İthaki Yayınları Soru Hattı

Baskısı olmayan, bir daha basılmayacak bir kitap kendiniz içinse bence caiz, ama 2. bir kopya bence caiz değil.

Hem matbaa tek kitap basmaz. Fotokopiciler vb yapabilir ama o zaman da ikinci el satışlar ile aynı olacak, onları tercih etmek mantıklı olur.

Kitabın epubu varsa link atında, duyarlı bir vatandaş olarak şikayet edelim.

Çıktısını alıp matbaaya gideceğiz işte normal kitap haline getirecek. Bazı kırtasiyeler de yapıyormuş öyle. Şimdi araştırdım biraz en az 50 sayfa falan olunca yapıyorlarmış. İster spiralli ister normal bir kitap gibi.

Yaparsam sadece kendim için yaparım bu arada, eğer kastettiğiniz şey yapıp satmaksa.

Tövbe haşa duymadım, görmedim, bilmiyorum.

4 Beğeni

Doğrudan sizin için demedim çoklu baskı yaptırmayı ama dediğim gibi olmayan, olmayacak, kütüphane ya da bir şekilde erişimi olmayacak bir kitap için insanların kendileri için kopya yaratmalarını yasalar suç olarak görse de meşru olduğunu düşünüyorum., gayri ahlaki olarak görmüyorum.

7 Beğeni

Merhabalar. Her yerde aradım ama Silmarillion’u hiçbir yerde bulamadım. Baskısı kalmadı sanırım. Eğer öyleyse ne zaman basılacak ? İkinci sorum, özel basım yapacak mısınız ? Bkz:

1 Beğeni

Uzunca bir süredir hangi seriye yeltensem eksik baskı görüyorum. (Dune ve Ejderha Mızrağı ilk kitap , Zaman Çarkı 4. kitap vs…) Bu seriler de kendi kategorisi içerisinde en çok rağbet gören seriler olmasına rağmen neden sürekli bir basım kıtlığı var ?(bildiğim kadarıyla yıllardır süregelen bir durum) Tek sorumlu kötü ekonomi mi ?

3 Beğeni

Zaman Çarkı oldukça büyük bir seri, haliyle kitaplarının hepsi aynanda satışta olamıyor ancak yayınevi yeni baskıları ellerinden geldiğince hızlı çıkartıyor. Bildiğim kadarıyla dördüncü kitabın bandrolü alınmıştı. Okumaya niyetiniz varsa toplamaya başlayın derim.
Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlara gelirsek, bürokratik bir sıkıntı yaşadıklarını söylemişti Emre bey. Ben detaylarına hakim değilim, forumdan başka arkadaşlar dilerseniz yardımcı olacaktır. AMa çözülünce basılır mutlaka.

3 Beğeni

İyi günler.

Aldous Huxley’nin geçmişte bastığınız Ada, Maymun ve Öz, Kadim Felsefe gibi kitaplarını dizilerinizde yeniden görebilmemiz olasılığı var mı? Ayrıca Margaret Weis’ın İkizlerin Savaşı ve Güz Alacakaranlığı Ejderhaları kitaplarının yeniden basım ihtimali nedir?

Şimdiden teşekkürler, keyifli çalışmalar.

1 Beğeni

Dune filmi çıkmadan önce seri tamamlanmış olur mu ? (2020 yılında çıkacak ) @irbis

8 Beğeni

Gunler Haritasi’nin cikisi yine mi ertelendi?

1 Beğeni

8 Mayıs görünüyor şuan

Aldoux Huxley’in Yarın Yarın Yarın kitabının basım hakkı sizde mi?

Benim bildiğim kadarıyla yüzyılın en iyi bilim kurgu öyküleri için kitapta yer alan her hikayenin ayrı ayrı telifi alınmış. Ve sanırım yapılan sözleşme (yada artık adına her ne diyorlarsa) sadece 1000 kitap basılması içinmiş. Birinci baskıda 1000 adet basıldıktan sonra yeniden basılamama sebebi benim bildiğim kadarıyla bu. Üç dört ay önce Kadıköy Penguen kitabevi çalışanına tekrar çıkar mı bu diye sorduğumda büyük ihtimal çıkar çok istek var ama zaman alır demiştiler. Ne kadar doğru bilemem.

2 Beğeni

Bunu bende duydum ama bir yol bulunmalı. Ya en başından basmayacaklardı yada başlanılan işe devam edip kitabı tekrar basmalılar.
Beklemedeyim

İyi günler.

Karanlık kitaplıkta Shirley Jackson’a ait bir eser görme şansımız olurmu.

Kesinlikle katılıyorum yalnızca basılmama nedenini söyledim asla savunmuyorum. Çünkü yalnızca bin kitaplık bir baskı olamaz kitabın karaborsaya düşeceği en başından belli bunu bile bile basmamaları gerekirdi. Ya telif alınırken bu sorun halledilecekti ya da dediğin gibi hiç basılmayacaktı. İznimiz bu kadardı deyip işin içinden çıkılmamalı. Yayınevleri de kar amaçlı çalışan kuruluşlar fakat okurlara karşı bir sorumlulukları var bunu da gözetmeleri gerek.

1 Beğeni

Yazar başka yayın evine ait.

Bana geçen yıl cevap vermişti basmayacakları yönünde ancak arzu edilirse Otonom Yayınları’nın baskısından okunabilir.

1 Beğeni

Villeneuve zaten şu an sadece ilk kitabı uyarlama çabasında ve serinin diğer kitapları için de prodüksiyon şirketleriyle anlaşma masasında olduğu haberi yeni çıkmıştı. Dolayısıyla İthaki’yi acele ettirmeye lüzum yok. Artık ajandalarına güven ve saygı duymayı öğrenmeliyiz.

1 Beğeni

Peki ilk kitap uyarlanıyor olsun. SAYGI duymayı öğrenmeliyiz diyorsun fakat benim sorduğum soruda ne gibi bir saygısızlık gördün ? Acele ettirmeye lüzum yok demişsin ben acele edin mi dedim veya sitem mi ettim ? Sadece seri yetişir mi diye düz bir soru sordum.

2 Beğeni