Karanlık Kitaplık Serisi (İthaki Yayınları)

Bende sevmem ama içinede ne bilim böle böle demem :slight_smile:

Aslında iyi bir subliminal mesaj olmuş. Alkol tüm kötülüklerin anası anlamı çıkabilir.

1 Beğeni

Bu kapakta efsaneymiş götürüyor dayı.

Umarım arkadaş bunlara alınmaz sadece takılıyoruz öyle :slight_smile:

4 Beğeni

Bununla alakalı mı eleştiri anlamadım ama Çizim kadeh kaldırıyor gibi değil daha çok laboratuvar ve bilim insanı gibi.

Kadeh vb nasıl benzetilmiş, pek anlamadım ama acaba ben mi yanlış görüyorum

4 Beğeni

“erleni şerefe kadeh kaldırır gibi bilinçli olarak mı çizmiş” valla böyle yazmış ama bu illüstrasyon çok eskiye dayalı.

3 Beğeni

Ben de benzetemedim.

Benzese bile, kadeh kaldırmaya benzemesinde ne sakınca var ki ?

Hayıııırrr… İllâ herkes benim gibi düşünecek, yaşayacak!” fantezisinin dışavurumu bunlar… Takılmamak gerek… :wink:

1 Beğeni

Yani bu fotoğrafla illüstrasyon baya uyuşmuş ya da etkilenildiği belli. Fotoğrafta “şerefe”den ziyade çözeltinin dibine bakan bir bilim adamı görüyorum.

2 Beğeni

Hocam valla bizi merakta bıraktın orada ne gibi bişey var açıklarsan aklımız da soru işareti kalmaz.:slight_smile:

Jekyll ve Hyde ile ilgili sürprizbozan vermek istemiyorum ama İthaki’nin kullandığı kapak tasarımının, hatta daha sonra örnek olarak paylaşılan film afişinin bu pozu kullanmasındaki asıl amacın Jekyll’ın yüzünün bir kısmını erlenmeyerin içerisinden göstermek olduğunu fark etmişsinizdir herhalde. Benzeten olabilir ama ortada alkolle bağdaştırılabilecek herhangi bir şey yok. Bütün olay erlenmeyeri gerektiği kadar yukarıda tutarak Jekyll’ın yüzünün bir kısmını normal, bir kısmını ise camın arkasından göstermek. Ki bana kalırsa kitabın içeriğini de gayet şahane yansıtıyor bu poz. Niye üzerinde bu kadar tartışıldı anlamadım.

3 Beğeni

Bazen insanın canı bir şeyi çok çekince olmadık yerden benzetme yapabiliyor, normal bir durum.

En iyisini yapıyorsunuz, takdir ediyorum bu yaşam görüşünü.

ikinci kişiliğini temsil etmiyor mu o kısım ondan farklı sanki ben mi yanlışım?

Aynen ikinci kişiliği yansıtıyor.Kitabını ve filimini izlemedim ama bundan 12-13 yıl önce izlediğim Van Helsing filminde karşıma çıkmıştı M.r Hyde karekteri.Orada çok vahşi ve çok kurnaz bir karekter şekilde işlenmişti.Daha fazla Van Helsing hakkında bilgi vermeyim belki hala izlemeyen vardır bu zamanda :slight_smile:

Gayet güzel bir kapak, içkiyle kadehle alakası yok.

İlla her şeye bir kulp takılacak yani, başka açıklaması yok.

Hocam kitabın kapak tasarımı ile bu paylaştıgın tasarım içerik olarak dağlar kadar farklı,anladığım kadarıyla kitapta deneyler sonucu buldukları bir ilacı içmesi sonucu kişiliği hem bedenen hem ruhen ikiye bölünen bir insan konu alınmış ve bu bilerek olan bişey değil ,ama içki içip kafayı bulup değişen insanlarda var ama oda yasaldı galiba :slight_smile:

2 Beğeni

Yok zaten okuyacam bu kadar muhabbet’den sonra,çok subliminal içeriğe ve kapak tasarımına sahip kitaba denk geldim ama subliminal mesajların işe yaradığını hiç bir yerde görmedim heleki biri illustrasyoncu ise bence her türlü içeriği ekleme yaparak kullanması normal,önemli olan kapak tasarımında ki etki zaten kitapların satılmasını saglayan.

Birisi bira şişesi, diğeri erlenmayer. Siz söylemeseniz kimse o kapağın içkiyle bir alakası olduğunu düşünmeyecekti. Ama öküzün altında buzağı arıyorsunuz, şimdi bu tartışmayı okuyan kişiler o kitabı gördüğünde yok yere akıllarına içki gelecek.

Hadi ben göremiyorum @AeroKnight-sama da mı göremiyor? O kesin görürdü bence.