İthaki Yayınları Karanlık Kitaplık Serisi

(Hazal Çamur) #163

Azathoth, sen misin?

Bir ben mi benzettim acaba?

Tamam, Beholder da olur.

Aynen bende gördüm çok ilginç bir olay.Sebebini ben de merak ediyorum bir şekilde etkilenmiş herhalde.

(Hazal Çamur) #165

Çok büyük bir Atatürk hayranı olduğunu okumuştum. Hatta adadığı bir şiiri bile varmış (Gone are the Ghosts and Gods). Yine de gerçek mi, emin değilim.

Ne alaka kısmında birinin şöyle bir yorumu vardı: Atatürk Batı’nın gözünde şeytandı.

Kendi yorumumsa şöyle: Ayrıca Crowley’nin Hristiyanlık’a olan karşı duruşunu Atatürk’ün Batı ile verdiği savaşla özdeşleştirmiş olabilir.

Her türlü asalım bayraklı bence :slight_smile:

Özet

:tr::tr::tr:

(onurozguner) #166

Bu melun herifin Yasa Kitabı ve Yalanlar Kitabı bizde de özgürce yayımlanacak, öyle mi? İlk günden tartışma yaratacağı ve ilk tartışmayı KR’de kitaba dair bir eleştirimle benim başlatacağım kesin. Öyle yayın özgürlüğüne böyle yayın özgürlüğü! :slight_smile:

(kimyager _ferhat gürdoğan) #167

Bu yazılanlar doğruysa Nasıl bir kitap yazdı çok merak ediyorum.

(Mustafa Erdem) #168

Bunu ben de okudum. Farklı yerlerde karşı savunması vardı. Bilemedim hangisi doğru ama benim açımdan ters etki yaptı, pek okuyasım gelmedi.
Edit: Dine bakış açısı konusunda bir şey diyemem. İnsanların dini kendi emellerine göre deforme etmeye çalışmaları ve yorumlamalarına ben de karşıyım.

(onurozguner) #169

Eleştirimin giriş alıntısı şimdiden hazır:

Those who discuss the contents of this Book are to be shunned by all, as centres of pestilence.
(Bu kitabın içeriğini tartışma konusu yapan şer odaklarından cümleten sakının.)
Liber AL vel Legis, Aleister Crowley

(fatih çetin) #170

Yazarı ilk defa duydum. Hayatını biraz araştırdım ve gerçekten bu seriye korku anlamında üst düzey bir kitap geliyor dedim. Tamam E.A. Poe ve H.P. Lovecraft korku türünde bir numaralar ama bu yazar değişik bir insan evladıymış. Bakalım nasıl bir esermiş. Yazarın başka eserleri de varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

(Emre ) #171

Bu adamı öğrenmesinler şimdi; “Atatürk’ün hayranına bak ya değişik garip marip adam. Masonmuş, satanistmiş zaten.” der ordan nemalanmaya çalışırlar.

(Hazal Çamur) #173

Oooy, oy. Ofiste öyle bir güldüm ki anlatamam. Sağ olun paylaşım için :smiley:

Crowley de şer odaklarını işaret etmiş.

(onurozguner) #174

Kısaca SS olarak anılan Silver Star’ı kurmuş bir isme bu tarz bir söylemi uygulamak yadırgatıcı değil aslında. Eleştirimde, Crowley’yi Atatürk hayranlığından ötürü savunmanın Hitler’i aynı hayranlıktan ötürü savunmaktan farkı olmadığına da değineceğim. :slight_smile:

(Hazal Çamur) #175

Burada taş bana mı :slight_smile: ? Çünkü kendisini savunduğum yok ve savunulamaz da, ama sonuçta filmde Türkiye adı geçince mutlu olan bir milletiz. Benimki de o hesap :slight_smile:

Yalnız parça parça eleştirinizi yazmaya başladınız. Kitap çıktığında bizi bir extended edition bekliyor sanırım. Bu kitabın yaratacağı tartışmaları patlamış mısır ile takip edeceğim gibi görünüyor :popcorn: Hem burada, hem sosyal medyada.

(onurozguner) #176

Buranın böyle bir güzelliği de var: İnsanı düşünmeye ve yazmaya teşvik ediyor. Ama haklısınız, eleştiriyi yerinde ve zamanında paylaşmakta fayda var. :+1:

(Hazal Çamur) #177

Yanlış anlamayın, böyle parça parça da güzel oluyor :slight_smile: Diğer arkadaşların katılması açısından da ortam hazırlıyor.

(Mustafa Erdem) #178

Kitap öyle ya da böyle iyi reklam yapmaya başladı.

Kim ne derse desin, Aleister Crowley gibi aykırı ve ilgi çekici bir kişiliğin kitabını merakla beklemekteyim…

Biraz çabuk ol İthaki…

(BURAK ) #180

Ben bu kitabı çıkar çıkmaz alıyım. Belli mi olur burası Türkiye. Hemen toplatıverirler. Hele o 6 köşeli yıldız yok mu? Direkt suç unsuru :open_mouth:

(onurozguner) #181

Ortada bir “suç unsuru” yok. Ayrıca kitabın kapağını değil, yazarını ve içeriğini tartışıyoruz.
Bu ülkede Kavgam gibi (“kitap” demeye dilim varmıyor) bir nefret metası—Almanya’nın Bavyera Hükümeti, çevirinin Türkiye’de yayımlanıp satılmasına karşı açtığı tüm davaları kazanmasına rağmen—hâlâ farklı organlarca basılıp peynir-ekmek gibi satarken, kimsenin Crowley’nin sapkın vahyine müdahale edeceğini sanmam.

(BURAK ) #182

Tabiki de suç unsuru olamaz. Son yıllardaki güzel ülkemin özgür düşünceye önem veren ve bunu hukukla koruduğunu iddia eden yüce önderlerimiz hangi tiyatro gösterimini, sinema gösterimini, konseri yasaklamış ki bu güzide esere laf etsinler!. Daha birkaç ay önce God of War kitabına etmediklerini bırakmadılar.

Sitenin birinde haber vardı, onu hatırlıyorum. Başka bir şeyler mi oldu bu konuda?