Karanlık Kitaplık Serisi (İthaki Yayınları)

Okuyan varsa eğer Aleister Crowley’nin kitabını nasıl buldunuz.

1 Beğeni

Kitabı kabaca, amatörce kaleme alınmış bir kutsal metin edebiyatı denemesi, olarak tanımlayabilirim. Bu doğrultuda, “Beni reddetmeyecek kadar anlamaya çalış, onun dışında sorgusuz sualsiz anlattıklarımı kabul et.” mantığında kaleme alınmış. Kendi mitolojisini, her türlü felsefi ve kutsal metin yazınında karşılaşılan yazım örnekleriyle sunmuş. Sure ve ayet biçimi de var, şiir biçimi de var, kıssadan hissemsi hikâyecikler de var, kendi kendisinin tefsirciliği de var, bunların kabaca bileşimleri de var. Yoruma açıklılık ve onu sağlayan simgesellik, kesinlik ve belirsizlik pek dengeli kullanılmamış. Yoruma açıklık, önceden değindiğim mantıktaki kaleme alınışa daha çok bel bağlamış gibi. Bu da gizemciliğin ayarını kaçırmış; asıl söylemini dışa vururken ya fazla doğrudan ya da fazlaca dolaylı bir tutum sergiliyor.

Eğer milenyum dinlerine kendilerini nasıl dışa vurduklarını merak ediyorsanız veya da tek kitapta doğrudanlık, dolaylılık ve simgesellik kullanımı hakkında kabaca fikir edinmek istiyorsanız, yani, belki ilginizi çekebilir.

6 Beğeni

Yeni kitap

17 Beğeni

Kitap alırken kapağının ne kadar güzel olduğu son önem sırasında ama bu seri önceliklerimi gözden geçirtiyor ya kapaklar o kadar güzel ki -diğerleri de tabii- Machen okumamış insana kapağından dolayı kitapçıdan aldıracaklar -umarım böyle birşey yapmam.

6 Beğeni
16 Beğeni

7 kitabını sipariş ettim. Korkmam dimi :cold_sweat:

2 Beğeni

Karanlık Kitaplık için diyorsan eğer korkudan ziyade daha çok hani karanlık duygular olur ya o tarz kitaplardan oluşuyor. Daha çok psikolojik karanlık hisler üzerine örülü. Kasvetli, acı çeken, ağır dram ve vahşet daha fazla var. Gün yüzüne çıkmaması gereken insan davranışları daha ön planda benim gördüğüm. Eğer bulabilirsen kesinlikle Can Yayınları Gotik Edebiyat setini öneririm. Şu an baskısı yok ama ikinci el bulunabilir. Gerçekten güzel bir seri ve okunabilirliği çok hoş.

10 Beğeni

İyi bari :slight_smile: şakayla karışık söyledim ama cidden korku filmi falan izlemem 30 yaşına geldim. Korkmaktan ziyade gerilim hissinden hiç hoşlanmam. Rahatlamak için elime alıp okurken ya da izlerken gerim gerim gerilmek, korkmak oldum olası mantıksız gelmiştir. Zevk meselesi tabi.

3 Beğeni

Şov var şov

25 Beğeni

Daha önce Emre Bey söylemişti Kapak tasarımcısını ve yerli birisiydi. Hatta rahatsızlandığından dolayı biraz gecikme olduğundan bahsetmişti. Bir kontrol edeyim bakalım

2 Beğeni

Hamdi Akçay’ın işleri bunlar hep.

Dizi tasarımı ona ait. Bu çizim de onun. İşe geri dönüşünün şevkiyle fazlaca özenerek yaptı. :slight_smile:

Dizi içerisinde başka çizerlerin işleri de var ama genel olarak %60-70’i Hamdi Bey’in elinden çıkma.

İskandinav Mitolojisi’inin çizeri de o. Öyküler’in de. Achebe’nin de. Künyelerden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Hamdi, İthaki’nin başına gelmiş en iyi 2-3 şeyden biridir. :slight_smile:

20 Beğeni

Ben beğendim ellerine sağlık güzel olmuş.

4 Beğeni

Hamdi Bey’in ellerine sağlık. Gerçekten çok güzel işler çıkarmakta. Okuyarak beğeniyoruz. :grin::grin:

5 Beğeni
4 Beğeni

Hamdi beyin çalışmalarını ben şahsen çok beğeniyorum…

4 Beğeni
9 Beğeni

Ne mesajı veriyor anlamadım ben?

Ben de merak ettim hatalı mesajı.

Valla siz yazınca bende merak ettim ne var bu resimde anlamadım,haaa bişey olsa bile ne olacak ki?
images%20(7)
Kadeh kaldırır gibi derken yazmış.

Benim tek beğenmediğim yer sag taraftaki sakal uyuşmazlığı

2 Beğeni

Sol elle içiyor üstelik.

4 Beğeni