Modern Serisi (İthaki Yayınları)

Ridley ile direk alakalı bence çünkü kendisi ağırlığı olan otör bi yönetmen. Çektiği çığır açan filmler belli. İsterse covenant’ı çok güzel çekebilirdi. Kimse de bunu niye böyle yaptın diyemez. İlk alien filmini hatırla; kukladan xenomorph görünce insan geriliyor. Bu sefer elinde o kadar cgi imkanı varken yapamadı. Şimdi son filmi komple yapay zekaya ayıracakmış

Muhtemelen haftaya genel ve uzun bir tanıtım yazısı yazılacak Alican Saygı Ortanca tarafından ama ben önden birkaç bilgi vereyim size dizi hakkında.

Son 2 senedir bu dizi üzerinde çalışıyoruz. Yazar, kitap, fikir biriktirdik. Haliyle gelecek hafta yazar listemizi gördüğünüzde neden bu kadar uzun sürdüğünü ve ne yapmaya çalıştığımızı çok daha iyi anlayacağınızı umuyorum. Öncelike bu diziyi Modern Klasikler olarak düşünmemenizi tavsiye ederim. Dizinin adı İthaki Modern. Dizinin Modern Klasikler olmamasının sebebi geçen sene çıkmış bazı kitapları da bu dizi içerisinde görebilecek olmanız. Çok ince eleyip sık dokuyoruz kitap seçimimizde. Buraya koyacağımız yazarlar birbirinden daha nitelikli olacak. Ha belki Cormac McCarthy üzerine çıkamayız ama olsun.

Kapak tasarımı da zamanla daha çok anlam kazanacak. Hem bu dizi içerisine koyabileceğimiz tüm kitapları kaldırabilecek, hem de temiz ve kapak görselini ön plana çıkaracak bir tasarım arayışındaydık. Sanırım bunu 12. seferde bulduk. Bu konuda söylemek istediğim bir başka şey de kapakları nasıl seçtiğimiz. Kapak görselleri yazarlar içind e tutarlı olacak. Mesela tüm Boris Vian kitaplarında aynı dokunuşlar olacak. Yan yana koyduğunuzda göreceksiniz ne demek istediğimi. Cormac McCarthy kitapları da öyle olacak. Yaklaşık 15-20 kitabın kapağı hemen hemen hazır durumda. Haliyle belli bir hızda çıkaracağız kitapları da.

Onun dışında şunu söylemek istiyorum: Arkadaşlar Covenant filmden daha iyi bence de. Bazı, benim kilit olarak gördüğüm sahneler filmde kısa kısa geçilmişti. Tabii ki burada İhtiyarlara Yer Yok’la olan farkı şu, İhtiyarlar kitaptan filme çekildi, Covenant ise senaryodan kitaplaştırıldı. Haliyle Covenant orijinal senaryoya filmden daha yakın olmalı.

20 Beğeni

Seri pek ilgimi çekmedi ama şu mesajın üstüne bir kitabını deneme amaçlı alıp okumayı düşünüyorum hoşuma gider mi acaba?? Özenilmiş işlere saygım var tarzım olmasa bile.

1 Beğeni

Ya da az daha bekleyip ilginizi çeken bir kitap çıktığında onu da deneyebilirsiniz. Geniş kapsamlı ve her türden kitabı içeren bir dizi olacak. Ama illa bir tanesini alacaksanız, Cormac McCarthy alın, hiç olmadı, yaşayan en büyük Amerikan yazarlardan birini denemiş olursunuz. Zira Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret hem Cesur Yeni Dünyayı okumuş olmanızı gerektiriyor hem de bir öykü değil, bir deneme kitabı. Boris Vian da bir miktar alışkanlık gerektiren, sert ve zor gelebilecek bir yazar. Öte yandan hepsi alanında değerini kanıtlamış, farklı lezzetler.

9 Beğeni

Emre bey buradan size teşekkür ve tebrik etmek isterim. Çok iyi bir işe ve bir seriye imza atmışsınız yayınevi olarak. Daha ilk 3 kitap da bile oldukça heyecanlandım. Serinin çıkacak olan diğer kitaplarını da burada bizle paylaşabilirseniz diyerek şansımı çok zorlayacağımın farkındayım :slight_smile:
Tekrar çok teşekkkürler. İzmir Fuarı listesini yapmaya başladım.

2 Beğeni

Mecburen beklemem gerek geçen ay fazla alışveriş yaptım en erken önümüzdeki ay :roll_eyes: Hem o zamana daha fazla kitap çıkmış olur :drooling_face:

1 Beğeni

Şimdi paylaşmayayım listeyi ama haftaya göreceksiniz zaten.

3 Beğeni

Hayırlı olsun öncelikle, bol satışlar. Seri içerisinde boris vian’ın tüm eserlerini görecek miyiz acaba? Mezarlarınıza tüküreceğim muhteşem bir kitaptır, okumayanlar kaçırmasın derim.

