J.R.R.Tolkien Kitapları

Kitapların içinde hediye edilen haritayı şöyle değerlendireyim dedim .100 TL’ye mal oldu bence güzel de oldu .:+1:t2:

17 Beğeni

Ekran Alıntısı

İthaki acımamış 56₺ den 72₺ ye çekmiş keşke alsaydım.

3 Beğeni

Ben siyah kapaklı Hobbit’i okurken samandan okuyor gibi hissetmiştim. Kapak ile normal sayfaların kalınlığı arasında neredeyse fark yoktu ve lastik gibi değişik bir hali vardı. Sayfa çevireyim diyorum beşe katlanıyor kitap. Para verdiğime üzüldüğüm bir baskı oldu yani.

Basılmış tüm kitapları dahil edersek okuma sırası nasıl ? Hobbitten öncesi var mı ?

Rough chronological order

• The Silmarillion

The Silmarillion can be a complex and tedious reading for someone not already acquainted with Tolkien, however it describes the beginnings of his world.

• The Children of Húrin , Beren and Lúthien and The Fall of Gondolin

These books give an extended version of the Great Tales of the Elder Days, featured as a part of the Silmarillion

• Unfinished Tales

Parts of this book give insight about Númenor, the Second Age (mentioned in the Silmarillion) and early Third Age, with elements that will play their role in the Lord of the Rings.

• The Hobbit

Althought directly unrelated to the Silmarillion, it is the next big story.

• The Lord of the Rings
4 Beğeni

Çoğu kişi belki bu sıralamayı tavsiye etmeyebilir ancak orta dünya evreni hakkındaki tarihsel ve sistematik anlatımı özümsemek için en güzel okuma sıralaması bence de bu şekildedir.

1 Beğeni

Ben de etmiyorum.

Ben Hobbit, Lotr ve sonrasında Silmarillion şeklinde okumuştum. Olması gerekenin de bu olduğunu düşünüyorum. Diğer türlü Silmarillion içinde kaybolabilir insan.

9 Beğeni

Ben de Hobbit’i okudum. Şu an LOTR okuyorum ve bittikten sonra dediğiniz gibi Silmarillion’a geçiş yapacağım. Direkt Silmarillion ile başlayan insanların çok zorlandığını ve yakındıklarını gördüm her yerde. :slightly_smiling_face:

Lise çağlarında okumuştum yüzüklerin efendisini, ardından filmi çıkmıştı. Sonra defalarca izledim filmi, kitabı yeniden okusam keyif alabilir miyim diye düşünüyorum.

Filmler hafızanızda kitabın yerini alıp tüm detayları unutturmuştur, hem yaş ilerdikçe bir kez daha okumak çok iyi olur. Yeni kitap okumuş gibi olursunuz.

2 Beğeni

Kronolojik olarak okuma sırası Hobbit ile başlamaz ancak güzel ve sürükleyici bir deneyim için Hobbit - Yüzüklerin Efendisi - Silmarillion - … şeklinde gitmenizi öneririm. Kronolojik olarak hiçbir şeyden geri kalmayacağınız gibi Tolkien eserlerine bağlılığınız da artacaktır.

2 Beğeni

Storytel uygulaması 15gün ücretsiz kullanım veriyor kayıt olmadan önce bunu haber vereyim.
Kitaplıkta Andy Serkis’in sesinden tüm kitaplar var, ne zamandır orijinal dilinden okuyayım diye düşünüyordum ama bu inanılmaz güzel denk geldi.
Çok çok çok şiddetle tavsiye ederim, yani adam okumuyor adeta kitabı yaşıyor. Karakter sesleri, aksanları, anlatıcı olarak tempoyu belirlemesi bence mükemmel bir iş olmuş. LOTR ile başladım, ilk kitap dün bitti hemen ikinciye başladım (ortalama 20-27 saat sürüyor kitaplar bu arada) 3lemeyi bitirip Hobbit’ide dinlemeyi düşünüyorum. Şiddetle tavsiye ederim.

4 Beğeni

Silmarillion’un Valaquenta bölümünü dün bitirdim ama diğer başlıklara geçmeden önce iyice anlamak istiyorum. Valar ve Maiar’ın hikayelerinde çok fazla isim var biraz beynim yandı. Sözlüğe baktıktan iki dakika sonra unuttuğumu fark ettim. Bir yere not almayı düşünüyorum. Sizce?

2 Beğeni

Kitabın en arkasında soyağaçları vb. dağılımlar var. Ben pekiştirmek için şöyle bir seriyi de dinlemeye başladım. SILMARILLION (Orta Dünya- Yüzüklerin Efendisi) - YouTube

2 Beğeni

Soyağaçları iyi evet ama kim olduğunu karıştırınca çok da bir şey ifade etmiyor. Şu an not almaya başladım. Yazarken daha iyi şekillendi. Linke de bakacağım, çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Videolar harika görünüyor. Bölümü bitirince buradan dinleyeceğim. Teşekkürler tekrar.

1 Beğeni

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Bu harita da her yere uğruyor muyuz, benim aklımda direk Mordor kalmış.

6 Beğeni

Nerdee. Doğu Batı yolu, Anduin Nehri ve çevresi ve Kuzey Güney Yolu. Keşke Jordan gibi uzattıkça uzatsaydı da Orta Dünya’da gezmediğimiz yer kalmasaydı. Aah ah

2 Beğeni

Harika olurdu gerçekten.

Türkçe baskısı olur sanki.

5 Beğeni