Hangi Dizileri İzliyorsunuz?

Yazmayı unutmuşum ama Avrupa Yakası takipliyorum. Çoğu zaman izlemekten çok dinlemek oluyor. Evde bir iş yaparken açıyorum ara ara bakıyorum televizyon gibi yani. Çok iyi oluyor, zaten sevdiğim izlediğim bir şey. Sevimsiz işleri daha kolay kılıyor. İzlerken hiç alışamadığım şeyse karakterlerin girip çıkması. Birkaç haber okudum da çok dolambaçlı işler olmuş hiç haberimiz olmamış.

Hümeyra (İffet) o zamanki maaşının 2 katını istediği için yeni sezonda, yapımcılar kabul etmemiş öyle çıkmış. Vakti zamanında Hümeyra’nın kız kardeşi Ata Demirer’in (Volkan) evini dekore ediyormuş. Bir sorun olmuş ve sette herkesin içinde kavga etmişler. O yüzden Ata ben Hümeyra’yla çalışmam artık demiş ve Volkan’ı askere göndermişler. (Onunla birlikte giden Selin’in sebebiyse, şımarık kız rolünün üstüne yapışmasını istememesiymiş.) Hümeyra son sezonda çıkınca Volkan geri dönmüş. Volkan’ın habersiz gelişine atarlanan Tolga Çevik (Sacit) diziden ayrılmış ama asıl nedenini Komedi Dükkanı’na yoğunlaşmak olarak söylemiş. Zaten Tolga Çevik’in habersiz gelişi yüzünden rolü bir anda azalan Bülent Polat (Şesu) atarlanıp ayrılmışmış. Falan filan.

edit: şu an 170.bölümdeyim. 190’da bitiyor. Bu sezonu hiiç sevmedim. Diziyi sevsem de bitmesi yerinde olmuş.

image

Roman Empire’ın üç sezonu da bitti. Adından da anlaşılabileceği gibi Roma İmparatorluğu anlatılıyor yapımda. Roman Empire yarı dizi yarı belgesel bir yapım, bu yüzden izlerken sıkmıyor. Yapım Rome dizisinin yerini tutamasa da izlenmesi gereken bir yapım.

Roman Empire’ın her sezonunda farklı bir imparator anlatılıyor. Birinci sezonda İmparator Commodus, ikinci sezonda her ne kadar resmen imparator olmasa da Roma’nın son diktatörü olan Julius Caesar ve son olarak üçüncü sezonda ise İmparator Caligula’nın hayatı anlatılıyor.

Ben yapımdan maksimum faydayı elde etmek için Roman Empire’yi kronolojik bir sırada izledim, yani 2-3-1 sezon sıralamasıyla.

2.Sezonda yani Julius Caesar’ı anlatan sezonda oyunculuklar Rome dizisinden sonra göze batsada Rome’un aksine savaş sahnelerine bolca yer verilmiş. Bazı konular hızlı geçilsede veya hiç bahsedilmese de Birinci Triumvirlik’in kuruluşunu, Alesia Muharebesi ve Birinci Triumvirlik sona ermesi başarılı bir şekilde anlatmayı başarmış. Bu sezonda Octavian/Augustus’a hiç yer verilmemesi büyük eksiklikti bunun dışında bu sezonu beğendim.

3.Sezonda yani Caligula’yı anlatan sezonda Caligula’yı oynayan Ido Drent rolünün hakkını vermiş. Bunun dışında Caligula’yı daha iyi anlayabilmemiz için hayatını çocukluğundan itibaren anlatmayı tecih etmeleriyle başarılı bir sezon olmasını sağlamışlar. Bildiğim kadarıyla Caligula’nın Atı dışındaki Caligula’yla ilgili herşeyi anlatmışlar. İyi bir sezondu.

1.Sezonda yani Commodus’u anlatan sezonda oyunculuklar genel olarak kötüydü. Bu yüzden bu sezon diğer sezonlara göre daha bu sezon daha sönük geçmiş. Commodus’la ilgili neredeyse herşey anlatılmış ama Commodus’un ve diğer karakterlerin eylemlerinin ardındaki motivasyon yeterince açıklanmamış. Bir tek Narcissus karakteri başarıyla aktarılmış gerisi falso. Bu sezonu beğenmedim.

Roman Empire ile ilgili tahminlerim doğruysa tek numarılı sezonlarda aptal veya deli yöneticileri, çift numaralı sezonlarda ise bilge yöneticileri anlatma eğilimindeler. 4.Sezondan beklentim Augustus veya Konstantin’i anlatmaları olursa 5. sezondan beklentim ise Caracalla’yı veya Alexander Severus’u anlatmaları .

1 Beğeni

Amazon Prime’da çok güzel Türkçe içerikler var, özellikle Mr. Robot’un olması beni çok mutlu etti. Yeni sezon çıkınca üyelik alırım herhalde.

Electric Dreams, Black Mirror sevenler için tatmin edici olacaktır. Ben PKD okumadığım için henüz, bölümleri anlamakta güçlük çektim epey.

