Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları)

Benim için öyle olmuyor.

Örnegin Sandman beklemekten sıkıldım ve elimdekileri çıkardım, aynısını Vaiz ve Mezarlık Kitabı için de yaptım. Muhtemelen 3-5 seri için daha aynısını yapacağım. İsterlerse bu saatten sonra yarın tüm ciltleri çıkarsınlar, okumasam da olur kitaplara dönüştüler, almayacağım.

Son aylarda basmaya başladıkları serileri almamaya başladım, Eskiden ne basacaklar diye büyük merakla bekler, satışa çıkar çıkmaz alırdım. Bitirsinler bakarız durumundayım artık.

6 Beğeni

@AeroKnight-sama Peş peşe okuyamıyorum ben serileri ya, denedim iki kitap zorlayarak belki, üçüncünün yarısında kalıyor. Dune’ları araya hep 5, 6 kitap alarak okudum. 2001’in devamı gelmesi çok uzadı, onu biraz unutur gibi oldum ama bekliyoruz bakalım.

@alper Aynı anda 4, 5 serinin açık olması kabul edilebilir biraz benim gözümde ama son zamanlarda yeni fantastikler de gelince, eskiden kalan bilimkurgular falan derken bir 10, 15 açık serimiz oldu sanırım. Biraz yeni serilere çok yüklendiler eskileri tamamlamadan, tekilleri alıp okumaya devam ediyorum ama yeni serileri almaya ben de soğudum biraz en azından ikinci kitapları çıksın diye bekliyorum.

1 Beğeni

Sandığa gömmeye hazır mıııyyııızzz?

• İthaki Dune’un sırasını öne çeksin diyenler.
  • Bende peygamber sabrı var ben beklerim diyenler.

0 oylayanlar

• (Alper beye özel şık.) Tüm kitaplar ben istediğim zaman çıksın, kimse bulamazken bile ben bulayım, hangi kitabı alacak olsam o en az %80 indirime girsin, bkm’de kargoyu tekrar ücretsiz yapsın, ülkenin durumu da düzelsin artık.
  • (Başka oy veren olursa karalisteye aldırtırım içerde adamım var)

0 oylayanlar

@alper siz istediniz biz yaptık.

@galeme ah be değdi mi… Bundan sonraki forum günlerinizi Agape’nin karalistesinde geçireceksiniz. Bir anlık eğlence için değdi mi…

4 Beğeni

Bir Dune olsa eyvallah da…

Karadenizli çocuk diyor ya;

“Bezdum da atın beni bu kuyudan aşağa”

2 Beğeni

:slight_smile:
Üç madde eksik biri fazla. Fazla olan “kimse bulamazken” eksik olanlar ise akılçelen sanderson telifini kaybetsin, Patrick Rothfuss 3. kitabı yazsın. Beşiktaş şampiyon olsun, Bonus olarak da 1 USD 1 TL olsun :slight_smile:

7 Beğeni

Bunu görünce tepkim:

Sanderson’un haklarını kime verelim? Siz ister misiniz? :smiley:

4 Beğeni

Gerçekçi olup, imkansız istedim :slight_smile:

O değilde @Agape kızacak bize, “Rıhtım Kamerasında” konuşun bunları diye…

Sonra gelsin büyüler, içilsin iksirler

244kazan_072a02cea2f2f3a45318

2 Beğeni

Agapenin kızacağı varsa kızar zaten, kızmayacağı bir günse de ne yaparsan yap kızmaz. Onda duygu değişimi yaratabilen sadece bir avuç insan gördüm şimdiye kadar. O yüzden kızmaması için değil ruh hali için dua etmemizde fayda var. :slight_smile:

2 Beğeni

Kızıl Mars’ı görünce şaşırdım. Hiçi Destanı hariç başka bir seri girmeyeceğini söylemişti @irbis , öyle hatırlıyorum.

Şaşırdım ama sevindim de. Seri olup olmaması önemli değil, eğer o eser geniş kitleleri etkilemiş bir bilimkurgu klasiği ise seriye girmeli diye düşünmüşümdür her zaman. Bu sebeple Robot ve Vakıf serilerinin seri dışı kalmasını da her zaman garipsemişimdir.

Yıllar sonra seri tamamlandığında dönüp bakacağız ve Asimov’un klasik eserlerinin %80’ini göremeyeceğiz.

Dune: Klasik (seride)
2001: Klasik (seride)
Kızıl Mars: Klasik (seride)
Hiçi: Klasik (seriye eklenecek)
Robot: Klasik (seride değil)
Vakıf: Klasik (seride değil).

