İthaki Yayınları Soru Hattı

Bu adam stanizimin kurucusu değilmi yav Ozz Osbournun bu adam için yaptığı şarkı vardı .

Merhaba. Aldous Huxley’in Ada kitabının tekrar basılacağını söylemişsiniz yaklaşık 6 ay önce, yaklaşık bir tarih alabilme şansımız var mı acaba?

1 Beğeni

Bir gün tekrar Farseer serisinin basışdığını görür müyüz?

1 Beğeni

Bu soru birkaç kere cevaplandı :wink:

6 Beğeni

@irbis Merhabalar. Ann Leckie - Adalet kitabını nerede baktıysam tükenmiş, biliyorum genelde yeni baskı sorularına cevabınız neden olmasın şeklinde oluyor fakat görece eski bir kitap olduğu için sormak istedim. Son baskı tarihi 2015 görünüyor, tekrar görür müyüz sene içinde?

1 Beğeni

hazır bahsedilmişken sorayım, adalet kitabı çok özgün ve çok iyiydi. fakat ikinci kitap kudret’i yarısına kadar dayanabildim. sizce okunmaya değer mi? merhamet nasıldı? ilk kitap kadar iyi miydi?

Robert Jackson Bennet’in Foundryside kitabını basmayı düşünüyor musunuz?

2 Beğeni

@irbis The Atlas of Middle-Earth by Karen Wynn Fonstad | Goodreads bu kitabı yayımlamayı düşünüyor musunuz?

Bana göre bunun basılması sıfır buda ansiklopedik bilgi içeriyor yani bunu basarlarsa sorarlar neden 12.ciltlik Orta Dünya Tarihi basılmıyor diye. Onbinlerce Tolkien hayranı bu kitapların çevirilerini bekliyor ama sanırsam İthaki teklifi başka yayınevine devredene kadar göremiyecegiz.

@irbis Emre bey, Ekim 18’den bu yana bu konuyla ilgili bir gelişme oldu mu? ABD’li yayıncının baskısı 40 USD’den satılıyor, Karton kapak baskı ile aralarında 4- 5 kat bir fiyat farkı var.

Gerçi son günlerde özel baskıların fiyatları nedeniyle yayın evlerini linç etmek “trend” oldu, bu tarz baskılar için hiç umudum kalmamış olsa da yine de bir umut sormak istedim.

8 Beğeni

Türkiye’de on binlerce kişi herhangi bir kitabı beklese o kitap mutlaka basılır. Sayı biraz abartı olmuş sanki :slight_smile: Bizler Tolkien’i çok seviyoruz ama Yüzük Kardeşliği kaç bin sattı ki ülkemizde, 12 ciltlik Orta Dünya Tarihi on binlerce satsın.

7 Beğeni

Merak etmeyin, demek istediğiniz şeyi anladım. Fakat ben tersini uygulamayı tercih ediyorum bundan sonra. İthaki’nin bastığı, basacak olduğu yüzlerce kitabın hepsi hakkında verdiğim bilgilerin tek tek güncelliğini koruduğunu kontrol etmem imkânsız. Kayıprıhtım benim iş tanımımın bir parçası bile değil, burasını ekstra yürütüyorum ben. Okurla daha samimi, daha sıcağı sıcağına bir ilişki kurabilmek için. Eğer bu benim için bir yük olacaksa bu şekilde, bunu yapmamayı tercih ederim.

Yok. Benim alanımda değil Ada. O yüzden benim de bir fikrim yok.

Neden olmasın.

Önce bir İlahi Kentler serisinin tamamlayalım da.

Şimdilik düşünmüyoruz.

Yahu nerede bu onbinlerce Tolkien hayranı? Yurtdışında bile doğru düzgün satmamış, ansiklopedi diye adlandırılan ama sadece taslaklardan oluşan 12 tane kocaman kitabı basmıyoruz evet.

Nefesinizi tutmayın.

Merak etmeyin, basacak olursak fiyatı yine nispeten uygun olur. Elimizden geldiğince abartı fiyat koymuyoruz kitaplarımıza hâlâ.

21 Beğeni

Sandman 6’yla ilgili ufak bir şey sormaya gelmiştim. Acaba Şubat ortasını görmeden kitaba kavuşma şansımız olacak mı yoksa programınız ay sonuna daha yakın bir zamanı mı işaret ediyor?
Bir de Vaiz 2’yle aynı dönemde mi çıkacaklar yoksa aralarında bir iki haftalık bir ara bulunacak mı acaba?

Merhaba @irbis. Sene sonunda bu fotoğrafı paylaşmıştınız. 44. sıradaki kitap için herkes, isminin kısalığından dolayı Yevgeni Zamyatin - Biz cevabını vermişti. Lakin Biz kitabının yeni baskısı yapılalı daha 2 ay bile olmadı. Üstüne üstlük bir de cep boy baskısı yapıldı, hem de cep boy için bu ilk baskı. 3-4 ay sonra başka bir seri içinde, farklı bir kapakla basılacak bir kitap için bu baskıların yapılması bana stratejiksel olarak pek mantıklı gelmedi.
Ve işte sorum burada geliyor. Acaba 44. kitap Arthur C. Clarke - 2010 olabilir mi? Sorun ismin kısalığıysa onun da ismi kısa, bunun da ismi kısa. Basın da artık bitsin şu hasret. Millet 2023 hedefleri doğrultusunda gümbür gümbür ilerliyor, biz daha 2010’a geçemedik. Bari burada geri kalmayalım. Hızla 2061’e doğru ilerleyelim.

4 Beğeni

2010’dan önce Clarke’nin tekil bir kitabını basacaklarını söylemişlerdi.Dolayısıyla biraz daha bekleyeceğiz.Ben bu seneden de umudumu kestim gibi.

Belki planları değişmiştir. Bir sürpriz görsek güzel olmaz mı?

Benim BK içinde en çok beklediğim kitaplar 2010 ve Hiçi serisinin ilk kitabı.Umarım fikirlerini değiştirip biraz hard-science fiction’a ağırlık verirler. @irbis

2 Beğeni

Hiçi serisi tahminimce Adalet serisi gibi basılacak. 2018 de çıkmasını bekliyorduk olmadı.

1 Beğeni

Grafik işlerinin ne kadar süreceğine bağlı. 6.'nın çok işi yok. Hangisi önce çıkar, hangisi sonra bilmiyorum. Hangisi önce hazır olursa o çıkar.

Biz’in boyutunu ucuzlaması için küçülttük. 44. kitap olmaması için bir engel değil. O aralıkta piyasada bulunmasını istediğimiz için bastık.

Şu an bir editör arkadaşımız Hiçi üzerinde çalışmaya başladı. Hazır olduğunda çıkacak.

8 Beğeni

2010’u basarlarsa ismi ilk kitap gibi “2010 bir uzay destanı” tarzı bişey olur bence kısa olmaz.

2 Beğeni