1 Beğeni

Ilgimi çekti. Ben Rome dizisinin sadece belgesel kısımlarına bakmıştım kesilmiş haline yani. Bu da belgesel gibiymiş o yüzden tereddütlerim var. En son Mars dizisinin belgesel kısımlarını atlamıştım. Belgeseli de çok severim hatta binlerce belgesel izlemişimdir şimdiye kadar ama dizi belgesel olayına bir türlü alışamıyorum. Dizi kısmı belgeselin ciddiyetini öldürüyor belgesel kısmı da akıcılığı baltalıyor.

Izlemedim ama madem deli imparatorlardan gidiyorlar tekli sezonlarda Nero Claudius da olabilir.

1 Beğeni

How to Get Away with Murder

En son 5x06 izledim. İzlediğim en heyecanlı dizilerden biri.
Konu: Annalise Keating adında bir ceza hukuku dersi veren hoca seçtiği öğrencileriyle birlikte davalarla uğraşıyor ama ne uğraşıyor. Bölüm bölüm farklı davalarla farklı konuları işleyen dizi, her bölümde ana olaya daha da yaklaşıp sezon sonunda olayı çözüyor.

Viola Davis sen nasıl bir oyuncusun, çok iyisin. Ayrıca Gilmore Girls dizisinde sevdiğim Paris karakterini canlandıran Liza Weil’i görmek de güzel.

Yazarken Neron hiç aklıma gelmedi. Ama Neron’u anlatmaları daha muhtemel çünkü çok bilindik bir imparator.

Rome’un belgesel kısmı da mı varmış? Benim bahsettiğim Rome, HBO’nun 2 sezon süren dizisiydi. Acaba siz farklı bir yapımdan mı bahsediyorsunuz?

1 Beğeni

Üyeliği burdan mı alıyoruz?

Oradan değil. O farklı bir şey. Altaki linkten amazon hesabınızla giriş yapıp, kart bilgilerinizi girdikten sonra izlemeye başalayabilirsiniz.

1 Beğeni

Çok teşekkürler hocam.

1 Beğeni

images%20(3)

Güzel bir dönem belgesel dizisi. Yer yer sıkıcı anlar olsa da savaşın atmosferini bazen çok yoğun hissediyorsunuz. Dizinin başında röportaj yaptıkları gazilerin o anları anlatırken yaşadıkları duygu dolu anlar kanımca diziden daha etkili.

1 Beğeni

Kimse yazmıyor ben birşeyler yazayım.
Got 8. Sezon 3. Bölüm
Niye? Neden yaptınız bunu? 8 sezon bunun için miydi?

2 Beğeni

Spoiler konuşabileceğimiz konu aradım ama bulamadığım için yorum yapmaktan vazgeçmiştim.

O kadar da kötü bir bölüm değildi.

Bence büyük bir süpriz oldu.Herkes ne bekliyordu ne buldu.:slight_smile: Bide lort savaşlarından daha ihtişamlı olacak demişlerdi yanından bile geçmedi

3 Beğeni

Spoilersız olarak yazayım. Savaş ayrı bir kötü. Çekim başka kötü(fazlasıyla karanlık). Savaş sahnelerinin çekimi ayrı kötü. Lore ile ilgili hataları saymıyorum. Mantık hataları da var. Liste böyle uzayıp gidiyor.

3 Beğeni

Başladım ve bitirdim. Çünkü 1 bölüm 10 dk. Toplam 10 bölüm :woman_shrugging:t2: Bence çook güzel. Bir Adventure Times ya da Esrarengiz Kasaba değil gözümde ama konusu ve karakterleri bir harika. Sadece müzikli kısımları aşırı çocuksu ama kesinlikle çocuk çizgi filmi değil, olmamalı yani. İzlerken ürpertiyor insanı

7 Beğeni

The Knick

2014 yapımlı 2 sezonluk muazzam bir dönem dizisi. Dizinin müzikleri çok güzel izlemeseniz bile dinlemenizi öneririm.

1900 yılında Amerikalı bir cerrahın başından geçenleri anlatan bir dizi. Her bünye kaldırmayabilir, fazla kan ve ameliyat sahnesi var. Ameliyat sahnelerini çok güzel yapmışlar. İki hafta önce bitirmeme rağmen tadı hala damağımda. Favorilerim arasına giren bir dizi. Bi on yıl sonra bir daha izlerim. 10/10

2 Beğeni

Game Of Thrones Taht Odası diye bir başlık var aslında çok aktif değil gibi ama orada konuşulabilir sanki, ben de bakınmıştım bölümü izledikten sonra.

Dediğiniz gibi çoğunluğun aksine ben de çok kötü bir bölüm olduğunu düşünmüyorum hatta ilk iki bölümden sonra şahsen bana iyi bile geldi. Çekimler fazla karanlıktı ve göz yoruyordu beni bir tek bu rahatsız etti.

Bölümdeki karanlık beni de çok rahatsız etti, parlaklık maksimumda olduğu halde ne olduğu zar zor anlaşılıyordu. Bölümün özeti, görsellik bizden hikaye için ise kitabın çıkmasını bekleyin.

1 Beğeni

Dizi devam edecek mi peki. Yani 4.sezonda farklı bir komutan anlatılacak mı?. Bir de dizi netflix original mı cidden?

İptal haberi gelmedi, büyük ihtimalle devam eder. Evet Netflix Original.

1 Beğeni