J.K. Rowling Hakkındaki "Yahudi Karşıtlığı" Tartışmaları Yeniden Gündemde

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/j-k-rowling-yahudi-karsitligi-tartismalari-ile-gundemde/

image

J.K. Rowling son yıllarda kitaplarından çok sosyal medyadaki açıklamaları ya da eski eserlerindeki bazı tercihleri nedeniyle gündeme geliyor. Emmy ödüllü sunucu Jon Stewart, bir podcast programında Harry Potter serisindeki Gringotts bankasında çalışan “cincüce”lerin, karikatürize edilmiş Yahudiler gibi tasvir edildiğini öne sürerek eski bir tartışmayı tekrar gündeme taşıdı. Stewart, daha sonra yaptığı başka bir açıklamada yazarı… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Ben anlamadım bunun Rowling’le ilgisi ne? Filmin kostüm ve makyaj tasarımcısına sormak lazım bunu. Aslında şahane kepçe kulaklar, sipsivri bir burun ve ciddi yüz ifadeleriyle bence Musevi’den çok cincücelere benziyorlar.
Ona bakarsanız eli sopalı zeka özürlü goblinleri Vikinglere, ev cinlerini de peştemalımsı giysileri ve ezik halleri ile bir zamanlar İngiliz imparatorluğunun kök söktürdüğü Hint halkına da benzetmek mümkün.
Belki de popülerliğini kaybeden Rowling’i tekrar pazarlamaya çalışan PR’cıların bir numarasıdır kimbilir.

4 Beğeni

Musevilerin sürekli olarak kendilerini ön planda tutma çabası, benim açımdan kabak tadı vermeye başladı … Neredeyse her şeyden kendilerine bir gönderme - paye çıkarma - alıntılama vs. yapmalarından dolayı, aslında kendilerinin anti-semitizmi körükleme çabası içinde olmaya başladıklarını düşünmeye başlayacağım neredeyse … “Acaba, kendilerinin bildiği ve bizim anlamadığımız bir planları mı var ?” diye düşündürmeye başlayacaklar artık …

3 Beğeni

J.K Rowling: Hakkımda her gün öyle iddialar çıkıyor ki ben dünyanın en kötü insanıyım. :joy:

1 Beğeni

Ben iğrencim, rezilim, pespayeyim. Homofobiğim, transfobiğim (böyle bir şey var mı?) faşistim, naziyim, anti semitistim, androfobiğim.
Yeter ki kitaplarımı okuyun.

1 Beğeni