Bu ayrımı hiçbir zaman anlayamayacağım işte ve seri hep eksik kalacak benim için. Şimdi diyeceksiniz ki Asimov Kitaplığı var. E o zaman Clarke kitaplığı da olabillirdi? Clarke’ın da dünya kadar bilimkurgusu var ama gerçekten klasik olan serisi bu diziye eklendi. Çok da doğru bir karar bu. Fakat niye Asimov yok işte arkadaş. Ben Robot da Asimov Kitaplığı’nda yer almayacak mesela, bu sefer de o dizi hep eksik kalacak. Bir orta yol olsaydı keşke. Yoksa böyle ara ara düşünüp kendi kendimin canını sıkacağım. :smile:

6 Beğeni

Bu hayıflanmayı ben de tıpkı bu şekilde sürekli yaşıyorum. Elden ne gelir ki artık, diyerek bezmiş bir halde düşünceleri sonlandırıp bir sonraki kısırdöngüyü bekliyorum. Asimov’u da ekleselerdi diziye, belki bu kadar kapak bürokrasisiyle de uğraşmak zorunda kalmazlar ve takır takır bitmiş olurdu Vakıf serisi, diye de düşünmeden edemiyorum.

2 Beğeni

Benim için basılsın yeter, seri içinde olmuş ya da olmamış bir önemi yok. :grin:

11 Beğeni

Asimov hakkında Amerikada ki telif davalari sebebiyle yeni kitap basilamayacağını fuarda söylemişlerdi. O yüzden Asimov kalan kitapları sıkıntı.

2 Beğeni

Arkadaşlar eğer Asimov’u seriye ekleseydik, seri bittiğinde dizideki kitapların 15’i Asimov olacaktı. Burada anlaşılmayacak bir şey olmamalı aslında. Dune sadece 6 kitap, Hiçi 4 kitap, Mars Üçlemesi 3 kitap, Uzay Destanı 4 kitap. Robot serisi ve Vakıf serisi toplamda minimum 13 kitap. Buna eklemek isteyebileceğimiz tekil Asimov kitapları dahil değil.

Peki Asimov’un kurgudışı kitapları, çocuk kitapları, otobiyografisi, geri kalan yüzlerce bilimkurgu öyküsü. Bunları nereye koyacağız? Boşluğa salıp umarız satarlar mı diyeceğiz.

Bu hem Bilimkurgu Klasikleri’nin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi, oraya girmeyi en az Asimov kadar hak eden birçok yazarın dışarıda kalmaması için, hem de Asimov’un sadece popüler kitaplarını değil, diğer kitaplarını da mümkün olan en çok kişiye ulaştırmak için attığımız bir adım.

Daha fazla kapak bürokrasisiyle uğraşırdık. Burada Vakıf’ın orijinal kapaklarını kabul ettiremezken bakın biz kendi kapaklarımızı yaptık dediğimizde daha kolay mı kabul edeceklerini düşünüyorsunuz?

32 Beğeni

Asimov ile ilgili düşüncenize tamamen katılmakla beraber burada tek bir soru çıkıyor ortaya: Ben, Robot neden Bilimkurgu Klasikleri’ne dahil edildi? Eğer Klasiklerde de bir Asimov olsun isteniyorsa daha tekil, Asimov evreninden ayrı bir eser seçilemez miydi?

Tabi yayınevi kararıdır, saygı duymaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Açıkçası kendi adıma eser okurla, kaliteli bir çeviri ve editörlükle tabi ki, buluştuğu sürece şeklin çok da önemli olduğunu düşünmüyorum ama bazı okurlar için bu tutarsızlık rahatsız edici olabiliyor.

5 Beğeni

O dönem Asimov planları henüz tam olarak netleşmemişti. Ve Vakıf’a kıyasla Ben, Robot gayet tekil bir kitap. Asimov’un haklarının sıkıntısı daha en baştan beri vardı. Haliyle neyi ne kadar yapabileceğimiz belli değildi. Bekletmektense Ben, Robot’u basmayı tercih ettik biz de.

19 Beğeni

@Kehribar, burada işte. Ama soru hattında da gördüğümü hatırlıyorum.

2 Beğeni

https://www.ilknokta.com/kim-stanley-robinson/kizil-mars-1.htm

11 Beğeni

Yakında kitaplara da ÖTV gelicek galiba. İyice lüks tüketim oldu. :slight_smile:

5 Beğeni

İthaki 49 barajını 59 yaptı anlaşılan. :slightly_smiling_face:

11 Beğeni

Kitaplar 30tl oldu derken 35 oluvermiş bile… Gün geçmiyor ki insan şok yaşamasın. Fiyatı sebebiyle alamayacağım kitaplar listesine ekliyorum. :confused: 25tl üstü kitap almamaya karar verdim an itibariyle. İndirimlerle filan 25’e denk gelirse alırım ama onun dışında düşünmüyorum. Yönümü başka kitaplara çeviriyorum artık. Serilerin devamı gelmiyor diye bugüne dek hep kendimce çorbaya tuz atmıştım ama ben artık istifa ediyorum… Devam edebilen arkadaşlara güç, kuvvet dilerim.

15 Beğeni