J.K. Rowling Yeni Kitabındaki Trans Seri Katil Nedeniyle Eleştiriliyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/j-k-rowling-yeni-kitabi-trans-seri-katil-troubled-blood/

J.K. Rowling, takma isimle yazdığı Cormoran Strike serisinin 5. kitabı ile LGBT+ bireylerden tepki çekti. Yazarın yeni kitabı trans bir seri katile odaklanıyor. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Yersiz bir eleştiri. Bir insan trans oldu diye cinayet işleyemez mi? Gereksiz bir alınganlık olmuş.

6 Beğeni

Anlaşılan tüm o açıklamaları, tartışmalar yaratması bu kitabı içinmiş. Tepki Rowling ile ilgili olduğu içindir, başka bir yazar olsaydı bu kadar tepki çekmezdi gibi geliyor bana.

Bu arada geçmiş senelerde şöyle bir dizi vardı, seri katil değil ama kiralık katil bir karakteri anlatıyordu, tepki çektiğini hatırlamıyorum.

8 Beğeni

Gerçekten de iyi bir satış stratejisi. Reklam giderleri nasıl bedavaya getirilirin dersini almış oldum. Polisiye okumayan biriyim normalde ama benim de ilgimi çekti kitap. Belki satın alıp okuyabilirim ilerleyen zamanlarda.

1 Beğeni

Önceden de belirtmiştim, yine aynısını belirteceğim; Rowling kendini öne çıkartmak için harika bir alan buldu.

Önceki tartışmalarda Harry Potter satışları artmıştı.

Bu olay da yine Harry Potter serisine yarayacaktır.

Hep “J.K. Rowling şu konuda gündem oldu.” diye kendisini anıyoruz. Ancak, işin Harry Potter hep atlanıyor. Rowling’i üne kavuşturan, filmleriyle süren, devasa bir markaya dönüştüren seri o. İrili ufaklı her tartışma da hem o seri sayesinde hem de serinin menfaatine.

Bir haberde “J.K. Rowling” adı geçince, akla ilk gelen şey de, kaçınılmaz olarak, Harry Potter. Yani, şahsıyla ilgili haberlerde, ister istemez, "Ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling"i anıyoruz.

Örneğin şu haberde:

“Ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling Covid-19’la nasıl başa çıktı!” demek, abes kaçmaz.

Artık kendisiyle alakalı haberlere bu açıdan yaklaşıyorum. "Ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling"in “para çokomel eğrisi” gibi. :sweat_smile: :man_shrugging:

4 Beğeni

Bu şekilde reklam yapmaya gündeme gelmeye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Geçen sene en çok kazanan bir yazarın Harry Potter evreninde geçen filmleri hala çekilirken bu şekilde absürd tartışmaya satış stratejisi için gireceğini sanmıyorum.

1 Beğeni

Yazın süreci öyle kısacık sürelerde baskıya hazır hale getirilebilecek bir şey değil. Hem ayrıca kullandığı tema, eski usül polisiye gizem türünde kullanılmış bir tema.

Ama sonuç değişmiyor.

Bilinçlice veya bilinçsizce tercihlerin sonu ne olursa olsun, her türlü “Ünlü Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling” (Amma taktım ha! :sweat_smile:) kazanıyor. Biz fakirlere… yani… :sweat_smile: :man_shrugging:

2 Beğeni

Dediğiniz gibi de olabilir ama bana göre olumsuz yorumlarla gündeme gelmeye ihtiyacı olan bir yazar olduğunu düşünmedim. HP hayranları hala en ufak bir teori üzerine bile tartışıp kitapları gündemde tutuyor. Ha olgun kesime hitap eden kitaplarda satış endişesi varsa bilemiyorum.

1 Beğeni

Bir kasıt varsa, amaç olumsuz yorum almak da değildir bence… Aman… Taraflar yıllar içerisinde bir mütabakata varacaktır elbet. Kurmaca ve gerçek temsili mevzusuysa her zaman tartışma konusu; bu da onlardan biri işte.

Her şey ama her şey, bir yerinden, tonu değişen tartışmanın konusu olabilir. :man_shrugging:

Daha yeni neye denk gelmiştim: Chris Evens’ın olayı çıkmış. Millet gırgırına “Oooo… Kaptan’ın kalkan düştü…” yorumları. Bir tane mesaja denk geldim, “Chris Evens kim? Bilmiyordum. Kimmiş öğrendim. Siz beyaz sevicilerin…” diye giden bir sitemler silsilesiydi. :rofl:

1 Beğeni

Neden bana Elif Şafak’ı hatırlatır oldu Rowling bilemiyorum? O_o

1 Beğeni

Mesele translardan katil olur mu olmaz mı değil. Mesele bunu JKR’nin yapması. Beyaz ırkçısı birinin siyah katili olan bir kitap yazdığını düşünün. Amacı hikaye anlatmak mı yoksa başka bir şey mi?

JKR yıllardır trans karşıtı söylemlerle gündemde, bu da o gündemin zirvesi olacak. Zamanında twitterda birinci sıraya oturmuştu, artık kitabı da iyi satar. “Dumbledore’u neden gay yaptı bu sjw karı!” diye kızanlar şimdi “Göster sjwlere gününü!” diye alkış tutuyor. :smiley:

7 Beğeni

O kadar üzücü ki… Rowling çok sevdiğim bir yazardı. Eskiden düşünüyorum ara sıra çıkardı haberleri onda da hep iyi, nasıl bağış yaptığı vs tarzı haberler. Diğer ünlüler gibi “Bakın ben bağış yapıyorum! İyi bakın görün mutlaka haberini de yapın iyi insanım ben!” dercesine değil ama el altından hep. Lumos vakfını kurmuştu yetimhanedeki çocukların solup gitmemesi için ve ek Harry Potter kitaplarının gelirini de bu vakfa bağışlamıştı olduğu gibi. Şimdi yaptıklarına bakıyorum ve asla oturmuyor aklımda bu ikisi gerçekten aynı kişi mi?

Translar seri katil olamaz mı yani, politik doğruculuğa gel :rofl:

2 Beğeni

Bu kitabı okumadan asıl olayın ne olduğunu bilemeyeceğiz. Kitapta kurbanlarını kadın kıyafeti giyerek öldürmeyi seven bir katil varmış, benzer şekilde konular Mindhunter dizisinde de işlenmişti ve tamamen gerçek olaylara dayanıyordu. Bazı yorumlar Rowling’in gerçek bilimsel araştırmalara dayanarak kitabı yazdığını iddia ediyor. Olay kitaptan çok Rowling’in önceden yaptığı söylemler gibi duruyor.

1 Beğeni

Gündeme gelmek için gariban translara savaş açmış itici gereksiz insan.Artık ismi ve fotoğrafı midemi bulandırıyor.