İthaki Yayınları Soru Hattı

(Gülçin Akın) #2397

Tanrıların Tohumu yazarı sayesinde klasik olarak anılmaya değer görülüyor olabilir. Ayrıca kitap defalarca filme uyarlanmış, çizgi roman adaptasyonları yapılmış. Birilerini etkilemiş yani yıllar önce.

(Emre Aygün) #2398

Goodreads bir metrik değil ki? Hele de yüzyıl başında yayımlanmış kitaplar için, hatta, Goodreads ortaya çıkmadan önce yayımlanmış kitapların büyük kısmı için Goodreads doğru bir kaynak değil. Çıktığında yüz binler okunmuş ama şu an Goodreads’te olsa olsa 1000 reytingli, 3.6’lık kitaplar bulabilirsiniz biraz ararsanız.

Ki zaten sorun şu: Bir kitabı nesnel olarak klasik diye nasıl tanımlayabilirsiniz ki? Goodreads nesnel ve genelgeçer bir fikir alanı değil, eğer orasını baz alıyorsanız. Orası sadece hypelı kitapların bulunduğu bir kütüphane aracı.

Wells’in kitaplarına sadece bir bilimkurgu kitabı olarak bakmak zaten büyük bir yanlış olur. Elbette keyifli bir bilimkurgu öyküsü okumakta bir sakınca yok fakat Wells bilimkurguyu tüm potansiyeliyle kullanan ilk yazar. Kitaplarının bugüne kadar dayanmış olmasının sebebi bir konsepti ilk kez kullanıyor olması gibi durumlarla alakasız. Bu bilimsel fikirleri nasıl işlediğine, onları neden kullandığına daha yakından bakmak gerek. Food of the Gods da bu bağlamda mühim bir Wells kitabı. Biraz geri planda kalmış olması bu durumu değiştirmiyor.

Bilimkurgu Klasikleri’nin misyonlarından biri de arkada kalmış kaliteli bilimkurgu eserlerini okurla buluşturmak ayrıca. İlla katı bir klasik tanımıyla hareket etmek istiyorsanız, serinin en az 20 kitabını atmamız gerekir.

@irbis hazır siz buradayken sorayım Üç Cisim Problemi bu hafta ön siparişe açılacak mı? Kitap siparişi vericem sadece onu bekliyorum.

(Emre Aygün) #2400

Bilmiyorum. Tekrar baskılarda tarih veremiyorum ne yazık ki. Baskıya gönderdik kitabı. Umarım bir an önce çıkar.

(Umut Özak) #2401

Hazır sizi yakalamışken son kez sorayım, lütfen kızmayın. Zaman Çarkı’nın yenilenmiş kapaklı ilk kitabını bu yıl içinde görme şansımız var mı acaba?

(Emre Aygün) #2402

Çalışmalarımız son hız devam ediyor. Nisan gibi planlarımızı duyuracağız.

Zaman Çarkı serisinde Yeni Bahar hariç baskısı olmayan kitaplar için bandrol alınmış.Yeni Bahar’ın tekrar baskısı olacak değil mi ?

(Umut Özak) #2404

Sizi çok seviyorum Emre abi :heart_eyes:

Bkm ve Babil’de satılıyor Yeni Bahar, ben bandrol alınanlar listesinde adını göremeyince bkm’den sipariş ettim. Diğerleri de birkaç haftaya çıkar galiba, eski mesajlarda bandrol alındıktan 2 hafta sonraya çıkıyor yazmış arkadaşlar.

Goodreads tabii ki tek ölçüt olamaz ama yukarıda Goodreads puanlarını göz önünde bulundurduğunuzu siz de yazmıştınız. Şimdi Goodreads’i böylesine gömmek kendinizle çelişmek olmuş bence.

Feci hypelanmış kitaplar olduğuna ben de katılıyorum evet. Ama şöyle bir şey var ki bir ankete ne kadar çok kişi katılırsa genel fikre o oranda yaklaşırsınız. Goodreads de şu an çok fazla kullanıcıya sahip, kitap konusunda en fazla kişinin oylama yaptığı dolayısıyla çıkardığı sonuçlarla kitap hakkında genel fikri en doğru veren (doğru demiyorum, göreceli olarak en doğru diyorum) mekan.

Son olarak illa katı bir klasik tanımıyla hareket etmek istiyorsanız serinin en az 20 kitabını atmamız gerekir demişsiniz. Birincisi ben 1. sınıfta okumayı öğrendiğimden beri kitap okuyan bir insan olarak tam olarak o zamandan beri klasik kavramından hoşlanmam, hatta alerjim vardır. Bir şeye klasik denilince aklımda New York Times Bestseller denilmiş gibi itici bir hava oluşur. Yine de net bir tanım verilemese de bir kitabı klasik yapan unsurları üç aşağı beş yukarı hepimiz tahayyül edebiliriz. Madem serinin en az 20 kitabını atmak gerekiyor siz de o fikirdesiniz, o zaman bence serinin adı Bilimkurgu Klasikleri olmamalıydı o zaman. İthaki Bilimkurgu Seçkileri gibi bir isim hem sizin ifade ettiğiniz içeriği hem de serideki kitapları daha iyi karşılarmış.

