Karanlık Kitaplık Serisi (İthaki Yayınları)

Arthur Machen’ın çevirilmiş çok az eseri varken, gidip tekrar Great God Pan’in çevirilmesi saçma olmuş. Açıkçası ben almazdım. Monokl Yayınevi çevirisi hem muhtemelen daha ucuz hem de içinde fazladan 1 ya da 2 hikaye daha vardı.
Onun dışında bulunması altından daha zor olsa da Machen’ın Dost Kitabevi’nden Ateş Piramiti kitabını da öneririm.

Arthur Gordon Pym çok güzel bir seçim olmuş. Okurken o sıkıntılı ruh halini aşama aşama hissettiren bir kitap. Tabi ki Poe’nun uzun hikaye yazma kabiliyeti olmadığı için sonunun çok muazzam olduğunu söyleyemeyeceğim.

Lovecraft için çok daha iyi eserler seçilebilirdi. Ama en popüler olan ikisi seçilmiş.

Bram Stoker çok yerinde olmuş.

Onun dışında kapak tasarımları çok hoş olmuş. Ben beğendim.

3 Beğeni

Birisi yeni kitap mı dedi :hugs::hugs::hugs:

16 Beğeni

Buradaki olay şu aslında. Bir yazarın en meşhur ve en önemli eserini koymadan önce diğer eserlerini koymak Türkiye piyasasında küçük bir intihar. Dracula basmadan Beyaz Ejderhanın Yuvasını, Frankenstein basmadan Son İnsan’ı basmak gibi. Elbette Dracula ve Frankenstein doğrudan kültürel olarak birer fenomen olduğu için bu ikisini basmadan yazarların diğer kitapları basılabilir ama Machen öyle bir yazar değil. Machen’ın Three Imposters’ını basmayı biz de biliyoruz ve basacağız da ama Three Imposters’ı basıp o satmazsa Machen yayın programına alınmayabilir bir daha. Ama Yüce Tanrı Pan sattığında, ben kurula diğer Machen kitaplarını çok daha rahat kabul ettiririm.

Biliyorum kendimizi çok tekrar ediyormuşuz gibi görünüyor ama bu fikrimiz bittiği için değil. Planlı bir durum. Son iki üç senedir süregelen bir yenilenme sürecinin bir parçası bu. Basmak istediğimiz, Türk okuruna katmak istediğimiz birçok kitabı basmadan önce bu kitaplarla temelleri atmamız gerekiyor.

Demem o ki, Machen’lar devam edecek. Hatta çok ama çok daha heyecan verici birçok kitap da gelecek Karanlık Kitaplık’tan. Mesela Mary Shelley’nin Mathilda’sı gibi. Ya da diğer doğaüstü öyküleri gibi. Ya da Aleister Crowley gibi. Ya da bizim de bu süreçte keşfettiğimiz ve eminim Türk okuru için de büyük keşifler olacak diğer bazı çok heyecan verici kitaplar gibi. Karanlık Kitaplık henüz yolculuğunun başında.

Biz bu kapakla biraz kendimizi korkuttuk. Ofiste bir tedirginlik var.

17 Beğeni

Kapak gerçekten çok iyi olmuş. Film afişi tadında ve ürkütücü. O gözlerdeki ufak beyazlıklar bile yeterli :+1::+1: Ellerinize sağlık.

1 Beğeni

İthaki ne yayınlasa alır oldum, okumaya yetişemiyorum… :slight_smile: Forumda yer alan Bilim Kurgu, Modern Seri, Karanlık Kitaplar dışında Kurgu dışı kitapları ve Futbol kitapları da çok özel ve güzel.

4 Beğeni

Karanlık Kitaplık hakkında söyledikleriniz çok sevindirdi. Yalnız ufak bir eleştirim olacak. Yazı boyutu biraz küçük değil mi bu seride? Gözleri yoruyor birazcık. Bilimkurgu Klasikleri gibi bir yazı fontu daha iyi olmaz mıydı?

