John Wyndham'ın Hayattayken Yayımlanan Son Romanı "Chocky" Raflarda

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/john-wyndham-chocky-raflarda/

Delidolu Kitap aracılığıyla John Wyndham’ın “Krizalitler” ve “Triffidlerin Günü” isimli romanlarını okuma fırsatı yakalamıştık. Şimdiyse Wyndham külliyatından bir kitap daha bizlerle: “Chocky” (DEVAMI…)

(M. Ihsan Tatari) #2

Kirzalitler güzeldi, 50’lerde yazılamasına rağmen bugün hâlâ gördüğümüz sorunlara güzel parmak basıyordu. Triffidler’i okumak kısmet olmadı daha. Bunu da alırım muhtemelen :slightly_smiling_face:

(Yaprak Onur) #3

Triffidlerin Günlüğü de bence aynı güzellikteydi, fuara gelir gelmez kaptım bu kitabı da. Şimdi sırada… :smiley:

Aynen, katılıyorum. :krs:

Yazarın 50-60 yıl önce böyle eserler vermeş olması müthiş bir şey! Delidolu Kitap’ın hazırladığı mini sitede bulunan belgeselde bir eğitmenin sözleri her şeyi açıklıyor, kendisi şöyle anlatıyor:

Ben medya ve bilim dersi veriyorum. Derste yapmayı sevdiğim şeylerden biri öğrencilerime Triffidlerin Günü’nden bir pasaj okuyup onun ne zaman yazıldığını tahmin etmelerini istemek. Çünkü kitabın ikinci bölümü Triffidlerin oluşunu anlatıyor. Hepsi çok daha yakın bir tarihi işaret ediyor. Mikroorganizmaların bilindiği bir tarihi. Ardından “eh, ama 1951’de yazıldı,” diyorum. Sanırım o zaman daha DNA bile bilinmiyordu.

Sanırım yeni çıkan kitapla birlikte, okuyacağım kitaplar listesi hiç bitmeyecek. :sweat_smile: