J. K. Rowling Kitaplığı

BİYOGRAFİSİ

Joanne Kathleen “Jo” Rowling veya bilinen adıyla J. K. Rowling (d. 31 Temmuz 1965, İngiltere), Harry Potter adlı fantastik roman serisinin İngiliz yazarı. Kathleen, kendisine verilen bir ad olmamasına rağmen, büyükannesinin onuruna bu adı almıştır.

Joanne Rowling, 31 Temmuz 1965’te Chipping Sodburry, İngiltere’de doğdu. Ailesiyle birlikte Bristol’e, daha sonra da Chepstow’a taşındı. Liseyi Wyedean Comprehensive’de okuduktan sonra Exeter Üniversitesinde Fransız Dili ve Edebiyatı eğitimini tamamladı ve Londra’ya yerleşerek araştırmacı ve iki dil bilen bir sekreter olarak İnsan Hakları Örgütünde çalışmaya başladı. Harry Potter serisinin dışında dört romanı daha yayımlanan Rowling, polisiye türündeki üç eserini Robert Galbraith mahlasıyla yazmıştır. İlk eseriyse 6 yaşındayken yazdığı “Tavşan” adlı hikâyesidir.

Adını “J. K. Rowling” şeklinde kısaltmasında ilk kitabın yayımcısı Bloomsbury’nin etkisi vardır. Yayınevi, erkek okuyucuların, kadın bir yazarı okumaktan çekinebileceğini düşünerek yazarın erkek olduğu izlenimi uyandırmak için adının “J. K. Rowling” şeklinde yazılmasını tercih etmiştir.

Londra’dan sonra İngilizce öğretmenliği yapmak üzere Portekiz’e taşınan Rowling, 16 Ekim 1992’de Portekizli televizyon muhabiri Jorge Arantes’le evlendi ve 27 Temmuz 1993’te ilk çocuğu Jessica Rowling Arantes’i dünyaya getirdi. Çift 1995 yılında boşandı.

Aralık 1994’te Rowling ve kızı, kız kardeşine daha yakın olmak için Edinburgh’a taşındı. Tek geçim kaynağı işsizlik maaşı olan Rowling, ilk kitabını burada şimdi bir Çin lokantası olan Nicolson’s Café’de tamamladı. Rowling yine bu dönemde Edinburgh Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı ve 1996 yılında mezun oldu.

Rowling’in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. Türkiye’de basımı Yapı Kredi Yayınları tarafından yapılmıştır. Serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı Ülkü Tamer tarafından, ikinci kitap Harry Potter ve Sırlar Odası, Sevin Okyay tarafından, üçüncü kitap ve sonrası ise Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu çevirisiyle kazandırılmıştır. Romanlar, son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların başına yükseldi. Rowling ise kitap yazarak dolar milyarderi olan ilk yazar ve Birleşik Krallık’ın en zengin kadını unvanlarını elde etti. Servetiyle Uluslararası PEN Kulübü gibi kurumlara ve Birleşik Krallık İşçi Partisi’ne yüklü miktarda bağışlar yapmıştır.

26 Aralık 2001’de Rowling, Pertshire’daki evinde küçük bir törenle Neil Murray adında bir doktorla evlendi. Rowling, 23 Mart 2003’te David Gordon Rowling Murray adını verdiği ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabını kocası Niel’la çocukları Jessica ve David’e ithaf etti. 23 Ocak 2005’te Rowling, Mackenzie Jean Rowling Murray adını verdiği üçüncü çocuğunu dünyaya getirerek üç çocuk sahibi olma hayalini gerçekleştirdi. Rowling, Harry Potter serisinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens adlı kitabıysa kızı Mackenzie’ye ithaf etti.

Kaynak: J. K. Rowling - Vikipedi

NOT: Kitaplar ilk çıkış tarihine göre sıralanmıştır. Listede Türkiye’de çıkan kitaplar yer almaktadır.

