Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Bilimkurgu Klasikleri 50. kitap için yazılı düşünceler…

(Heğkül Puğaro mode on) Bu diziye seri kitap koyulması durumu sorun yaratmıyor. Ancak daha önce başlatılmış bir serinin ardıl kitabı 50. kitap ruhuna uymayacaktır. 2001’i, Dune’u eledik.
Bu kitap üç büyüklerden birine ait olmalı. One shot bir yazarın 50. kitaba seçileceğini sanmıyorum. Üç büyüklere gelirsek, Heinlein’in asları gitti. Ayrıca Heinlein yetkili tarafından da oyundan çıkartıldı. Asimov’un seride bir kitabı var ancak Asimov kitapları kendi serisi içinde basılıyor ve “Ben Robot” için de sanki o seriye dahil edilmeliydi pişmanlığı seziliyor. Bilimkurgu Klasikleri’ne (her ne kadar Robot Serisi’nin ilk kitabı mevzumuza çok uysa da) başka Asimov kitabı girmeyecektir. (Heğkül Puğaro mode off)

Tahminimi üç büyüklerden, kimsenin cart curt edemeyeceği, uzun zamandır beklenen, yetkilinin bir vadede çıkacağını söylediği, karaborsa şampiyonlarından, klasikliğinden sual olunmayacak büyük bir serinin ilk kitabı ile sonlandırıyorum.

“Arthur C. Clarke, Rama’yla Buluşma”

Not: Plasem de “Frederic Pohl, Hiçi Destanı’nın ilk kitabı Çıkış Kapısı” olurdu ama Arthur C. Clarke ağır basar diyorum.

6 Beğeni

Rama kendi başına bir seri eklenmesi büyük bir hata olur. bence ithaki böyle bir hata yapmaz. Ama başka bir arthur c clarke kitabı olabilir.

bu kitap neden eklendi onu bile daha çözemedim

1 Beğeni

Rama serisi zaten İthaki Yayınları’nda . Daha önce hiç çevrilmemiş bir kitap olacağı kesin.

5 Beğeni

Neuromancer çıkarsa agzınız açık kalmasın :grin:

2 Beğeni

Çeviriler yenileniyor anladığım kadarıyla. Ben bu nottan “daha önce çevrilmiş bir kitap olacağı” anlamını çıkarmadım.

1 Beğeni

Kafa yormaya deymez bence. Çeşit çok ve bulması inkansız gibi

1 Beğeni

Yok ya sanmam bence çıkınca herkezin ağzı açık kalacak. Beklenti çok büyük. Neuromancer çıkar söz ben alacağım sana o kitabı.

Verdiğim teklif dediği için dedim. Yoksa daha önce soruldu Rama serisini basacakmısınız diye? Bu açıklamadan aylar önce ileride diye söylediler şubatta

1 Beğeni

50 essential science fiction books Bu listedeki kitaplardan biri olacaktır.

3 Beğeni

50 essential science fiction books bu site de ipucu bulunabilir sanki

2 Beğeni

Aynen bende tam o linki attım :grin::joy:

1 Beğeni

Tövbe aklın yolu bir :robot:

2 Beğeni

Hyperion ve Cryptonomicon dikkatimi çekti. Olasılığı var mı sizce? :smiley:

4 Beğeni

Hyperion seri benin bildigim ama tahmin etmek çok zor :joy:

2 Beğeni

Cryptonomicon’u geçen gün sordum. Baya baya 1200 sayfaya yakın bir kitap. Tercümesi çok zor bir kitap demişlerdi. 50 kitap olur mu bilmem ama bu olursa sürpriz olmaz zaten. Mükemmel bir kitap olduğu söyleniyor.

1 Beğeni

Alican Saygı Ortanca’yı bence kaçırıp sorguya alalım.:joy::joy: Zorla söyletelim, yoksa kitabı basmayız filan diyelim. :joy::joy::joy: Öğrenmenin başka yolu yok çünkü

4 Beğeni

Bence organize olup ofisi ele geçirmek daha mantıklı :joy::joy::joy:

1 Beğeni

Onu ben daha önce dillendirdim. @irbis organize olup tüm delilleri kaldırdıklarını söyledi. Gizli geçit filan vardır. :joy::joy:

2 Beğeni

Ya da yabancı ajansların hepsine mail atalım. Belki şu yayınevine verdik derler tekifleri. :joy:

2 Beğeni

Bu kadar speküle edip laf kalabalığı yaratmaya gerek yok yahu. Gidin, elinizdekileri okuyup bitirmeye bakın. Zamanınızı çarçur ediyorsunuz bu tahmin konusuyla, çıktığında okuyacaz işte. Amma şiiy yapıyonuz…

4 Beğeni

Kitap okumaya ara verdik. Az gırgır yapıyoruz kendimizce.

5 Beğeni