J.K. Rowling Trans Açıklamalarının Eleştirilmesi Üzerine Aldığı İnsan Hakları Ödülünü İade Etti

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/j-k-rowling-trans-aciklamalari-elestiri-insan-haklari-odulu-iade-etti/

J.K. Rowling, geçen yıl kendisine verilen onur ödülünü iade etti. Harry Potter’ın yazarı, trans bireylere dair söylemlerine gelen eleştirileri kabul etmiyor. (DEVAMI…)

1 Beğeni

J.K. Rowling: “Transfobik Olduğum İddialarını Reddediyorum”

Diktatörler de diktatör olduklarını reddediyor.
Hatta kimse kötülük yaptığını da kabul etmez.
Hitler bile kötülük yaptığını düşünmüyordu.

Onun için insanların neyi kabul edip etmedikleri çok önemli değil.

3 Beğeni

Kendi kendini yok eden başka bir yazar yoktur herhalde.

2 Beğeni

Doğumdan başka bir zamanda mı belli oluyor cinsiyet? Değişik bir inanışmış. :thinking:

Kitaplarını okumadım, hakkında bilgim de yok ama düşüncelerini sevdim. Fikirlerinin arkasında durması da takdir edilesi. Helal olsun.

2 Beğeni

Olay ve kökeni zannedilenden daha karmaşık. Genel tartışmalarda kavramlar kullanıla kullanıla anlam kayması yaşadı.

Tabii, ben de ister istemez basitleştireceğim. Geleneksel toplumsal cinsiyet rolleriyle alakalı bir durum. Trans deneyim de bu husustaki en hararetli tartışmaların göbeğinde.

Rowling, uzmanlarının bile mütabakata tam varamadığı bir hususta, fazla yüzeysel yorumlarda bulundu, denebilir. Biraz onun ceremesini çekiyor.

Rowling Harry Potter sonrası genel trendlere uyarak demeçlerde bulunan biri. Er ya da geç bunun bir yerde başına patlayacağı kesindi.

Neydi… Seri tamamlandıktan yıllar sonra, önemli karakterlerinden Albus Dumbledore’un eşcinsel olduğunu açıklamıştı.

Yalan olmasın, tam hatırlayamıyorum. Ama doğruysa, bu konuda çok abuk bir açıklamada da bulunmuş. Karakterin bu yönüne dair seride ne gibi gizli ayrıntılar olduğu sorulunca, tatlıyı sevmesini örnek göstermiş. Bu demeci uydurma değilse, yani, tatlı severler cinsel yönelimleri hususunda bi’ düşünsünler(!), Rowling o ihtimale göre kurgusal karakterinin yönelimini değiştirmiş. Rowling bilir, eski öğretmen (Bana sormayın. O bağlantıyı da çözemedim :thinking: :man_shrugging:).

Ama sanırım emin olduğum ve en bombalısı, Harmoni karakterinin etnik kökeniyle ilgili iddiası ve bunun hayranlarca çürütülmesiydi. Lanetli Çocuk adında, Harry Potter sonrasını anlatan bir tiyatro oyunu sahnelenmiş. Karakter filmlerde beyaz biriyken, oyunda Afrika kökenli biri tarafınca oynanmış. Kendisine bu yorum farkı sorulduğunda, cevabı, “Ben kitaplarımda o karakterin ten renginden hiç bahsetmedim ki,” gibisinden olmuş. Biraz, Harmoni bildiğiniz gibi değildi zaten, gibi bir şeye getirmiş. Hayranlar da kitapları arayıp tarayıp karakterin beyaz olduğunu betimleyen kısımları çıkarmışlardı. Rowling, yorumdur, diyerek kestirip atabileceği şeyde tuhaf bir ısrara girmişti. Bazıları bunu, Rowling’in beyaz karakterlerin başka etnik kökenden kişilerce oynanması trendinden faydalanmak istemesine yormuştu. Yazdığı kitabın fazla beyaz olmasını telafi etmeye çalışmasına yoranlar da oldu. O yorumlayana kadar, bu beyazlık meselesini önemseyen çıkmamıştı.

Yani… Seri bitmiş olabilir. Rowling’in baskıda olmasa bile genel algıda seriyi yeniden yorumlama ve değiştirme gayreti bitmedi. Kitapların hayranları Rowling’in bu durumundan usanmaya başladılar.

Özetle… Bi’ şekilde gündem olmasını başarıyor, kitaplar satılıyor işte; Harry Potter serisinin satışı arttı. Eh, bu durum da Rowling’in yararına.

