İyi Kötü Adam Nasıl Oluşturulur?

Atıyorum ki kitabınıza sağlam bir kötü adam yerleştireceksiniz ve okuyucunun ondan tiksinip nefret etmesini istiyorsunuz. Sorun şu ki; kötü adam koca bir canavar, zekası ise bir hayvandan çok öte değil. Dolayısıyla insanda olduğu gibi pek karakteristik özelliklere sahip olamıyor peki bunu nasıl akılda kalıcı bir düşman kılarız? :thinking:

Varlığının yarattığı dehşetin onu bile aşan psikolojik etkisinden bir şeyler çıkartılabilir belki.

Yarattığı korku ve çaresizlik, insanlar arasında öyle bir kine sebep olur ki, sanki o yok olsa, dehşet saçmadan evvelki sorunları da çözüme kavyuşuacakmış gibi davranılır. Burada kilit nokta, canavarın yapabildiklerinden çok, onun karşısındaki insanların kendisine atfettikleri değer. Düşmanın kadar değerlisindir, mantığında canavarı ve yaptıklarını abartmakta, kötülüğünü efsaneleştirilir ve bu da insanlardaki gerilimi, kini ve hataları arttırır. Onunla mücadele uğruna, insanlar birbirlerine zarar verecek hale gelirler. Örneğin, canavarın oralara gelmesine biri mi sebep oldu, şüphesi, toplumda ayrışma yaratır.

Aklıma ilk bunlar geldi.

5 Beğeni

Wow . Cidden WOW :open_mouth: Neyse , konumuza dönersek eğer açıkcası benimde aklıma fazla bir şey gelmedi . Ama ne yapabilirsin , hikayesinde babası olan canavar annesini ve kardeşlerini parçalayarak yiyebilir ve bunu yaparken de canavarımız bunlara şahit olabilir . Ve bu olanlar sonucu karakteri değişime uğrayabilir . Ve o da babasının izinde giderek gerçek bir yamyama , diğerlerini sadece zevk için öldürüp yiyen birine dönüşebilir . Benim elimden bu kadarı geliyor , gerisi sana kalmış :smile:

1 Beğeni

çok iyi düşünmüşsün. Aklıma yattı

Jason, is that you? :hocho:

1 Beğeni

Yaratılacak olan karakterin hayvandan öte bir zekaya sahip olmaması veya görüntüsünün insandan uzak, tamamen bir canavara benzemesi, onu kötü karakter yapmaz (Bana göre tabii) Önemli olan karakterin tamamen duygulardan arındırılmış olması; ne hikayedeki karakterler, ne de okuyucular bu karakter ile empati yapamamalı, duygusal bağ kuramamalı.

Jaws Bana göre uygun bir örnek. Ortada duygulardan tamamen arınmış, sadece parçalamaya odaklı bir "canavar var. Ne karakterler, ne de okuyucular bu hayvan ile empati yapamazlar; çünkü duygusal bir yanı yoktur Bir araştırmacı köpek balığı ile empati kurar, onu öldürmek istemez ama sonunda köpek balığı tarafından parçalanır.

Jigsaw karakteri ile Thomas Hewitt (Teksas Katliamı) karakterlerini yanyana koyalım.

Jigsaw kanser hastası bir adam, hayatın değerini bilmeyen insanlara ders vermek istiyor. Hayata tutunmaya çalışanlar tuzaklardan kurtuluyor, diğerleri ölüyor. Jigsaw kendince bir ders veriyor.

Thomas Hewitt karakterine baktığımızda; deri hastalığı olan, küçükken zorbalık gören ve biraz yarım akıllı bir karakter. Kurbanlarını bir bakıma amaçsızca ve korkunç bir şekilde öldürüyor, sonrasında onlardan bir maske yapıyor ve onları yiyor.

Bu iki karakteri yanyana koyunca Thomas Hewitt daha korkutucu geliyor (En azından bana öyle geliyor) çünkü karakter ile empati kuramıyorsunuz. Jigsaw karakterinin yaptıkları korkutucu olsa da; kanser hastası olması, kendince ders veriyor olması onun insani yanının bir parçası ve onunla empati yapmak daha kolay hale geliyor. (Tabii kurbanı olmadığınız zaman :smile: )

Lafı çok uzatmak istemiyorum: Korkutucu bir karakter yaratmak için onu duygulardan arındırmak, empati yapılamayacak bir kıvama getirmek gerekir

Not: Tabii bunlar benim görüşüm

1 Beğeni

Detaylı açıklaman için çok teşekkür ederim. Anlattıklarınızı dikkate alacağım

Duyduğu ya da gördüğü bir şeyi yanlış ve çarpık bir şekilde anlamlandırmış olabilir. İnsanların kötü kalpli olduklarını kanıtlamak için kalplerini söküp, orada kötülüğü arar çünkü zaten onun kafasında kötülük insan kalbinde yer alan herhangi bir madde(cisim) gibi gelir.

Kuşlar nasıl yuvalarını çer çöpten yapıyorsa bu canavar da yuvasını insan derisinden, kemiklerinden oluşturabilir. Seri cinayetler işlediğinin farkında değildir sadece kendine yuva yapıyordur. Hayal edince fena durmuyor aslında, çürük etler ve kemik parçaları arası gerilmiş derilerin oluşturdu bir yuva, koza :blush:

4 Beğeni

İyi bir aşık nasıl olur? Bu duygudan haz alan onsuz yapamayan var olamayan kişiye iyi aşık diyebiliriz.

İyi bir kötü kurgusal karakter de böyle olmalıdır bence. Dünyanın çarpıklığından, adaletsizlikten, travmatik bir geçmiş yüzünden ışığın yolundan sapmış olanları bir kenara bırakıyorum. Onlar daha çok intikamcı. Hayat yüzlerine gülseydi iyi olurdular.

Kötülük onun için bir araç değil amaç olmalı. İntikamına ulaşmak için kötülüğü kullanmak yerine içindeki kötülük aşkını tatmin etmek için kötülük yapmalı. okur sebepsiz yere yapılan bu kötülükleri gördükçe, bu kötülüklerle tatmin edilen haz duygusunu hissettikçe, ve kötünün eylemleri karşısında çaresizliği acizliği ne ölçüde derin hissederse bence villain o derece etkili olur. Tabii şahsi fikirlerim bunlar. Böyle olmadığı halde nitelikli kötüler var yok değil.

2 Beğeni

Şimdi aklıma geldi de bu Wardstone Günlükleri’nin baş kötüsü Şeytan’ın özellikleri. Kötü olması için bi sebebe ihtiyacı yok. O kötülük tanrısı

O hikayeyi bilmiyorum maalesef.