3 Beğeni

Teşekkürler. Hedeflediğimiz bu aslında. Tüm bunlar ve daha fazlası 2019’da.

İtfaiyeci ve Dokukünya yarım punto falan küçük diğerlerine göre. Belli bir sayfa sayısının altında tutmak için o da. Aslında dikkat ederseniz, çizgi roman olmayan kitaplarda 49 TL sınırını çok nadir geçeriz. Dokukünya’da ne yazık ki böyle oldu. O sınırın altında kalmak için çok ama çok küçük bir punto oynaması yaptık.

Öte yandan Karanlık Kitaplık’taki diğer kitapların içinde kullanılan punto Bilimkurgu Klasikleri’yle aynı. Font farkı aslında o. Gözünüz alışık değildir. Normalde kitaplardan kullanılmayan bir font, biraz daha basık gibi gelebilir göze. Yine de bir bakalım, belki ufak bir oynama yapabiliriz.

11 Beğeni

Cevap için teşekkürler. Evet sanırım font farkından dolayı gözüme oldukça küçük geldi. Ama herşeye rağmen bu seri harika gidiyor. Merakla William Hope Hodgson ve Clark Ashton Smith bekliyorum ayrıca. :smile:

Yani şimdi girmeyelim bu konuya. :slight_smile:

5 Beğeni

Evet, daha zamanı var. Yani geç olsun güç olmasın. :smile::smile:

7 Beğeni

Arkadaşlar bu seriden en çok hangi kitabı önerirsiniz? Psikolojik gerilim ağırlıklı kitapları seviyorum. Fazla korku olmazsa iyi olur :sweat_smile:

Deliliğin Dağlarında veya Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana, bence beğeneceğiniz kitaplar. Melezler de bence bakılabilecek bir kitap.

1 Beğeni

Teşekkür ederim, inceliyorum hemen :slight_smile:

1 Beğeni

Ben daha okumayı bitiremedim hepsini ama şimdiye kadar en sevdiklerim H.p. Lovecraft’larınkiler olmuştu. Ve tabi ki Henry James’in Yürek Burgusu.

3 Beğeni

Aradım ama böyle bir tartışmayı bulamadım varsa atabilir misiniz yoksa da söyleyebilir mi okuyan arkadaşlar Cthulhu’nun Çağrısı için karanlık kitaplık serisi mi güzel Alfa mı yoksa başka bir yayınevi mi? Çeviri edisyon açısından soruyorum kapak olarak karanlık kitaplar herkesi döver ama önemli olan içeriği. Bilenler yazara veya varsa zaten bir tartışma atarsa sevinirum dediğim gibi ben bulamadım. Şimdiden teşekkürler derken kimsenin cevap vermeyeceği gibi bir his oluştu şuan içimde nedense neyse. :slight_smile:

Yalnız Alfa İle İthaki hikayeleri aynı şekilde derlemiyor.
İthaki - Cthulhu’nun Çağrısı Kitabı içeriği

Alfa - Herbert West:Diriltici Kitabı içeriği

Yani iki taraftaki Cthulhu’nun Çağrısı kitabı birbirine eş değil.

1 Beğeni

Tam anlayamadım demek istediğiniz şeyi. Alfa toplu hikayeler şeklinde derleyip Cthulhu’nun Çağrısını da içinde vermiş Ithaki sadece Cthulhu’nun Çağrısını mı yayınlamış bunu mu kast ettiniz?

Bu da Alfa - Cthulhu’nun Çağrısı

Şöyle ki, ikisinin de Cthulhu’nun Çağrısı kitapları bir sürü kısa öyküden oluşuyor. Ama iki taraf da bu kitaplarda Cthulhu’nun Çağrısı öyküsü kesin olması suretiyle, farklı farklı öyküler kullanıyor.
Örneğin İthaki’deki Cthulhu’nun içinde Herbert West öyküsü varken, Alfa’da Herbert West öyküsü farklı kitapta.

2 Beğeni