5 Beğeni

Aslında tam olarak yedinci kitabın basılmasından bir kaç hafta belirtiyor bunu. Hatta Melez Prens filminin senaryosu yazılırken Dumbledore gençken tanıdığı bir kızdan bahsediyormuş senaryoda ama Rowling senaryo yazarını “Dumbledore Gay” diye uyarmış.
https://techland.time.com/2007/10/22/dumbledore_gay/

2 Beğeni

Yine geç açıklamış sayılır ama… Eh, zaten seri ve karakterler o noktada kader ortaklığıyla yakınlaşıp, birbirlerini daha iyi tanıyorlar: artık onca yıl tanımadan sonra, daha fazla ne kadar tanıyabilirseler… eh… işte…

Amann… neyse… Rowling’in kesilmesin diye uğraştığı altın tavuğu parmaklarımızı yoruyor.

Kendine bereketli gündem kaynağı buldun Rowling. Hadi yine iyisin.

3 Beğeni

Olay da orada zaten. Trans bireyler bildiğiniz gibi cinsiyet değiştirme ameliyatı olmuş kişiler. Çünkü doğdukları zaman atanan cinsiyette hissetmiyorlar kendilerini, yani evet, doğumdan başka bir zamanda da belli olabiliyor cinsiyet. Bir kişi cinsiyet değiştirme ameliyatı olduktan sonra da o kişiye doğumdaki cinsiyetindeymiş gibi davranılmaz, o kişi erkek olarak doğmuşsa ama “Ben kadın gibi hissediyorum, kadınım.” diyorsa, “Hayır sen tam kadın değilsin, çünkü regl olmuyorsun.” gibisinden ithamlarda bulunmak onlar açısından ofansiftir. Rowling’in yaptığı da bu.
Durum gerçekten çok karışık ve hassas ama ben bu kadar lgbt savunucusu (!) ve büyük platforma sahip, ünlü bir insanın söyledikleri hakkında çok dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer tam olarak ne söylediklerinden emin değillerse ya da o konu hakkında yeterli bilgi sahibi değillerse hiçbir şey söylememeliler. Bu yüzden Rowling hatalı bence, aldığı tepkiyi de hak ediyor (linç kültüründen bahsetmiyorum).
Ödülünü iade etmesi de yerinde olmuş.

2 Beğeni

Beyan dayalı cinsiyet olayından haberiniz yok sanırım. Bir birey hangi cinsiyetten olduğunu beyan ederse o cinsiyettenmiş gibi muamele görüyor. Tam olarak emin olmamakla birlikte sanırım şu anda İngiltere’deki yasal prosedürler böyle işliyor. Esas sıkıntı da burada başlıyor zaten. Bir erkek ben kadınım diyerek kadınlara ait, onlara özel mekanlara girebiliyor. Gerek umumi tuvalet olsun gerek şiddetten ya da tecavüzden kurtulmuş kadınlara ait sığınma evleri olsun bu insanların buralara girmesi için sadece kadın hissediyorum demeleri yetiyor. Tabii bunun spor gibi başka boyutları da var. Trans atletler gerek kemik yapıları gerek testosteron oranları ile kadın olarak doğmuş atletlere karşı kesin bir üstünlüğe sahip olmalarına rağmen müsabakalara kadın branşlarında katılarak onlara karşı haksız bir avantaj elde etmiş oluyor. Tartışmaların daha bir çok boyutu var.

5 Beğeni

Ben bu konuda Rowling karşıtlarının pek masum olduğunu düşünmüyorum maalesef. Rowling’in eleştirilmediğini, özellikle Birleşik Krallık’taki sol medya tarafından, linç edilmeye uğraşıldığını düşünüyorum. Süreç boyunca neredeyse iki güne bir genel halkın Rowling’e ne kadar kızdığının, darıldığının, artık kitaplarını almayacağının, sonrasında kitap satışlarının düştüğünün, yayıncının bile Rowling’e kuşkuyla baktığının haberini yaptılar. Sonra yayıncı kalkıp bu haberleri yalanladı ve Rowling kitaplarının eskisi gibi hatta daha da fazla satmaya devam ettiğini açıkladı.

