İthaki Yayınları Soru Hattı

(✨) #1959

Başlıkta neler konuşulmuş diye gerilere giderken resmen aradığımı buldum. Mezarlık Kitabı, en zevk aldığım okumalardan biriydi çizgi romanını da 2. Cilt çıkmaz belki bu kadar zaman kimse sormadıysa diye almıyordum şimdi onu da alışveriş listesine ekleyeyim. Sandman’i de soracaktım ama cevabımı peşin almış oldum. Post-Tüyap dönemini iple çekiyorum.
Fuarda kolay gelsin ve dilerim iyi vakit geçirirsiniz.

(Ergül ) #1960

Emre bey merhaba unutulmuş diyarlar 7 ve daha sonrası için matbaadan bir haber var mı?

Merhaba, önceden sorulmuş bir soru mu bilemiyorum, çünkü daha önceki yazışmaları okuma fırsatım olmadı: China Mieville ‘nin eserlerini de yayınlamayı düşünür müsünüz ? Şu anda yayınlamakta olan kitabevi hem gerekli tanıtımı yapmıyor hem de kapakları rezalet halde yayınladığı için okurlardan gerekli ilgiyi göremiyor :’(

(Emre Aygün) #1962

Yakın bir fiyat alabilirsiniz muhtemelen. Orada biz varsak ayarlamaya çalışırız. Editörlerden bahsediyorum.

Yok.

China Mieville’i editörler olarak çok seviyoruz ama telif işleri sevgiyle ilerlemiyor. Bu soruya yanıtım olumsuz.

(Serkan) #1963

Kusura bakmayın ama ben biraz anlamakta güçlük çekiyorum. Kitaplar çevrildi, çeviri kaliteleri de çok iyi, neredeyse China Mieville bütün kitapları dilimize kazandırıldı, fiyatları da uygun. Peki sadece kapakları için tercih etmeyip, zaten halihazırda başka serilere yoğunlaşmış bir yayın evine neden sorduğunuzu anlamadım.

Kitap kapakları o kadar bakılmayacak kötü kapaklarda değil, okudunuz mu bilmiyorum ama alın bir tane kitaplardan, okuyun, çeviriyi beğenmezseniz o zaman sorun edin. Ha kapaklar sizin için içeriğin önünde o zaman size geçmiş olsun diyebilirim.

Kısacası anlamadığım şu, dilimize daha çok çeşit kitap kazandırılsın, çok gerideyiz diye yakınıyoruz, ve bir adamın kitaplarının nerdeyse hepsini güzel bir şekillde kazandırmış bir yayınevini tercih etmek varken, neden böyle oluyor.

(Hüseyin gök) #1964

Yordam kitap basmış daha ne olsun. Bende kapital set ve Fransada iç savaş kitabı var ceviri orjinalden birebir cevirilmiş başarılı bir yayınevi. Kapak tasarımlarıda güzel bence(China Mieville kitaplarının) Almak isteyen yeni bir yayınevinden bi 5-10 yıl çıkmasını beklemesin yordam kolay kolay telif kaptırmıyor bilginize.

(M. Ihsan Tatari) #1965

Kapak konusunda @Zack ile aynı fikirdeyim. Gerçi Yordam son kitapta (Demirdenizi) kapak anlamında cidden kötü bir iş çıkardı ama söz konusu Mieville olunca kapak önemsiz bir ayrıntı olarak kalıyor. Okumaya başladınız mı kaptırıyorsunuz zaten kendinizi yazdıklarına.

Mieville kitaplarının telifini kolay kolay başka yayın evine vermez ayrıca. Kendisi aşırı solcu, Yordam da solcu görüşüyle bilinen bir yayın evi. Mieville eserlerini bu yüzden onlara teslim etti zaten.

(Rocket quuen) #1966

Ama Perido Sokağı kitabının kapağı kötü , Londra resmi üzerine bildigin ejderha resmi yapistirmislar .

(Yasin) #1967

Ağzına sağlık diyorum tek kelimeyle. Hem kapaklar o kadar kötü değil hem de halihazırda çoğu kitabı çevrilmiş ve çevirileri konusunda da pek kötü eleştiri olmayan eserlerin yayın programı dopdolu olan bir yayınevinden çıkmasını istemek hiç mantıklı değil.

(Kenan Ulusoy) #1968

Ne zaman göreceğiz bu yazarı.Merak ettim açıkçası kitaplarını.

(Alper) #1969

Mieville kitaplarının telifini kolay kolay başka yayın evine vermez ayrıca. Kendisi aşırı solcu, Yordam da solcu görüşüyle bilinen bir yayın evi. Mieville eserlerini bu yüzden onlara teslim etti zaten.

Telif için bu yeterliyse İthaki “aşırı solcu” değil ama :slight_smile: İthakinin bastığı kurgu dışı kitapların bir kısmındaki yayın çizgisi nedeniyle gitselerdi telif için ikna ederlerdi.

Gerçi yanlış anlaşılmasın, Neden yordam basıyor, İthaki bassın gibi bir düşüncem yok, ben Yordam’ın yayın çizgisini beğeniyorum bastığı kitapların büyük kısmı kitaplığımda mevcut…

(Emre ) #1970

Bu forum kapak delisi manyaklarla, şekilcilerle dolmuş. Gerçek edebiyat okurlarını tenzih ederim ama forumun yüzde doksanı felan sahte.

