Hangi Dizileri İzliyorsunuz?

Bol bol güzel inceleme var neden hiç duyulmamış yada ben görmedim :thinking:

1 Beğeni

Nispeten yeni bir site. Zamanla duyulacak inşallah. :writing_hand:

Bandersnatch’tan benim anladığım seçimlerimizin öneminin olmamasıydı.Telltale oyunlarının, RPG’lerin dillerine pelesenk ettikleri ‘‘Seçimlerinin sonuçları vardır.’’ mottosunu eleştirmeye çalışmışlar gibi geldi bana. Hatta şöyle de meşhur bir chart var:

Hatta bölümün başında seçimimizin önemini göstermek için koydukları seçeneklere bakarsak (Dinleyeceği müziği seçme,kahvaltısını seçme vb.) bu tür interaktif hikayelerin bir parodisi olduğunu düşünebiliriz.Ancak büyük resimde görebildiğimiz 3 ayrı son var ve bu sonları belirleyen kilit seçimleri yaptıktan sonra hangi seçeneği seçersek seçelim bizim için tayin edilen sona ulaşana kadar ya seçimimizi tekrarlıyoruz ya da seçeneğimizin bir etkisi olmuyor.Tabi bu benim görüşüm.Biraz uzun olduğu için kusura bakmayın.

2 Beğeni

Söylediklerinize katılıyorum.

Misal en başta iş başvurusu yaptığımız sırada teklifi kabul edince, olmadı şimdi yeniden başlamam lazım deyip sıfırlıyordu. Ben isterim ki madem kötü bir karar verdim oracıkta bitir filmi. Ne yaparsak yapalım ufak değişikliklerle hep aynı sonuca ulaştırıyor.

Ben çoğu defa bittiğini bile anlamamıştım. Sürekli geriden bir yerden başlatıp duruyordu. Sonra bu attığınız tabloyu görünce anladım.

1 Beğeni

Nasıl yok yani? İlk defa izleyen biri seçtiği seçenekleri ilk defa görüyor ve ilk izleyişte önemli. Hepsini denedikten sonra bir önemi kalmıyor. Yani demek istiyor ki kaderden büyük kader vardır. Aslında çıkarılabilecek çok güzel analizler var ama uzun hikaye.

Bir bakıma öyle bir mesaj da çıkarılabilir evet. Ne yaparsanız yapın bu hayatta ulaşacağınız yer aynıdır. Sonuç olarak bize sunulan seçeneklerden başka bir seçim yapamıyoruz.

Fakat ben yapımcıların amaçlarının bu mesajı vermek olduğunu sanmıyorum.

1 Beğeni

Bence Çin’i aptal insanlar yönetiyor. Böyle birşeyin hiç bir şekilde uygulanma ihtimali yok. Belki bir kaçyüz yıl sonra insanlar cyberpunk hikayelerdeki gibi cyborg olmaya karar verirse uygulayabilirsin ki ona da gerek yok. Format at. Sistemi kendine göre doldur düzelir o😂

Ben haberi okuduğumda bunlar ne salak salak insanlar diye düşünmüştüm. Sanırım amerikan başkanının Trump olması ve bu haber günümüzün gelecekte teknoloji çağı değil de Gerzek Yöneticiler Çağı olarak anışacağını düşündürüyor.

Bence fikir de kötüydü. Ben dizi/film izlemek içün oturmuşum ekran karşısına. İnteraktif deneyim istesem oyun oynarım. Kaldı ki Netflix’de çok izlendiği için benzer işler gelecek ve iddaa ediyorum, çoğu vasatın altında kalacak.

Eğer daha. kaliteli interaktif film izlemek istiiyorsanız:

Bana daha çok tembel yazarlık gibi geldi. Telltale oyunları da bunu der ve tek bir sonuca götürür sizi. Ahmet veya mehmet ölürse aynı işi sağ kalan yapar. Bu şekilde okuyabilirsiniz tabi ama bir filmde salak yanlış karar burda ölmemen lazım hadi bir daha seç demek, seyirciye aptal demekle eş değerdir. Orda karakteri bir şekişde kurtarsa ve kazayla ölümüne sebebiyet verse yine tembel yazarlık ama dediğinize daha yakın birşey olabilirmiş.

Herkes istediği gibi okuyabilir. Black Mirror benim önyargılarıma kurban gitti gerçekten iyi bir dizi de olabilir her bölümünü izlemedim ve bölüm önerisi sunan forumdaşlarımı dikkate alacağım ama bence bendersnatch vasat bir yapım. Sırf Netflix ve Black Mirror adı geçiyor diye bu kadar övüldü bence. Herkese sorum, özellikle Black Mirror’culara, Bendersnatch Black Mirror adını taşımasaydı yine bu kadar sever miydiniz veya zahmet edip izşer miydiniz?

