Joker, Rekor Gişeyle Açılışını Yaptı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/joker-rekor-gise-acilisi/

Joaquin Phoenix’in başrolünde oynadığı ve Todd Phillips’in yönettiği JOKER, daha şimdiden rekor kırmaya başladı. (DEVAMI…)

1 Like

Dc’nin en yüksek cirosunu yapan filmi olabilir bence. 4 günlük rakamı; 248 milyon dolar. Bu hızla giderse, bir ay içinde 1.8 milyarı görür. Ama, ilerleyen dönemde izleyici sayısında azalma olacağını varsayarsak, bu rakam 1-1,2 milyarı görür. Batman’i geçerse çok gülerim :smile:

1 Like

Filmin DC ile alakası yok diye biliyorum. Warner Bros çekti.

Dc marvelin alt firması. Alakası olmaz olur mu :grimacing:

1 Like

Sonuçta karakter Dc’nin, Dc filmlerini de Warner Bros çekiyor. Sadece, kurgu Dc’nin ana evreninde geçmiyor. Daha doğrusu, Dc artık tüm karakterlerini bağımsız kurgularla çekecek. Bunun başlangıcı da Joker.

Bu Joker’in stüdyo olarak DC ile alakası yok. O zaman Sony’nin yaptığı Venom filmini Marvel e yazmamız gerekir.

Venom zaten Marvel filmi olarak geçiyor. Stüdyo farklı olabilir. Bahsettiğin gibi Joker farklı evren geçiyor. Ana evrenle alakası yok.

Venom Sony filmi, Marvel çizgi roman evreninde geçiyor. Farklı şeyler.

Joker Dc karakteri değil mi ? Batman Dc karakteri değil mi ? İkisi de var filmde. Farklı bir orijin yapmışlar o kadar. Killing Joke gibi.

Yanlış. Venom filminin başında dahil olmak üzere marvel logosu çıkar. Karakter ve karakterin orijini marvelindir. Yan karakterler dahi marvelin cizgi romanlarından alınmadır. Filmi ceken stüdyo sony de olsa bu bir marvel evreni filmidir, karakter ise marvel karakteridir.
Joker DC evreninin parçası degil diyorsanız filmi muhtemelen izlememiş olmalısınız. Joker DC’nin bir karakteridir her ne kadar senaristlere özgün çalışabilme fırsatı verilmiş bile olsa karakterin olduğu evrende DC evreninin izleri bulunmak zorundadır. Buna filmden spoilersız örnek vermek mümkün değil.

Burada Bob Kane görüyorsak (ki kendisi batmanın yaratıcılarındandır) bunun sebebi karakteri DC evrenindeki joker olarak kurgulamalarindandir.
Dcnin de marvelinde binlerce parelel evreni var ve bu hikayeler herhangi birinde geciyor, mesela MARVEL sinematik evren Earth-626 isimli evrende gecer, DCnin güncel cizgi romanları ise New 52 de. Yüzlerce kez reboot edilmiş yeniden kurgulanmış olsalar da, hem joker hem DeadPool Hem de Venom bu stüdyoların danışmanlığında cekilir. Burda fark su WarnerBros hem DCnin hem de Marvelin sahibi. Yani Warner’dan cıkmış bir film zaten bu stüdyoların da elinden geçiyor. Joker de benim zorlama olarak gördüğüm batmanin doğuş hikayesi eklenme sebebi stüdyonun zorlaması mesela. O yüzdenalakası yok demek yanlış.

1 Like

IMDB’den bu kadar puanı alabilecek kadar ne vardı bu filmde?

Joker hakkında baya detaylı aşırı yogun spoiler iceren detay videosu.

Bana kalırsa puanını ve daha fazlasını hakediyor. Oyunculuk kurgu müzik senaryo enfes bir birleşim. Suan imdb top 10 da 9uncu muhtemelennoraya bir yere yerleşecek. Videoyu bi izleyin ne kadar ugrasildigini anlarsınız film icin.

3 Likes

Film, Joker karakterinin ünü sayesinde de gösterime girmeden kendinden söz ettirdi. Head Ledger’ın Joker’inden sonra, başka bir oyuncunun başka bir filmdeki Yeni Joker’i nasıl olacak, sorusu, ilgili film üzerinde ister istemez merak uyandırıyor gibi.

