İthaki Yayınları Soru Hattı

Üç Cisim Problemi henüz gelemedi maalesef, bekliyoruz. Asimov’la birlikte ön siparişe ne zaman açılır acaba?

Before Watchmen acaba yakın planda var mı? HBO’nun yayinladigi fragmandan sonra heyecanlandım da.

today

7 Beğeni

Teşekkür ederim, anlaşılmıştır :slight_smile:

1 Beğeni

Teşekkür ederim, faydalı oldu…

2 Beğeni

@irbis Zaman Çarkı’nın yeni baskısının yapılması halinde “Yeni Bahar” da kesin olarak basılır değil mi? Daha önce basıldı biliyorum ama yan kitap olduğu için bu sefer değiştirilmiş kapaklarla filan yeni baskısında olmama ihtimali var mı merak ettim varsa öyle bir durum bulduğum yerde alayım? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Düzenleme: arama butonu diye atlayacak arkadaşlar için bu konuda ara şeklinde kullandığımı ama Yeni Bahar için istediğim cevabı bulamadığımı belirtmek isterim.

1 Beğeni

Ya yan kitap da olsa 0.kitap sonuöta ben seriye dahil olacağını düşünüyorum

başıma bir şey gelmeyecekse (ama büyük ihtimal linç yicem :D) H.G. Wells kadar şişirilmiş bir bilim kurgu yazarı görmedim. 4 kitabını da okudum. Ama 4 kitapta bitse de gitsek modundaydım. Yazıldığı döneme göre mükemmel olabilir. Ki bence seven o yüzden seviyor. kitaplardaki öyküler bugünün klişeleşmiş fikirleri artık. Bence ilk defa kullandığı için böyle bir ünvanı hakediyor wells. Sıkı bi bilim kurgu okuyucusu olmama rağmen hiç sevmemiştim kitapları. İnşallah clarke kitapları özellikle rama serisi basılır.

Zaten olay da bu, 1890’lı yıllarda bunları yazmış olması. 120 yıl önce, elbetteki bu süre zarfında konular ve hikaye anlatımları yüzlerce kez tekrarlandı. Bu tür klasik eserlerde karşılaşılan bir durum. Ayrıca, kimsenin bir şeyi sevmek gibi bir zorunluluğu yok. :slightly_smiling_face: Ama şişirilmiş dememek lazım.

12 Beğeni

Ben katılmıyorum.Wells’in kitaplarindan bazı dusunceleri hala gećerliligini koruyor bence zaten zaman makinesi icat edip 600 yıl ileriye gitmek ve korkunç bir insanlık görmek.Bunu zamanın teknolojisine gore düşünmek, zaman makinesi bugün yazilsa gene geçerli olurdu.Aynı zamanda dr.monroe’ nun adasındaki düşünceleri beni etkilemişti ve acaba denenmis midir veya farklı şekilde denenir mi demiştim.

8 Beğeni

bilimkurgu zamana en çok bağlı edebiyat türü bence, genel geçer yani evrensel olması çok zor. ithaki bilimkurgu klasikleri serisi ilk çıktığında ismi çok ironik bulmuş ve bu yüzden beğenmiştim, bilimkurgu klasik olabilir mi?

bir kitaba galiba kaplan kaplan’a yazdığı önsözde neil gaiman da değinmişti, bilimkurgunun evrensel olmasının güçlüğüne; yazıldığı zaman hayal edilen teknoloji belki çok yenilikçi ama günümüzde daha iyisi var, mesela şu anda yaban diyarlarda yabancıyı okuyorum ve oradaki haberleşme, havadan olmasına rağmen ulaşım, iletişim araçları herşey çok hantal ve tuşlu mesela :stuck_out_tongue: , hatta hala mektup var … lem’in yenilmez’deki uzay araç ve ekipmanları (uzun uzun da anlatmış lem amca); uzak bir bölgeden resim dikkat video değil resim alabilmek için ne efor sarfediyorlardı, arthur c.clarke 2001 uzay destanındaki hal 9000 bilgisayar, belki bugünden hala ileri olarak kendi zekası vardı ama onun anlatılan teknik özellikleri ve yolculuğun bütünü çok hantal değil miydi…

bilimkurgu eseri klasik yapan bilimsel boyutu değil fikirsel boyutu, fikir ulaştığı nesilde hala düşündürücü bir etki bırakıyorsa daha ne olsun, yukarıdaki örneklerden gidersem, yaban diyarlarda yabancı enteresan bir insanlık eleştirisidir, yenilmez’de adam ölü nesnelerin evrimi diye bir kavram hayal etmiş, kaplan kaplan’da insan evrimi ile ilgili fikir olabilecek en anti kahraman insan üzerinden anlatılmış, arthur c.clarke yapay zekayı ve uzay yolculuğunu mümkün kılmış.

fikir ve macera kısmı sardığı müddetçe klasikleri okumak büyük zevk. teknolojik boyutu da insan yolculuğunun bir evresi olarak gördüğüm zaman asla sıkılmıyorum, bu benim öznel tecrübem tabi, yukarıdaki arkadaş gibi beğenmeyenleri de anlıyorum

13 Beğeni

Zaman çarkı kaos lordu cilt 6 için bandrol alınmış 3.baskı. Yazıldı mı bilmiyorum ama bekleyen tüm arkadaşların gözleri aydı.

