J.R.R. Tolkien'in Bitmemiş Öyküler Kitabı Özel Çizimlerle Genişliyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/bitmemis-oykuler-j-r-r-tolkien/

J.R.R. Tolkien’in Orta Dünya külliyatında oldukça önemli bir yer tutan “Bitmemiş Öyküler” kitabı, illüstrasyonlarla genişletilmiş özel bir baskıyla geliyor. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Parayı sömürüyorlar resmen ya :frowning: Bu ay Bitmemiş Öyküler yeni basımını almayı düşünüyordum. Ama bu da çıkacak şimdi. Tolkien hayranı olmak da bazen cebi sıkıntıya sokuyor :smiley:

1 Beğeni

Aynı dertten muzdaribiz…

1 Beğeni

İngiltere’de Eylül’de çıkacakmış. Ondan önce Türkiye’de çıkmasının zaten ihtimali yok. O yüzden zaman çok olduğu için ikisini de alacağım sanırım :smiley: zaman az olsa borca girip ikisini de alırdım…

3 Beğeni

“İllüstrasyonlu Bitmemiş Öyküler, Yarım Kalmış Hikâyeleri Barındıracak” denmiş, o zaman piyasa şu an bulunan baskıya ek olarak bu yarım kalmış hikayeler mi eklenecek?

1 Beğeni

Yeteri kadar J.R.R.T. eserim mevcut daha fazlası için uzun bir süre geçmesini bekleyeceğim. :slight_smile:

Kara borsa ikinci el sıkıntıları oluyor. O yüzden almak gerek normal fiyatlara. -ki çıktığı an almak şart değil. 1 aya tükenmiyor sonuçta kitaplar, hatta birkaç ay. Belki indirime girer-

1 Beğeni

Kitabı içeriğini özetlemişler sadece. Kitabı okuyan birisi olarak şunu söyleyeyeyim; Silmarillion’da deniz ötesinden Numenor’dan yardım geldi diyor ya o yardım nasıl geldi onu anlatıyor veya Sauron suretini kaybetti diyor onun öncesini anlatıyor. Bunun gibi şeyler. Türkçe’ye çevirilen her Orta Dünya kitabını okudum. Zordur, çevirisi kötüdür, sahaflara mecbursunuz ama Kayıp Öyküler 1-2’yi bulabilirseniz onları okuyun. Asıl bitmemiş öyküler onlar, burada hiç olmazsa bir son var. Orada öykü anlatılıyor tam heyecanlı yerine geldiğinde hikaye bitiyor. Christopher Tolkien buralarda durumu anlatmaya başlıyor. Yazıları bulamadım veya babam burada yazmayı bırakmış gibi ama Orta Dünya’yı babasından sonra bilen en iyi ikinci kişi olduğu için babasından ziyade kendi fikirlerini anlatıyor. Zaten Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit de dahil olmak üzere çıkan kitapların hepsi Orta Dünya Tarihi’nin içinde birer bölüm sadece Orta Dünya Tarihi asıl kitaplar. İthaki aynı kitapları kapak değiştirip değiştirip basacağına Orta Dünya Tarihi’ni basmaya başlasa daha çok kitap satar.

4 Beğeni

Sadece Gandolfin ve Hurin hikayelerinden bahsediliyor yarım kalmış derken, tam halleri ayrıca basıldığı için buna eklemiyorlar sanırm, gerçekten koleksiyoncu tuzağı doğrusu :slight_smile:

2 Beğeni

O zaman şu anda piyasada bulunan İthaki baskısını almak yeterli mi?

@silence , çıkacak olan kitabın, şu anda piyasada bulunan kitaptan resimler dışında bir farkı yoksa zaten sadece piyasadaki kitabı almayı düşünüyorum. Öbürünü sırf resimler için almayı düşünmüyorum.

@Mehmet_Cakici’ya katılıyorum. Mesela Yüzüklerin Efendisi tekli sürüm için özel baskı diyorlar. Özel filan değil bildiğiniz 3 kitabın tek ciltli hali o kadar. Aynısı her yerde var. Buz ve Ateşin Şarkısı, Harry Potter serisi vb. İki adet resim koyuluyor veya ciltli baskı yapılıyor kapağa yaz özel baskı. Şimdiki moda ise resimli sürümler. Kitap mı fotoroman mı belli olmuyor. Hem ressamın çizdiği resmin benim okurken aklımda oluşan resimle aynı olduğunu nasıl biliyorsunuz? Belki ben başka şekilde hayal etmiştim. Almak veya almamak sizin sorumluluğunuzda. Tavsiyeniz ne derseniz? Okumak istiyorsanız alın, sonra da arkanızda bırakın. Okunacak daha çok kitap var.

2 Beğeni