Jethro Tull

Rock müzik tarihinin en az diğerleri kadar önemli ama diğer önemli grupları kadar ön planda olmayan grubu sanırım.

Hâlbuki grup Pink Floyd’a bile ilham olmuştur mesela. Nükleer patlama muhabbetlerinin kızıştığı sırada iki tane güneş benzetmesi (bir tanesi nükleer patlamanın ışığı) Floyd’u etkilemiştir ve Floyd’a Two Suns in The Sunset’i yazdırmıştır.

And so I watch two new suns spin —

Jethro Tull - Protect and Survive

Ian Anderson’ın o flütü tükürüklü çalışı mesela. O dönem klasik flütçülerin tepkisini çok çekmiştir ve Anderson çok eleştirilmiştir “Böyle flüt mü çalınır?” diye. Ama Anderson tabii İskoç inadı, pek umursamamış. Bu adam sayesinde insanlar rock müzik konserinde dakikalar süren flüt solosu dinlediler ve dönüp “Noluyor lan burada?” demediler bile. O kadar iyi yedirdi flütü rock müziğe.

O büyük koca ekran televizyonları da konserlerde kullanan ilk gruptur. Hatta adına kelime oyunuyla Tullavision da denmiştir. Sonra televizyonu diğer gruplar da kullanmıştır mesela.

Bu arada bu adam buralara öyle elini kolunu sallaya sallaya da gelmiyor. Bir yıl boyunca şu tek odalı kiralık yerlerde kalıyor, battaniye ile ısınamıyor, trençkot üstüne battaniye alıp ısınmaya çalışıyor. O sırada flütü öğrenmeyi deniyor. Tabii unutmuyor o günlerini. O günlerine gönderme olarak konsere o fakir trençkotu ile çıkmışlığı vardır. Thames nehrinin kenarında evsizleri görünce Aqualung’ı yazmıştır mesela. Sözleri acayip serttir. Ian Anderson işte.

(Şimdilik bu kadar olsun devamını getiririm ileride.)

Aslında Ian Anderson’ı daha da övebilirim burada çünkü Ian Anderson, Jethro Tull’dır. Hatta şöyle bir durum oluyor 79-80 civarı. Ian Anderson solo albüm çıkarmayı düşünüyor çünkü grubun o dönemki bas gitaristi John Glascock 1979’da ölmüş. Glascock’un ölümü baterist Barriemore Barlow’u da etkiliyor çünkü çok yakın dostlar. Barlow depresyona giriyor ki bir yıl öncesinde yani 1978’de şunu çalmış herif. Öyle böyle bir bateri yok bu parçada, çok acayip çalıyor. Bir yandan basçı ölmüş, bir yandan kayıt şirketi Barlow’a baskı yapıyor “Abi gel sana albüm çıkartalım, bırak Tull’ı kendi grubunu kur.” diyor. Sonra o dönem anlaşmalı oldukları kayıt şirketinden grubun diğer üyelerine Ian Anderson imzalı üç tane mektup gidiyor. Mektup hepsine kovulduklarını açıklıyor. Bir nevi Anderson hepsini kovuyor yani. Burada grubun diğer üç üyesinin sesinin çıkaramamasının sebebi Anderson’ın grupta sadece ego baskınlığıyla değil aynı zamanda nitelik sahibi olduğundan lider olmasıyla ilgili. Yani grubun liderinin Anderson olmasının sebebi egodan çok nitelik. İlk albüm çıktıktan sonra kayıt şirketi “Tamam abi söz müzik işi Anderson’da siz sadece çalın.” diyor. Anderson sözleri yazıyor besteyi yapıyor. Bu yüzden kimse “Sen bizi kovamazsın.” diyemiyor.

3 Beğeni

Rock tarihine “Abi deli flüt solosu yapıyor” gibi bir cümleyi kazandırmış kişiler. Tam benim tarzım değil ama saygım büyüktür.

1 Beğeni

Başlığının açılmış olmasını görmek çok hoşuma gitti. Ian Anderson aslında kariyerine gitar ile başlamış ancak Eric Clapton’ı duyunca asla onun kadar iyi çalamayacağinı anlamış,bu da onu Eric Clapton’ın neyi kendisinden iyi çalamayacağı sorusuna götürmüş, böylece sonradan o harika sololarını dinleyecğimiz flüte yönelmilştir.Bir örnek:

Dakika 7:20 ve sonrası.
Ayrıca müzikleri bence filmlere dizilere fragmanlara vb. çok yakışıyor.

2 Beğeni

Fargo’da soundtrack olarak kullanıldığını bilmiyordum. İzlemedim ama şu an başlayasım geldi Locomotive Breath’i duyunca.

Locomotive Breath’in sözlerinin aslında evrimi anlattığını duymuş muydunuz? Haberiniz vardır yüksek ihtimalle.

Edit: Ayrıca Madison Square Garden konseri de apayrı güzeldir.

Bu tarz gruparı görünce aklıma direk aşağıdaki liste gelir.

https://www.google.com/amp/s/onedio.com/amp-haber/356377

Linkin Park, Guns And Roses var, ama Jethro Tull, Cream, The Who, Yes , Deep Purple , The Doors yok. Hadi herşeyi geçtim Mettalica bile var lan…

Şahsen ben Jethro Tuul , The Doors ,The Who ZZ Top gibi gruplara pek ısınamadım zaten yinede adını saydığım gruplara hakksızlık yapildığını düşünüyorum.

Not: Yan flüt olaýı harika birşey vokalist amcanın elerinde öpüyorum. Çok zeki adamış.

listeyi rock müzik kültürüne hakim olmayan birinin hazırladığı çok bariz zaten

Aynen öyle sanırım yabancı kaynaklara bakarak hazırlamış.

yoldan geçen, türle alakası olmayan birini de çevirip sorsan bu grupları sayar sana eksiksiz. onedio editörlerinden çok bir şey beklememek lazım :d

Onedio’yu eleştirmeye değer bile görmüyorum bu konuda.
Onedio’dan birisi çıkıp “Led Zeppelin’in metal müzikle ne alakası var yav.” dese “He canım he.” der geçerim, şaşırmam da, tartışmaya da girmem. Genelleme yaptım gerçi içeride birkaç sağlam dinleyici varsa da onlar yapsaymış yahu.