İthaki Yayınları Karanlık Kitaplık Serisi

(kimyager_ferhat gürdoğan) #215

Matematik şaşmaz. :grin:

(Emre Can Doğan) #216

Halbuki yanlış hesaplamışım diyip, sözelcileri etiketleyin diyip 74’ü 83 yapmaya gelmiştim ama Ferhat sağolsun durumu kurtarmış. :smiley: Helal olsun. :clap:

121’i ben 12+1 diye düşündüm aslen. King 13 korkusundan kitaplarını toplamı 13 olan sayfalarda bitirmez ya da çalışmayı o sayfalarda bırakmazmış. Oradan aklıma gelmişti, yoksa 4’te uğursuz olabilir. :smiley:

(Hazal Çamur) #217

1408 öyküsünü nasıl yazdı o zaman :smiley: ?

(Emre Can Doğan) #218

Ben onların, onlar Shortlist’in yalancısı. Belki zamanla aşmıştır ya da yayınevi koyduğu için kendisine uğursuzluk dokunmaz sanıyor olabilir. Gerçi 13 rakamı öykü içinde çok geçiyormuş. :confused:

Bir de bu varmış: https://www.insanokur.org/stephen-king-13-sayisindan-korkar/

(Hazal Çamur) #219

Öykünün ana olayı 1+4+0+8 = 13 olması. Çok çok iyi bir öyküydü bu arada :heart:

Şimdi bu öyküyü bilip de… ne bileyim :confused:

Belki kendi korkusundan kendi beslendi :smiley: Direkt yalanlamayayım, ama ilginç geldi.

(Emre Can Doğan) #220

https://eksisozluk.com/1408--1019257

Buraya göre de öykünün başınde 13 geçiyor bolca. Yani belki de zayıflığını kazanca çevirdi zira bunu yapabilecek bir adam King. :smiley:

(kimyager_ferhat gürdoğan) #221

83 mü? Onada bir açıklama yapıp aydınlatalım.
8*3=24
8+3=11

24-11=13 :white_check_mark::stuck_out_tongue_winking_eye:

Bilimsel veriler yanılmaz.

(Emre Can Doğan) #222

Ben kafamın nerede olduğuna bir bakayım bence. 85 yerine 83 yazmışım, sözelciliğin ötesinde bu. :confused:

(kimyager_ferhat gürdoğan) #223

Kitap seni daha okumadan lanetlemiş. Tez zamanda bi ayin şart. :joy:

(Emre Can Doğan) #224

Bence yerine de sence yazmışım. 3 kez düzelttim mesajı. Bi’ Felak okuyup, kendime geleyim. :buyucu:

Okuyan varsa eğer Aleister Crowley’nin kitabını nasıl buldunuz.

(Cemalettin Sipahioğlu) #226

Kitabı kabaca, amatörce kaleme alınmış bir kutsal metin edebiyatı denemesi, olarak tanımlayabilirim. Bu doğrultuda, “Beni reddetmeyecek kadar anlamaya çalış, onun dışında sorgusuz sualsiz anlattıklarımı kabul et.” mantığında kaleme alınmış. Kendi mitolojisini, her türlü felsefi ve kutsal metin yazınında karşılaşılan yazım örnekleriyle sunmuş. Sure ve ayet biçimi de var, şiir biçimi de var, kıssadan hissemsi hikâyecikler de var, kendi kendisinin tefsirciliği de var, bunların kabaca bileşimleri de var. Yoruma açıklılık ve onu sağlayan simgesellik, kesinlik ve belirsizlik pek dengeli kullanılmamış. Yoruma açıklık, önceden değindiğim mantıktaki kaleme alınışa daha çok bel bağlamış gibi. Bu da gizemciliğin ayarını kaçırmış; asıl söylemini dışa vururken ya fazla doğrudan ya da fazlaca dolaylı bir tutum sergiliyor.

Eğer milenyum dinlerine kendilerini nasıl dışa vurduklarını merak ediyorsanız veya da tek kitapta doğrudanlık, dolaylılık ve simgesellik kullanımı hakkında kabaca fikir edinmek istiyorsanız, yani, belki ilginizi çekebilir.

(kimyager_ferhat gürdoğan) #227

Yeni kitap

(Ezgi ) #228

Kitap alırken kapağının ne kadar güzel olduğu son önem sırasında ama bu seri önceliklerimi gözden geçirtiyor ya kapaklar o kadar güzel ki -diğerleri de tabii- Machen okumamış insana kapağından dolayı kitapçıdan aldıracaklar -umarım böyle birşey yapmam.

(Serhat) #229

(Burak Kuşcu) #230

7 kitabını sipariş ettim. Korkmam dimi :cold_sweat:

(Hiçliğin bekçisi…) #231

Karanlık Kitaplık için diyorsan eğer korkudan ziyade daha çok hani karanlık duygular olur ya o tarz kitaplardan oluşuyor. Daha çok psikolojik karanlık hisler üzerine örülü. Kasvetli, acı çeken, ağır dram ve vahşet daha fazla var. Gün yüzüne çıkmaması gereken insan davranışları daha ön planda benim gördüğüm. Eğer bulabilirsen kesinlikle Can Yayınları Gotik Edebiyat setini öneririm. Şu an baskısı yok ama ikinci el bulunabilir. Gerçekten güzel bir seri ve okunabilirliği çok hoş.

(Burak Kuşcu) #232

İyi bari :slight_smile: şakayla karışık söyledim ama cidden korku filmi falan izlemem 30 yaşına geldim. Korkmaktan ziyade gerilim hissinden hiç hoşlanmam. Rahatlamak için elime alıp okurken ya da izlerken gerim gerim gerilmek, korkmak oldum olası mantıksız gelmiştir. Zevk meselesi tabi.

(Serhat) #233

Şov var şov

Yeni Kitap Haberleri
(Onur Özgüner) #234

Kapak illüstrasyonu kime aitmiş?