Yaşın 15 mi ? Yeni nesil gibi hakaret etmeden kendini ifade edemiyor musun paşam ?
Doğru dürüst iki cümleyle insanları daha iyi düşünceye, eyleme yönlendiremiyor musun ?
Bu nasıl bir ayıptır yahu, yanlışı iki kere yanlışla düzeltmeye çalışmak!! Pes…

(Zeynep) #1973

@irbis “Bilimkurgu Klasikleri” serisinin içinde Gene Wolfe ait kitapları dilimizde görme şansımız var mı?
Yazar hakkındaki düşünceleriniz neler ?
Şimdiden teşekkürler…

(Emre ) #1974

Bu hskaret etmiş halim mi?

İltifata benzemiyor doğrusu. Hakaret illaki insanlara küfür etmek anlamına gelmiyor.
Zack isimli üye gayet güzel açıklamış ne olması gerektiğini. Katılıyorum demek yerine bu söylem çok çok gereksiz olmuş.

(Alican Doğan) #1976

Zaten ilk başta ilgili kişi sorusunu yayınevi yetkilisine yöneltmiş. Yayınevi yetkilisi de cevabı vermiş. Konu kapanmış. Kişinin kendi görüşüdür, saygı duymak gerekir. Ama dediğiniz gibi bu arkadaş kendisini saygısızlık yapmaktan alıkoyamıyor sanırım. Üstüne bir de genelleme yapıyor. Genelde verdiği cevaplarda üslubu böyle.

(Hiçliğin bekçisi…) #1977

@AeroKnight @Kandra

Konunun yeri burası değil ama ben bir iki şey söylemek istiyorum çünkü bu beni rahatsız etmeye başladı. Forum genelinde @AeroKnight adlı kullanıcıya sürekli bir uyarı söz konusu. Herkes bu arkadaşa tepki üstüne tepki gösteriyor. Sonuç olarak bakınca çoğu mesajını geri almış veya silmiş olarak görüyorum. Bana kalırsa her iki tarafın yaklaşım biçimi yanlış. Birine sürekli kızarsanız o da bu tutumu sergilemeye, devam etmeye meyilli olur diye düşünüyorum. Bir çocuğa sürekli yapma-etme derseniz o çocuğun aynı şeyi defalarca yapmaya devam edeceği gibi. Ona neden yapmaması gerektiğini, neden yanlış olduğunu anlatmazsanız çocuğun bakış açısı aynı kalmaya devam eder.

Sevgili @Kandra eğer alınmazsanız ben sizin yaklaşım biçiminizi de alaycı buldum. Hatta bir parça aşağılama da mevcut. Belki karşı tarafın bunu artık hak ettiğini düşünmüş olabilirsiniz lakin sizce de biraz sert olmamış mı? Belki canınıza tak etti artık ama yine de bu denli azarlamak doğru mu? Genel bakışta kişiyi doğruya yönlendirme niyetinizi oldukça net görüyorum. Siz de iyi niyetli bir şekilde yaklaşmışsınız. Aşağıda da belirttiğim gibi bunlar benim görüşlerim. Size de şöyle yapsaydınız demek haddime değil.

@AeroKnight benim bakış açıma göre düşündüğü gibi yazan ve bunları bir süzgeçten geçirmeyen bir arkadaş ve ben kötü niyetli olduğunu sanmıyorum. Biraz farklı düşünüp çoşkulu yazıyor yazdıklarını. Yazdığın şeyi hakaret niyetiyle yazmadığını düşünüyorum yalnız bunu ifade etme biçiminde suçlayıcılık, alay ve manyak gibi kelimeler kullandığın için yanlış değerlendirilmene sebep oluyor. Bu yüzden de tepki alıyorsun. Biraz da sivri dillisin. Düşündüklerini belirtirken belki biraz daha itinalı olursan forum ahalisi de sana karşı daha anlayışlı yaklaşabilir ve bu tatsız durumlardan kurtulabilirsin. Tabi bu tamamen senin tercihin, tüm bunlar benim sana karşı olan bakış açım. Sana doğru olan bu, bunu yapmalısın demek gibi bir haddim yok. Ben sadece kendini ifade ederken seçtiğin kelimeler yüzünden yanlış değerlendiriliyor olmana üzülüyorum.

Payıma düşeni aldım ve değerlendireceğim. Herkesin nasiplenmesi dileğiyle. Teşekkür ederim.

Altın Kitaplarını Stephen King başlığında eleştirmiş birisi olarak cevap hakkımı kullanayım. Evet yazar o kitaba nasıl günlerini, geceleri, ömrünü, emeğini vermişse yayınevi de üzerine düşeni yaparak o kitabın hakkını kapakta verecek.
Aylardır beklediğin bir kitaba, sevdiğin bir yazara kavuştuğun zaman yayınevinin özensiz davranarak baştan savma bir kapak ile kitabı piyasaya sürmüş olması bana hem okuyucuya hem de yazara yapılmış bir saygısızlık olarak geliyor.
Yazmış olduklarımın İthaki Yayınları ile hiçbir alakası yoktur. Sadece başlık içinde gereksiz yere açılmış olan bir tartışma olduğu için ve kapak konusunda benim de diğer başlıklarda eleştirilerim olduğu için cevap yazma ihtiyacı duydum.