü çevrilmiş bazı PKD eserleri ağzımızın tadını çok kaçırdı mesela. Üzgündük…
Sonra adeta kurtarıcı bir mesih gibi bu dizi girdi hayatımıza. Dune adını çok duymuştum ama başlamaya cesaret edememiştim. Başladık, okuduk. Devamını da büyük bir heyecanla beklerken - ki hala bekliyoruz :slight_smile: - dizide çıkan her bir eseri hep aynı keyifle birlikte okuduk. Bir baskı asla yetmedi.İkimiz de aynı kitabı ayrı ayrı aldık, kendi kütüphanelerimize ayrı ayrı dizdik.
Çok uzattığımın farkına vararak bitiriyorum. İkimizin de naçizane fikrince bu ‘‘son yılların en büyük yayımcılık olayı’’ olan seri için bütün İthaki ailesine teşekkür etmek istiyorum. Bu satırları da, hala dizideki gözdem olan Çocukluğun Sonu’nu üçüncü defa bitirmek üzereyken yazıyorum.
Bizi başka onlarca klasik ile tanıştırmanızı dileyerek, İzmir’den selamlar, tekrar teşekkürler ve iyi çalışmalar.

74 Beğeni

bütün seriyi tamamlamışsınız tebrik ederim hele malum kitabı görmek sizin adına mutlu oldum :smiley:

3 Beğeni

48 de geldi.

29 Beğeni

50 numarali kitaba az kaldi. Kültür serisi ilgimi çekti. Alıp okumayı sabırsizlikla bekliyorum.
İçimden 50’nci kitabın Malazan book of the fallen olacağı gibi bir his var.

Bilimkurgu serisinin içinde olacağını hiç sanmam.

2 Beğeni

Malazan fantastik türünde bir kitap serisi.

1 Beğeni

23 Beğeni

Kapak süper ya :grin:

1 Beğeni

İthaki farkıyla :sunglasses:

8 Beğeni

Merhaba anladığım kadarıyla seriye 48. kitap olarak Phlebas’ı Hatırla kitabı dahil oldu. Kitap The Culture serisinin ilk kitabı. Seri on kitaptan oluşuyor acaba serinin tamamı Bilimkurgu Klasikleri altında basılacak mı?

1 Beğeni

Serinin tamamı basılmayacak.

Başka bir başlık altında basılmayacağı yazılmıştı.

Sinir bozucu ve üzücü.

Keşke geri kalanları başka yayınevi yayımlasa.

Galiba 12sinde cikiyor

4 Beğeni
3 Beğeni

Çevirmeni daha önce Kül Dağı’ndaki Kütüphane’yi çevirmişti. Kendisini oradan biliyorum.

O eserde güzel bir iş ortaya koymuştu ki ben “ham çeviriyi” okumuştum :slight_smile: Kitabı önden okuma şansım olmuştu da. Gözüme takılan bazı şeyler vardı bu arada, yalan olmasın. Ama bunlar hemfikir olmadığım şeylerdi. Direkt yanlış diyebileceğim bir şey görmedim.

O eser şehir fantastiğiyken bu eser bir bilimkurgu klasiği. Tür açısından birbirlerinden çok uzaklar, ama yine de az da olsa çevirmene dair bilgi vermek istedim.

8 Beğeni

Valla çeviri konusunda artık ağzımı acmaya korkuyorum ben ya. Başka şansım kalmadığından alıyorum bazı kitapları o yüzden. Circe’yi ingilizcesinden okudum mesela önokumasonı görünce vazgeçtim almaktan. Ama burda söyle desem hemen linç geliyor üstüne. Yine de cevirmenlerin kitap hakkında yorumlarını okuyorum. Umarım iyi kötü yotum yapmaya devam ederler.