Kendi adıma Bandersnatch hiç beğenmedim. Diziye gelecek olursam her bölüm efsaneydi diyemem ama bazı bölümler gerçekten izlenmeye değerdi. Bandersnatch’i bakkal amca da çekmis olsa bir kez de olsa bakardım. Bu seçimlerle ilerleme olayını biraz seviyorum ama beni tatmin edebilen bir çalışmayla daha karşılaşamadım. Hepsi kandırmaca işler gibi geliyor. Size kıytırık iki seçim sunup illa onların istedikleri kilit noktalara gitmenizi istiyorlar. Bu işe yapay zeka katabilirlerse güzel olabilir belki.

1 Beğeni

Geçtiğimiz hafta Homecoming’i bitirdim. Sürükleyici ve gizemli ama sonu umduğum kadar hareketli değildi. İzlerken keyif alacağınızı düşünüyorum.

Cuma günü de; henüz perşembe günü ilk bölümü yayınlanan Hanna dizisine göz attım. Fena değil bence. Takip edeceğim.

Zorla izletmediler ya. :sweat_smile: Benim de oyunlarla hiç aram yok.
Çeşitlilik iyidir, benim gibi fikri beğenenler için yapılabilir tekrar.

Black Mirror adını taşımasa yine izlerdim ve hatta beklentimi daha küçük tutacağım için daha fazla sevebilirdim bile. Black Mirror olunca insan düzgün bir şeyler bekliyor.

Ve o kadar da övülmedi ya sanki film. :thinking: Öyle aman aman övüldüğünü hiç görmedim ben.

Açıkça ifade etmek için ekleyeyim; filmi ben de beğenmedim.

Kesinlikle katılıyorum iyi yazarlık ve kaliteli seçimlerlerle güzel bir aktivite olabilir.

İşte bu aktivite film ile oyun arasında hibrit bişey. Tabi ki kimse zorla izlettirmiyor ama benim derdim daha çok çok yenilikçiyiz deyip 10 yıllık şeyi bize sunmaları. Hatta bu tarz seçimli içerikler 1990lar ortasına cdnin çıkmasına dayanıyor. Disketten cd ye geçip bolluk bulunca oyun yapıncıları gerçek ses ve kişileri kullanarak adventure oyunları yaptı. Bu şey onların ucuz bir kopyası. Benüm derdim pazarlamanım yalnışlıyla biraz da. İlk çıktığında bi gazla öven çok oldu diye hatırlıyorum sonra kümsenin sesi çıkmadı.

Sonuç olarak ben ne dersem diyeyim netflix Bendersnatch’dan memnunmuş ve bunun gibi daha çok içerik gelecekmiş. Umudum yok ama inşallah onlardan kaliteli işler çıkar ve biz izlediğimize memnun oluruz.

1 Beğeni

BM yapımcıları ne zaman yenilikçi bir fikir veya orijinal diye söylemde bulundular?

Ayrıca bu filmin anlatmak istediğini mi anlayamadınız acaba? Çünkü film basbaya “kader”i anlatmaya çalışmış ve bunu da interaktiflikle birleştirirek hem senaryoyu hem yönetmenin seçimlerini hem senin seçimlerini aynı zamanda senin de camın dışında biri tarafından yönetilebileceğini anlatmaya çalışıyor. Dikkat ederseniz Collins ortalarda bir yerde “çukurdasın” diyor. Daha sonra Stefan ve Colins’in evde takılma sahnesi ve devamında balkondan atlama seçimleri insanın aklına “hayat pamuk ipliğine bağlı” sözünü hatırlatıyor bariz bir şekilde. O kullandıkları maddeden sonra algılarının yükselmesi vb vb. Filmi 2 ay önce izledim şimdi çok hatrımda kalmadı, tekrar yorumlayabilmem için tekrar izlemem gerek. Atlıyorum. Film de anlatmak istediğini de bu kısır döngüyle birleştirip sunuyor. Özellikle Colins ve Stefan’ın diyalogları iyi okunmalı ve Stefan ile Psikiyatristinin konuşmaları.

Yani bu sözüm size değil genele. Sadece Bandersnatch için değil hem interaktif olup hem felsefi olarak derin felsefe barındıran bir sürü kitap/film var. Bunları sevmeyen de ne bileyim gitsin How Ahmet Your Mother felan izlesin.

Zaten bence şöyle bir şey var Kafka’yı anlayabilmek için hayatının bir döneminde veya doğuştan o mantaliteye sahip olman gerek. Black Mirror’un genelini de anlayabilmek için belli bir zeka seviyesinin üstünde olmak veya zekaya o ivmeyi verebilecek kapasitede olunması gerek.

Ayrıca filmin sonunda Stefan’ın bir devletüstü-şirketler karışımı bir deney olması bariz şok edici bir gerçek.