(Davram Bashere) #2407

Sayın İthaki, Locke Lamora’nın yeni maceralarını okuma şansımız olacak mı acaba bu yıl içinde?

(Oğuz Eren) #2408

Şahsen bu seriden, serideki seçimlerden gayet memnunum. Yakın tarihli örneklere yönelmeyip, klasikleri yayınlamaları, neyin klasik olduğunu seçerken de, goodreads puanlarını tek kriter olarak almıyor olmaları bana gayet uyuyor. Bunda size neyin ters geldiğini tam anlamadım.

Bu mantıkla İş Bankası Hasan Ali Yücel klasikler serisinden Cicero eseri “Yasalar Üzerine”, puanı 3.34 diye klasik sayılmayacak mı? İletişim Klasiklerinden de Recaizede Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası’nı, Defoe’nun Moll Flanders’ını, Dostoyevski’nin bazı eserlerini fılan çıkarmak lazım.

Goodreads puanlarını ben de önemsiyorum, bir kitabı satın almadan önce mutlaka bakıyorum, ama bir eseri klasik haline getiren başka kriterler de var. Bir yayınevinin kendi editoryal seçimlerine göre bir “klasik” tanımı yapması ve bir seri yayınlaması da son derece doğal. Bunu her yayınevi yapıyor, İthaki neden yapmasın ?

Konuya fazla hakim değilim isaac asimov kitaplarını yeni yeni toplamaya başladım internette biraz araştırdım I. Robot serisi ile vakıf serisi isaac asimovun kararı ile birleştirilmiş benim sormak istediğim vakıf serisi basılacak biliyorum ama I. Robot seriside basılacak mı?
Netten baktığıma göre 5-6 tane kitabı var I. M robot serisinin

(Alican Doğan) #2410

Merhaba,
Sorduğunuz sorunun cevabı alıntıladığınız kısmın ilk cümlesinde yer alıyor. :smiley:

Öyle düşünürsen asimov’un çok kitabı var wikipedi’den biraz baktım 40 a yakın kitabı var

(kimyager_ferhat gürdoğan) #2412

(Gülçin Akın) #2413

40’a yakın sayılmaz. Yüzlerce kitabı var.

(Umut Özak) #2414

Sonuç olarak Robot serisi basılacak :sweat_smile:

Galaktik imparatorluk ve vakof hali hazırda basılıyor. Robot serisinin de basılacağına sevindim

(Emre Aygün) #2416

Yahu tabii ki Goodreads’e bakıyoruz. Bu dönemde Goodreads bir editör için vazgeçilmez bir kaynak. Diyorum ki Goodreads bir kitabın klasik olup olmaması konusunda herhangi bir metrik değil. Ben bir kitap yayımlamak istediğimde Goodreads’e başvuruyor olabilirim, o kitabı klasik olarak tanımlamak için Goodreads’e ihtiyacım yok, zaten yanlış bir metrik olur bu.

Biz Arcturus’a Yolculuk’u bastığımızda 900 reytingi belki vardı. Şu an 2000’in üzerinde. Neden artıyor biliyor musunuz? Çünkü insanlar artık kitaba ulaşabiliyorlar. Bizden sonra 3-4 ülke daha bastı. Amerika’da bir kez daha baskıya girdi. Wells’in bu kitabının reytingi niye düşük? Çünkü 2011’de Gollancz SF Masterworks dizisine alınana kadar kitaba belki 20 senede bir baskısı yapılıyordu. Wells’in telifi düşeli de çok olmadı zaten. O yüzden bir kitabın ne kadar klasik olabileceğine karar verirken Goodreads’in kesinlikle doğru bir kaynak değil.

Goodreads puanlarına bakarken bunları neyin etkilediğini göz önünde bakılması gerekiyor o yüzden.

Klasik tanımı konusunda söylediklerimi anlamadınız herhalde. Özellikle katı bir klasik tanımıyla hareket etmediğimizi söylüyorum size. Öyle hareket etseydik serinin yarısını atmak gerekirdi diyorum. Ama öyle hareket etmiyoruz. Çünkü katı bir klasik tanımımız yok. Bu kitapların bu dizide yeri olmadığını kesinlikle düşünmüyorum. Diziye koyduğumuz kitapların hepsinin farklı farklı nedenlerle klasik olduğunu düşünüyorum ve bu kitapları bu şekilde okura sunabilmekten fazlasıyla memnunum. Yepyeni bir Wells bilimkurgusunu da okurla ilk kez, kaybolmayacağı bir mecradan sunuyor olmak beni çok keyiflendiriyor.

Bilmiyorum ki. Yurtdışından haber yok. Yazıyor hâlâ.

Yurtdışı çözüldüğünde onları da basacağız. Kitapların basımını yavaşlatan biz değiliz. Yolumuza taş konup durmasa 2 ayda bir basmaya devam edecektik kitapları.