5 Beğeni

Bununla da kalmadılar, The Sun, kadını istismar edip şiddet uygulayan eski kocası ile röportaj yaptı ve utanmadan adamın “Pişman değilim, tekrar yaparım.” sözlerini manşet olarak girdi. Labor Parti vekili gördüğü şiddeti kendini korumak için kullanıyor bile dedi. Ickabog paylaşımlarının altına, çocukların çizdiği resimlerin altına akıl almaz küfür hakaret ve ölğm tehditleri yazdılar. Ama bu sadece JK’ye gösterelen bir kerelik bir tepki değil bunu organize şekilde herkese yapıyorlar ama bu kez yemedi çünkü Rowling yutabileceklerinden daha büyük lokma çıktı.

5 Beğeni

Bkz. (Politik doğruculuğun faşizme evrilmesi)
Bkz. (baizuo)
Bkz. (sjw)

Sadece bu konu özelinde değil için değil genel olarak tüm konularda dertleri eşitlik olmayan, onlar gibi düşünmeyeni …fobik,. …düşmanı vs. diye saldırıya geçen ve kendi davalarını savunan insanların mücadelelerine zarar veren kanser bir kitle var. Dertleride eşitlik vs falan değil.
Rowling de Politik ajandalar ve ekonomik kaygılarla Bitmiş bir serinin üzerine yok o şöyleydi, bilmem kim siyahi olabilir ben hiç öyle olmadığından bahsetmedim falan diye açıklama yaparak hatayı en başta yapmış oldu ve bu kitleye sarı öküzü kaptırdı.
Haklı ama haksızdır.

5 Beğeni

Şunu söylerken bu dediğinizi de kastetmiştim ama kendimi tam açıklayamamışım heralde kusura bakmayın.

Ayrıca söylediklerinizi anlıyorum fakat bu tür endişeler önlenemeyecek şeyler değil açıkçası. J.K. Rowling de bu tür önlemlerin alınmamasına tepki gösterebilirdi ama demek istediği şey, “Trans haklarını manipüle etmek isteyen erkekler kadınlar tuvaletine girebiliyor, o yüzden kendini kadın olarak hissettiği yalanını söyleyen de kadınlara özel alana girmesin, gerçekten kadın olarak hisseden de.” Bu translar için bariz bir şekilde haksızlık değil mi?

Belki küçük bir beyan gibi görünebilir ama insanların algısıyla oynamanın yöntemi de budur, özellikle ünlü biriyseniz. Kylie Jenner’ın tek bir tweetinden sonra Snapchat hisseleri %8 değer kaybetmişti. J.K. Rowling de sahip olduğu etkileşim alanının gücünün farkında olmalıydı, üstelik bu konuda ilk hatası da değil. Translar Rowling’in tweetlerini hassas ve kırıcı bulmuşken heteroseksüellerin bu konuda Rowling’in tarafını tutmaya hakkı var mı?

Şunu da buraya bırakıyorum, birçok ünlü ve bu konuda yetkin insan gerekli tepkiyi Rowling’e gösterdi zaten. İnsan haklarını ihlal eden birini yine insan haklarını ihlal ederek linçlemenin hiçbir mantıklı tarafı yok, aklı başında kimse de bunu desteklemiyordur zaten.

1 Beğeni

Var. Sizin veya bir başkasının hisleriyle hareket etmek veya özel bir muamelede bulunmak veya herhangi başka bir şey yapmak zorunda değil kimse. İstediğimizin tarafını tutmaya da hakkımız var. Yapmaya çalıştığınız şey tam olarak düşünce polisliği ve ben buna taraf olmak istemiyorum hatta tam olarak karşısındayım. Benim ne düşüneceğime, kimin tarafında olabileceğime sizin veya başkalarının hisleri karar veremez.

5 Beğeni

Yalnız burada onun düşüncesi böyle, benim düşüncem böyle gibisinden bir durum yok. Birisi size durup dururken ve sizden kaynaklı olmayan bir şey yüzünden hakaret etse veya bir hakkınızı elinizden almaya çalışsa, üstelik söylediği şeyler başka insanların sizin hakkınızda yanlış bir algıya kapılmasına sebep olacaksa, bu durumda söylediği şeyleri geri almasını ve özür dilemesini beklemez misiniz? Başka biri de çıkıp “Özür dilemesine gerek yok, sana bu haksızlığı yapmasında da bir sorun görmüyorum.” dese nasıl hissedersiniz?