Ana karakter Joker olmasaydı, film yine izleyiciyi ikiye bölerdi. Ama gişe açılışı bu kadar başarılı olur muydu, orasını asla bilemeyeceğiz :man_shrugging:

Bana ilginç gelen şu: Filmin ilham kaynakları arasında Taxi Driver ve The King of Comedy gibi klasiklere dayanıyor. Bu filmler de geçenlerde Marvel filmleri üzerinden çizgi roman filmlerine sıcak bakmadığını açıklayan Martin Scorsese’nin işleri. Scorsese bu konuda ne düşünüyor acaba :thinking:

2 Likes

Bu bilgiyi düzeltmek isterim.

Warner Bros. sadece DC Comics’e sahip. Marvel ise Walt Disney’e bağlı.

https://en.wikipedia.org/wiki/Warner_Bros.
https://en.wikipedia.org/wiki/DC_Comics

Joker konusuna gelirsek, düşüncelerimi blog yazımda detaylıca anlattım. http://duslerdengercege.com/2019/10/05/joker/

Bence ortada seyircinin uzun süredir görmek istediği gerçekçi bir süper kahraman filmi var. Bu temadaki filmlerin başarılı olması gelecekte her önüne gelenin Marvel-vari süper kahraman filmlerine yönelmesinin önünü kesecek. Bu da seyirci için güzel haber. Çeşitlilik lazım artık.

1 Like

Ne yani ben bu filmi izlerken sinemada 10-15 kişiyi vursam ve çıkışta tutuklandığımda da: “Sorun bende değil, film çok iyiydi: imdb 9,8” desem olur muydu?

:joy::joy::joy::joy: abi öyle bakarsak godfather gibi insanların yatak odasına at kafası da götürmemiz gerek.

1 Like

Çizgi roman filmlerine sıcak bakmadığını söylemedi. Marvel’in şu ana kadarki filmlerini sinema olarak görmediğini söyledi(ki ben katılmıyorum.). Kendisi başlangıçta Joker filminin yapımcıların biriydi hatta yönetmeyi de düşünmüş ama projeden ayrılmış(Irishman için olsa gerek.).

1 Like

Dün izledim. Çok uzun zamandır adam akıllı film çekilmediği için sinemaya gitmezdim. Joaquin Phoenix çok severim zaten. Onu duyunca adamdaki deli potansiyelini anında gözümde canlandırabilmiştim. Efsane bir film. Müzikler, açılar, işleniş…
Kesinlikle hayatın içinden ve çok gerçek olmuş.
Ekibin emeğine sağlık.
Keşke her film bu çizgide olsa…

:thinking: Ana akım çizgi roman filmlerinin lokomotifi Marvel Filmleri. Ben de o demeci, sektördeki baskınlığına ithafen janranın geneli için yapılmış bir yorum olarak değerlendirmiştim.

Scorsese’nin ima etmeye çalıştığı sinema anlayışından irdeleyince biraz haklılık payı varmış gibime geliyor.

Sinema, kitle eğlencesinin parçası, tarihi gelişim süreci de ona göre ilerledi. Bu yönden Marvel Filmleri’nin eğlence parkı havasında bir yapı oluşturması ne yerilecek ne övülecek bir şey. Belli formüllere uymak, mümkünse serileşmek, sinema sektörünün hamurunda var. F&F bile evrene dönüştü; kendi kulvarında yürüyüp gidiyor işte. Kişisel olarak Godzilla ve King Kong’un buluştuğu Monsterverse evreninden memnunum.

İçeriğin niteliği kısmına gelinceyse işin rengi orada değişiveriyor. Genel olarak çizgi roman janrası içerisinde en akılda kalan yapımlar Scorsese’nin kast ettiği sinemasal ruhu taşımaya çalışmış yapımlar oldu. Örneğin, Nolan’ın The Dark Knight’tı. Yine kişisel tercihimden örneklersem, şimdiye kadar Monsterverse evreni içerisinde en sinematik bulduğum Kong: Skull Island’dı; işlenişteki hatalı/tuhaf tercihlerine rağmen alt metniyle takdir etmiştim.

Haklısınız hocam. Ben o sinemasal ruhun emeği geçen insanların tutkusundan geldiğini düşünüyorum. Umarım Dc bu filmdeki gibi bir politika izler ve başarılı auteur filmlerle Marvel vb. yapımcıları formülleri dışına çıkmaya zorlar.

1 Like