Oyun ile dizileri karşılaştırmamak lazım. Ona bakarsak Youtube’da 360 derece seyredebileceğiniz oyun fragmanları var. Macera Tüneli kitap serisi seçimler konusunda gayet güzeldi ve hala bir benzeri yapılmadı.

Netflix gibi bir dizi-film platformunda bunu denemeleri bence yenilik ama iyi olup olmadığı tartışılır. Ben de çok beğenmedim ama sonuçta korsan sitelerin çalamayacağı içerik yapma fikrinin ilk adımları.

Çok net hatırlamıyorum netflixin promosunu ama yenilikçi lafı geçtiğini hatırlıyorum. Yorumlayanlar veya beğenen insanlardan duymuş ve belleğim bunu birleştirmiş de olabilirim.

Kader temaaını anladım. Bana daha çok tembel yazarlığı güzel gizleyen bir tema olmasının yanı sıra hala sıkıntılı film. Tam hatırlamıyorum ama bir yerde karakter intihar et veya arkadaşını öldür seçimi var yada benzer bişey. İntahar edersen film seçime tekrar geliyor tekrar aynı seçimleri sunuyor. Bunu ben geri zekalı yanlış seçeneği seçtin hadi bir daha seç demek olarak anlıyorum. Burada ğlatform bizi aptal yerine koyuyor. Ve bunun gibi 2-3 seçim daha var. Onunyerine bişeyler olsa eskeza intahar etsek bile arkadaşı ölse ana karakter de bir şekilde hayatta kalsa. Evet kader. Bu olay zayıf yazarlık ve izleyiciyi aptal yerine koymak.

Bence gelecekte daha filme yakınsayan oyunlar göreceğiz. Bildiğimiz tarzda filmler oyunlar hep kalacak ama What remains of edith finch gibi oyunlar filmleşmenin ilk örnekleri. Aynı şekilde interaktif filmler de tam olarak olmasa da oyun.

Netflix yaygınlaştırırsa bu içeriği aynı şekilde korsanı çıkar. Çözüm basit aslında dosyayı parçala, ekranın sağına tıklayınca x doayayı aç soluna tıklayınca y. Yazılımcı arkadaşlar benden daha iyi bilir ama playerlara ufak bir eklenti ile çözülür. Ya da youtube yi düşün tüm dosyaları yükle benzer bir platforma ekranın sağı bir urly gitsin solu diğer.

Çözüm kolay gibi ama korsan sitelere düşmedi ki zaten bu saatten sonra az kişi merak edip açar bakar. Telif işini sıkı tuttuğunda kolay kolay korsan yapılmaz, uğraşmazlarda.

1 saatlik basit diyip geçtiğimiz şey için bile 5 saat toplam çekim yapılmış. Bunu tüm sezona yaymak bayağı meşakketli iş.

Asıl olay VR sisteminin gelişmesiyle yaşanacak.

Korsan sitelere düşeli çok oldu. Mantığı da basit aslında.

Korsan sitelere parça parça düşmüştü en son. Tam olarak yayınladılar mı?

1 Beğeni

Yaygınlaşırsa torrentin önünde duramaz. Netflix için kpnuşacak olursan Türkiye’de platforma düşmeden rarbg’den indirebiliyorsun.

Vr şimdilik boş çıktı gibi ama gelecekte güzel şeyler görürürüz inşallah. Sadece 2 defa etkinlikte 15 er dk deneme fırsatım oldu gerçi ama denediğim kadarıyla o gözlükler çok ağır. 15 dk için beni yormamışlardı ama ağırlığı hissediliyor. Böyle göz bandı seviyesine düşse ve kablo hiç olmasa ve kablosuz olarak bağlansa ana bilgisayara çok daha muhteşem olur. Teknoloji o kadar geliştiğinde unutulmazsa çok muhteşem bir teknoloji olacak.

Vr şimdilik kullanışsız ama geleceği var. ilk bilgisayar tonlarca ağırlığındaydı ne hale geldi. Vr daha da pratikleştiğinde ne oyunlar aynı kalır ne filmler. Umarım ömrümüz yeter de görürüz o günleri :slight_smile:

Microsoft Holo Lens var şu an en gelişmişleri olarak. VR’nın gelişimin yavaşlamasının sebebi beklenilen ilginin gelmemesi ve firmaların o alana yeterli ar-ge ayırmaması. Apple AR olarak HTC’de VR teknolojisinde epey ilerliyor şu an ama. Moore yasası da geçerliliğini koruduğu sürece bu aletlerin hafiflemesi daha uzun sürecek gibi. Şu an gülü seven dikenine katlanır modunda. Şahsen ben ufalıp kalitesinden ödün vermesini istemem. Bugün mp3’ten müzik dinleyen insanların da müzik dinlediğini sanması gibi bir şeye dönüşebilir.