Kimse kimseye düşünce polisliği yapmıyor. Biri bir başkasının hakkını ihlal ediyorsa tepki gösterilmesi normaldir. Eğer diyorsanızki Rowling trans haklarını kullanarak kadınları istismar eden erkekler hakkında uyarmakta haklı, bu yüzden onun tarafındayım, tamam. Fakat zaten benim demek istediğim bunu çok ama çok yanlış aktardığı ve bu basit yanlış anlaşılmanın tahmin edebileceğinizden büyük sonuçlar doğurabileceği. Eğer tepki aldıktan sonra özür dileyip anlatımını düzeltseydi o zaman bende Rowling’in tarafında olurdum.

2 Beğeni

Hakaret yok. Hakkın elinden alınması yok. Rowling kimsenin cinsiyet operasyonunu geri çevirmedi. Ne kadın olmak, ne de kadın olmamak bir hakaret değildir. Bazı trans insanlar, sizin de dediğiniz gibi, “kırıldı”. Başkasının hisleri yüzünden gerçeklerle veya gerçeklikle oynayacak değilim.

Her kırılan yüzünden gerçekleri, düşüncelerimizi esneteceksek bu oyunun sonu gelmez. Şimdi de siz beni kırdınız mesela. Hislerimle oynadınız. Rowling’in hakaretleri varmış ve bunları savunuyormuşum gibi lanse ettiniz tüm topluma. Hemen özür dileyin ve laflarınızı geri alın.

#triggered #rapeculture #cisgendered #toxicculture

1 Beğeni

Siz ciddi misiniz? Bana eğer “Kadın değilsin.” derseniz ben bunu hakaret kabul ederim. Siz “Erkek değilsin.” desem hakaret kabul etmez misiniz? Sizin erkekler tuvaletine girmemeniz gerektiğini söylesem ve bu söylediğim milyonlara ulaşıyorsa bu haksızlık değil mi yani? Kendisi kimsenin elinden hakkını almıyor evet ama bu resmen algı operasyonu bile sayılabilir. Eğer bir kişi bile benim yüzümden sizin erkekler tuvaletine girmemeniz gerektiğini düşünürse size haksızlık etmiş olurum. Ya bir gün gerçek bir trans birey tuvalete girmek istediğinde tepkiyle karşılaşırsa? Böyle toplulukların hakkını savunmazsak transfobi, homofobi vs. sonsuza dek sürecek.

1 Beğeni

Kadın olduğunu söyleyen kişiye trans deniyor zaten ve kadın olarak muamele görüyorlar. Bunun artık hisswtmwkle ya da hormon tedavisi gmrüp ameliyat olmakla bir alakası kalmadı. Bir haksızlık varsa kadınlara karşı var.

20200904_150749

Şu olayın savunulabilir ya da açıklanabilir bir tarafı yok. Rowling de bir kadın olarak kendi haklarını savunuyor ve bunu yapmaya hakkı var. Söylediklerini

Rowling’in savunduğu şey de bu zaten. Bakın, mesele şu: Trans haklarını kullanarak kadınları istismar eden erkek yok. Yeni dünyada o erkekler kadın olarak sayılıp öyle muamele görüyorlar. Onların bakış açısından baktığımızda kurduğunuz bu cümle tamamen Transfobik bir cümle ki Rowling de bunu savunuyor zaten. Ama cümlede transfobik birşey yok. Rowling transları dışlamadı, onlara siz kafın değilsiniz de demedi, her kadın olduğunu beyan eden kişi kadın değildir dedi ve değildir de zaten.

1 Beğeni

Rowling’in tweetlerini okuduğunuza emin misiniz? Defalarca söylememe rağmen anlamamakta ısrar ediyorsunuz.

Üstelik “Regl olan kadınlardan bahsediyorum,” gibisinden bir tweet atıp yine kendini kadın gibi hisseden bireylerin regl olmadıkları için kadın sayılamacakları gibi bir algı yarattı. Tek yapması gereken kendini kadın gibi hissetmeyen ama öyleymiş gibi yapan erkeklere karşı hakkımızı savunalım demekti ama ısrarla transları da buna alet etti.

1 Beğeni

Ayrıca bu söylediğiniz gerçekten transfobik? Trans haklarını kullanarak kadınları istismar eden erkekler VAR. Rowling’in dediği gibi kadın gibi hissediyorum diyerek kadınlara özel alanlara giriyorlar ve tacizde bulunabiliyorlar. Ne demek istiyorsunuz yani aslında bütün translar erkek, kendilerini kadın gibi hissetmedikleri halde öyleymiş gibi davranıyorlar, biz de buna kanıp onlara kadın muamelesi mi yapıyoruz?