İthaki Yayınları Soru Hattı

Bilimkurgu Klasikleri içerisinde başka Joe Haldeman kitapları görecek miyiz?

1 Beğeni

Bu mesajlar arada karşıma çıkıyor fakat 2014 dönemindeki, bu işlerle ilgilenen ekipten kimse yok artık yayınevinde ve bu iddialar gerçekliğini gerçekten bilmiyorum. O dönem gerçekten bu kitapları almaya çalışıp bir aksaklık yüzünden alamadık mı, yoksa fikir aşamasındaydı da bir sonraki aşamaya geçmedi mi, emin değilim. Tek bildiğim, bu kitapların haklarını almadığımız. Ve üzerlerinde herhangi bir çalışma yürütmüyor olduğumuz. Ve yakın gelecekte böyle bir planımız da bulunmuyor.

Öte yandan aslında öyle gerekli bir seri de değil bu. Sandığınız kadar çok şey içermiyor. İçerediği hikâye kısımlarını zaten hikâye oldukları için bastılar. Kitapların çok ilgi çekici isimleri olmasına kanmayın. Geriye kalan şey, binlerce sayfa taslak. Aynı öykünün bir sürü irili ufaklı farklı hali. Bunlar akademik metinler neredeyse. Şöyle hesaplayın, Kullervo’nun Hikâyesi bile 200 sayfa yokken altı ay gibi bir süreçte çevrilmiş bir kitap. Bunun 3000 sayfalık, Kullervo gibi derlenip toparlanmamış halini çevirmek neredeyse imkânsız bir şey. Bu seriye yapacağımız yatırımla 20 farklı seri basabiliriz. Bu sandığınız kadar abartı değil.

Böyle olumsuz bir yanıt vermek istemezdim ama durum böyle. Biz buna bir alternatif çözüm bulana kadar da değişecek bir durum değil bu.

Kutulu satış sadece fuarda oldu. Yeni fuar için kutu olur mu emin değilim. Fuardaki kutunun kalitesinden memnun kalmadıımız için üretimine devam etmemiştik.

Arada konuştuğumuz bir şey ama çok, çok ilerisi için. Hiç girmeyebiliriz de bu işe.

En azından Forever War Üçlemesi tamamlanamaz mı?

Pek sanmıyorum bunun olacağını açıkçası. İkinci ve üçüncü kitaplar pek iyi değil. Ve ikinci kitabın seriyle doğru düzgün bir alakası bile yok. Son kitap da oldukça başarısız. Bilimkurgu klasikleri içerisinde yerleri olduğunu şu an için düşünmüyoruz.

2 Beğeni

Doğrudur. Bunu söyleyebileceğiniz ihtimali aklımdaydı. Çok teşekkür ederim.

Serinin gerekliliği/gereksizliği hangi açıdan bakıldığında göre farklılık gösterir. Yayınevi açısından haklısınız. Harcayacağınız zaman ve emek istenen getiriyi vermeyecektir. İçerik açısından da Tolkien mitolojisini derinlemesine incelemek isteyenler dışında alıcı kitlesi bulamayacaktır.
Öte yandan bu mitolojiye ilgi duyanlar için orjinal dilindeki yayımlara yönelmek dışında opsiyon malesef şu anda yok.

Hadi üçüncü kitabı bilmem de ikinci kitap hem Hugo hem de Nebula ödüllerini almış bir eser. Kötü mü cidden?

1 Beğeni

Hugo ve Nebula ödüllerini bazen çok ciddiye almamak gerek, Forever Peace de buna örnek.

1 Beğeni

Dediğim gibi, basma ihtimalimiz düşük ama ileride nasıl bir fikirde olacağımızı bilemem. Bitmeyen Savaş’ın çarpıcılığını bir daha yakalayamıyor yazar ne yazık ki. Kitaplar çok kötü olduğundan değil, sadece bilimkurgu klasiklerinde bir yeri yok şu an.

Hugo ve Nebula Ödülleri de bazen iyi yaşlanmayan eserlere verilebiliyor. Bu kitapların değerini artırmadığı gibi düşürmez de. O dönemin bağlamında iyi bir kitap, 10 sene sonrasının dünyasında eskimiş olabiliyor. Buna örnek çok kitap var. Bizim kararlarımızda da etkili bir şey ödülü olması ama bunun bir tık üstünü arıyoruz çoğu zaman. Türü nasıl etkilediği, türe ne eklediği, neyi sarstığı da ödül sayısı kadar önemli bizim için.

3 Beğeni

Merak eden arkadaşlar için haber vermek istiyorum.

Sandman Cilt 2 - Bebek Evi 2. baskıya, Watchmen 3. baskıya gitti az önce.

15 Beğeni

Allahına kurban :joy: az daha ikinci el alacaktım

Çıkışı önümüzdeki hafta olurmu acaba sandman bebek evinin? Yada ilknokta özel olarak set olarak bi özel satış olurmu? Almışken hepsini alalım

ne kadar da güzel ya​:+1::+1::+1::+1::+1::+1:

8 Beğeni

En çok sandmana sevindim yaw :grin: gecen alacagım sıra sahafın biri baskısı tükendi diye bu kadar pahalı diyip artislik yapıyordu :joy: çıksında set alacam bu sefer.

28’inde çıkmıyor muydu? :smiley:

1 Beğeni

Ne kadar öncelikli bilmiyorum. Ama ay bitmeden çıkar muhtemelen.

1 Beğeni

İthakiGünlüklerin den alındı resim :grin:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Iskandinav-Mitolojisi/Edebiyat/Roman/Fantastik/urunno=0001777508001

Watchmen’de bazı yerlerde grafiklerin çevrilmediği yönünde şikayetler vardı.

Bir editör olarak bir yazar olmak isteseydiniz kim olmak isterdiniz?