4 Beğeni

H.G. Wells konusunda evet fikirleri ve yazdıkları bugün klişe hale gelmiş olabilir ama o klişeyi yaratan kişilerden olması önemli. Yani böyle düşünürsek bugünün yenilikçi fikirleri de 100 yıl sonra burun kıvrılan klişeler haline gelecek zaten.

Yalnız İthaki Bilimkurgu Klasikleri diye bir seri yaratıyor ne güzel ama içine aldıkları romanların bazılarını neye göre klasik olarak nitelendirdiklerini anlayabilmiş değilim. Mesela Tanrıların Tohumu. Belki okusam hayatımda okuduğum en iyi kitaptı diyeceğim ama olay bu değil, bu benim öznel fikrim olur. Ama bir şeye klasik demek için daha nesnel, daha genelgeçer fikirlere bakmak gerekiyor. Kitap 3.45’le Goodreads’te gördüğüm en düşük puanlı kitaplardan. Sadece 3226 kişi puan vermiş yani okunma oranı da yüksek değil. Bu kitap nasıl klasik olarak seriye eklenmiş mesela çözemedim.

Yani seri iyi hoş ama çok güzel kitapların yanında orada bulunması çok anlamsız gözüken, bitse de gitsek artık diyerek okuduğum kitaplar da var fikrimce.

2 Beğeni

HG Wells kitaplarinin basilmasinin bir nedeninin de telifinin olmamasi oldugunu dusunuyorum. Ölümünün üzerinden 72 yıl geçtiginden dolayi.

1 Beğeni

O zaman ekleyelim hepsini. :slight_smile:

4 Beğeni

Şu bandrol kontrollerini hangi siteden yapıyoruz? Bir süredir görüyorum forumlarda ama bulamadım.

http://www.telifhaklari.gov.tr/kitap-bandroller

Yukarıdaki linkten kontrol edebilirsiniz. :slight_smile:

6 Beğeni

Tanrıların Tohumu yazarı sayesinde klasik olarak anılmaya değer görülüyor olabilir. Ayrıca kitap defalarca filme uyarlanmış, çizgi roman adaptasyonları yapılmış. Birilerini etkilemiş yani yıllar önce.

2 Beğeni

Goodreads bir metrik değil ki? Hele de yüzyıl başında yayımlanmış kitaplar için, hatta, Goodreads ortaya çıkmadan önce yayımlanmış kitapların büyük kısmı için Goodreads doğru bir kaynak değil. Çıktığında yüz binler okunmuş ama şu an Goodreads’te olsa olsa 1000 reytingli, 3.6’lık kitaplar bulabilirsiniz biraz ararsanız.

Ki zaten sorun şu: Bir kitabı nesnel olarak klasik diye nasıl tanımlayabilirsiniz ki? Goodreads nesnel ve genelgeçer bir fikir alanı değil, eğer orasını baz alıyorsanız. Orası sadece hypelı kitapların bulunduğu bir kütüphane aracı.

Wells’in kitaplarına sadece bir bilimkurgu kitabı olarak bakmak zaten büyük bir yanlış olur. Elbette keyifli bir bilimkurgu öyküsü okumakta bir sakınca yok fakat Wells bilimkurguyu tüm potansiyeliyle kullanan ilk yazar. Kitaplarının bugüne kadar dayanmış olmasının sebebi bir konsepti ilk kez kullanıyor olması gibi durumlarla alakasız. Bu bilimsel fikirleri nasıl işlediğine, onları neden kullandığına daha yakından bakmak gerek. Food of the Gods da bu bağlamda mühim bir Wells kitabı. Biraz geri planda kalmış olması bu durumu değiştirmiyor.

Bilimkurgu Klasikleri’nin misyonlarından biri de arkada kalmış kaliteli bilimkurgu eserlerini okurla buluşturmak ayrıca. İlla katı bir klasik tanımıyla hareket etmek istiyorsanız, serinin en az 20 kitabını atmamız gerekir.

32 Beğeni

@irbis hazır siz buradayken sorayım Üç Cisim Problemi bu hafta ön siparişe açılacak mı? Kitap siparişi vericem sadece onu bekliyorum.