Tüm eserleri olmayacak zira başka yayınevlerinde olan bazı eserleri var ama daha önceden İthaki’den çıkmış tüm kitapları ve ek olarak bir ya da iki tane yeni kitabı seriye dahil edilecek.

İlk iki kitabı çıktığı gibi alacağım. Çok güzel bir giriş olmuş.

Bende begendim 20 beğeni oldu :slight_smile:-

1 Beğeni

Bende bu cevabı beğendim. :joy::joy::joy:

Téssekurler :slight_smile: fghchc

1 Beğeni

“İhtiyarlara Yer Yok” kitabını görmek çok mutlu etti gerçekten. Filme alınmış en iyi kitaplardan. Ve karakteri gelmiş geçmiş en psikopat karakter olarak seçildi diye biliyorum. Haliyle böyle bir filmi olan kitap, kat be kat daha güzeldir diye umuyorum. İnşallah yanılmam.

2 Beğeni

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

Mesajın altındaki simgeler arasında düzenleme seçeneği mevcut. Mesaj kutunuzdaki Hancı isimli forum botuyla biraz haşır neşir olmanızı ve bu sayede forumun kurallarına uymuş olmanızı öneririm.

2 Beğeni

Teşekkür ederim. Dikkate alacagım.

Şu anda ilgimi çekti kitap

1 Beğeni

Emre’nin de dediği gibi Alican bir tanıtım ve açıklama yazısı yayınlamış sosyal medyada. Buyurunuz (Beğeni atmayın lütfen):

YENİ SERİ DUYURUSU vol. 2 ya da Meramımız Nedir?

Sanıyorum ki projelendirme, tasarlama ve hayata geçirme konusunda en çok zorlandığımız seri bu oldu: İthaki Modern. Önceliğimiz şimdiye dek spekülatif kurguydu ve İthaki’nin özü diyebileceğimiz kitapları yayımlamak için koşturuyorduk. Zannediyorum ki Bilimkurgu Klasikleri’nde bunu başardık. Karanlık Kitaplık da emin adımlarla ilerliyor.

Tabii şunu unutmamak gerek. Bir yayınevi bir seriyi öncelikle kendi için yapar. Benzer işler yapmak ve yapmak istediğinizi göstermek için alınan bir risktir bu. Son birkaç yıldır yaşadığımız kabuk değiştirme sürecinden dolayı İthaki’de bu durum ister istemez çok daha hızlı ilerliyor ama bir gelenek yaratmak için bazı riskler almamız kaçınılmaz.

Gelelim asıl konumuza. İthaki uzun yıllardır pek çok türde yayın yaptı. Bunlardan biri de aslında modern edebiyat ama ne yazık ki okurların hatta sıkı İthaki takipçilerinin dahi bu cevherler gözünden kaçtı. Broch, Achebe, Ellroy, Pynchon, Heller gibi yirminci yüzyıl edebiyatını şekillendirmiş üstatların farkında olan okur sayısı o kadar az ki. Bu durum açıkçası bizim suçumuz. Haliyle bu yeni seri, okurdan ziyade kendimize verdiğimiz bir söz. Bu işi düzenli yapacağımıza, üzerine kafa yoracağımıza, kitap seçiminde titizleneceğimize dair.

Uzun emekler, uykusuz geceler, çetin geçen anlaşmalar, muazzam çevirmenlerle yapılan görüşmeler sonunda ortaya çıktı bu seri. Serinin ilk kitabının yaşayan en büyük yazarlardan biri olan Cormac McCarthy’den olması herhalde hem okur hem de yayınevi için olup olabilecek en iyi vaatlerden biri. Huxley ve Vian’ın da çıtayı koruduğu kanısındayım.

Bu üç yazarın yanı sıra hem modern klasik olarak görülebilecek hem de yeni jenerasyonun öne çıkan yazarları bu seriyle birlikte yan yana gelecek. Bu sebeptendir ki adına “Modern Klasikler” değil “İthaki Modern” dedik.

İki yıldır bu proje özelinde (ve genelinde) tüm buhranlarıma katlanıp kitap seçiminden tasarımına, projelendirmeden sunuma kadar desteklerini esirgemeyen ve olmasalar olmayacak Emre, Ömer, Zohulcen, Su ve tabii ki Nida’ya; “Güzel kitaplar yayımla da okuyalım,” diyerek bu mesleği niye yaptığımı hatırlatan Coşkun Abi’ye; editoryal ve düşünsel süreçte desteklerini esirgemeyip yol gösteren Selçuk Bey ve Erkal’a; “Bu kitapları yayımlamak bizim misyonumuzdur,” diyerek idealist davranan Ünal Bey’e sonsuz teşekkürler.

5 Beğeni

Aşırı imreniyorum İthaki’ye ve çalışma ortamına yahu… :heart_eyes:

2 Beğeni