ÇIKAN KİTAPLAR:

YAPI KREDİ YAYINLARI

 1. Harry Potter Serisi 1 - Harry Potter ve Felsefe Taşı
 2. Harry Potter Serisi 2 - Harry Potter ve Sırlar Odası
 3. Harry Potter Serisi 3 - Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
 4. Harry Potter Serisi 4 - Harry Potter ve Ateş Kadehi
 5. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?
 6. Çağlar Boyu Quidditch
 7. Harry Potter Serisi 5 - Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 8. Harry Potter Serisi 6 - Harry Potter ve Melez Prens
 9. Harry Potter Serisi 7 - Harry Potter ve Ölüm Yadigarları
 10. Ozan Beedle’ın Hikayeleri
 11. Harry Potter Serisi 8 - Harry Potter ve Lanetli Çocuk - Birinci ve İkinci Bölüm
 12. Fantastik Canavarlar Orijinal Senaryo 1 - Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?
 13. Fantastik Canavarlar Orijinal Senaryo 2 - Grindelwald’ın Suçları
 14. Ickabog
 15. Noel Domuçu ile Jack’in Müthiş Maceraları

Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap Harry Potter ve Sırlar Odası - 2.kitap Harry Potter ve Azkaban Tutsağı - 3.kitap

Harry Potter ve Ateş Kadehi - 4.kitap Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar Çağlar Boyu Quidditch

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı - 5.kitap Harry Potter ve Melez Prens - 6. Kitap Harry Potter ve Ölüm Yadigarları - 7. Kitap

Ozan Beedle'ın Hikayeleri Harry Potter ve Lanetli Çocuk-Birinci ve İkinci Bölüm Fantastik Canavarlar-Nelerdir Nerede Bulunurlar

Fantastik Canavarlar Grindewald'ın Suçları Ickabog Noel Domuçu ile Jack'in Müthiş Maceraları

YAPI KREDİ YAYINLARI KÜLTÜR*

 1. Harry Potter Serisi 1 - Harry Potter ve Felsefe Taşı (Resimli Özel Baskı)
 2. Harry Potter Serisi 2 - Harry Potter ve Sırlar Odası (Resimli Özel Baskı)
 3. Harry Potter Serisi 3 - Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (Resimli Özel Baskı)
 4. Harry Potter Serisi 4 - Harry Potter ve Ateş Kadehi (Resimli Özel Baskı)
 5. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (Resimli Özel Baskı)
 6. Ozan Beedle’ın Hikayeleri (Resimli Özel Baskı)

Harry Potter ve Ateş Kadehi Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlarr

NOT: Kitaplar ilk çıkış tarihine göre sıralanmamıştır.

DOĞAN KİTAP

 1. Boş Koltuk
 2. Güzel Bir Hayat

Boş Koltuk Güzel bir hayat

DOST KİTABEVİ YAYINLARI

 1. Harry Potter Büyülü Taş

Harry Potter Büyülü Taş

6 Beğeni

Merhaba, Rowling’in Robert Galbraith mahlasıyla yazdığı polisiyeler de Türkçe’ye çevrildi, Pegasus yayınlarından çıktı. Belki onları da eklemek istersiniz. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Merhaba, bu konu forumda mevcut o yüzden eklemedim.

1 Beğeni

Başlıktan haberim yoktu, mantıklıymış. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Harry Potter and the Order of the Phoenix’in resimli kitabı Amazon’da ön siparişe açılmış. Biz de 2023’ten önce basılmaz.

Harry Potter and the Order of the Phoenix

1 Beğeni
 1. yıl yeni kapak özel baskıları çıkmış.
3 Beğeni

Çevirmenler farklı yalnız haberiniz olsun arkadaşlar.

1 Beğeni

Yazılan ekstra isimleri tanımıyorum ama ilk kitabın çevirisi Ülkü Tamer’indi zaten. Onun adını yazmaya devam ediyorlarsa aynı çeviriyi editörlükten geçirmiş falan olabilirler

1 Beğeni

Doğru ilk kitabın çevirmeni oydu. Diğer çevirmen o zaman bu kitapta bulunan yeni yerleri çevirmiştir.

1 Beğeni

Bugün fuarda sordum yeni baskıyı. 15inde dağıtıma girecek bize de gelmedi dedi. Biraz hayal kırıklığına uğradım bugün alırım diye ümit etmiştim.

Dağıtıma bugün çıktı. Kitapyurdunda stokta şu an. Fuara hemen getirmiyorlar ama. Ben de aynısını Faruk Duman’ın o zaman yeni çıkan kitabında yaşamıştım. YKY mağazasına uğramıştım fuar sonrası öyle almıştım.

1 Beğeni