Jorge Luis Borges Kitapları

bobob

BİYOGRAFİ
https://tr.wikipedia.org/wiki/Jorge_Luis_Borges

ÖYKÜ KİTAPLARI (Alfabetik Olarak Sıralanmıştır)
1- Alçaklığın Evrensel Tarihi (İletişim Yayınları – 2019)
2- Alef (İletişim Yayınları – 2018)
3- Borges ve Ben (Can Yayınları – 1995)
4- Brodie Raporu (İletişim Yayınları – 2015)
5- Dantevari Denemeler, Shakespeare’nin Belleği (İletişim Yayınları – 2016)
6- Ficciones (İletişim Yayınları – 2018)
7- Gölgeye Övgü (İletişim Yayınları – 1994)
8- Kum Kitabı (İletişim Yayınları – 2018)
9- Ölüm ve Pusula (İletişim Yayınları – 1995)
10- Rüyalar Kitabı (Kırmızı Kedi Yayınları – 2018)
11- Yaratan (İletişim Yayınları – 2017)
12- Yolları Çatallanan Bahçe (İletişim Yayınları – 1995)

al alef bro BVB dant ficc gölg kum ölüm ve rüy yara yoll

ROMANLARI (Alfabetik Olarak Sıralanmıştır)
1- Evaristo Carriego (İletişim Yayınları – 2014)

eva

DENEME KİTAPLARI (Alfabetik Olarak Sıralanmıştır)
1- Atlas (İletişim Yayınları – 2019)
2- Bir Ada Bir Kıta (Can Yayınları – 1995)
3- Düşsel Varlıklar Kitabı (İletişim Yayınları – 2018)
4- Olağanüstü Masallar (Mitos Yayınları – 1995)
5- Öteki Soruşturmalar (İletişim Yayınları – 2019)
6- Sonsuzluğun Tarihi (İletişim Yayınları – 2018)
7- Tartışmalar (İletişim Yayınları – 2017)
8- Yedi Gece (İletişim Yayınları – 2015)

atlas bir ada düş olağ öteki sonsuz tart yedi

ŞİİR KİTAPLARI (Alfabetik Olarak Sıralanmıştır)
1- Altın ve Gölge (Sel Yayınları – 1995)
2- Sonsuz Gül (İletişim Yayınları – 2016)
3- Şifre (İletişim Yayınları – 2017)
4- Tılsımlar (Armoni Yayınları – 1988)

alt son şif tıls

KURGU DIŞI KİTAPLARI (Alfabetik Olarak Sıralanmıştır)
1- Borges Sekseninde (Can Yayınları – 2017) (Söyleşi)
2- Jorge Luis Borges’le Konuşmalar (Richard Burgin, Agora Yayınları – 2017) (Söyleşi)
3- Şu Şiir İşçiliği (Ketebe Yayınları – 2020) (İnceleme)

b80 kon

YAZARIN YER ALDIĞI DERLEME KİTAPLAR (Alfabetik Olarak Sıralanmıştır)
1- 25 Ağustos 1983 ve Diğer Öyküler (Dost Yayınları – 2004 * Kırmızı Kedi Yayınları 2016)
2- Arjantin Öyküleri (Dost Yayınları – 2004)
3- Edebiyatta Erotizm (Chiviyazıları Yayınları – 1998)
4- Erkeklerin Hikayeleri (Metis Yayınları – 2016)
5- Kafkaesk Öyküler (Monokl Yayınları – 2016)
6- Latin Amerika Hikayeleri Antolojisi (İletişim Yayınları – 1983)
7- Ressamın Sözleşmesi (Metis Yayınları – 1996)
8- Seçme Dünya Öyküleri (Yaba Yayınları – 2018)

25 aö eh ero kafk lat RESSAMIN SÖZLEŞMESİ

YAZAR HAKKINDA YAYINLANMIŞ KİTAPLAR (Alfabetik Olarak Sıralanmıştır)
1- Borges (E. Rodrguez Monegal, Gendaş Yayınları – 2001)
2- Borges ve Bellek ( Rodrigo Quian Quiroga, Boğaziçi Üniversitesi Yayınları – 2017)
3- Borges ve Yazma Üzerine (Norman Thomas di Giovanni, İletişim Yayınları – 1998)
4- Borges’in Dediği Gibi (Gökhan Yavuz Demir, Nora Yayınları – 2016)
5- Borges’in Evinde (Alberto Manguel, Yapı Kredi Yayınları – 2013)
6- Borges’in Kaplanları (Demir Özlü, Yapı Kredi Yayınları – 2014)
7- Gözleri Görmeyen İki Adam (Sefa Kaplan, Everest Yayınları, 2016)
8- Jorge Luis Borges (Jason Wilson, Yapı Kredi Yayınları – 2011)
9- Kitabın Aynasındaki Adam (James Woodall, İletişim Yayınları – 1997)
10- Senyor Borges (E. Robledo/A. Vacaro, Can Yayınları – 2008)
11- Ustanın Dersi (Norman Thomas di Giovanni, ODTÜ Yayınları – 2008)
12- Ve Yazar Oldular (Olivier Rolin, Doğan Kitap – 2002)
13- Yazı ve Ölüm ( Andre Green, Metis Yayınları – 2018)

bell borg dediği ev iki jlb

kitab Seny ust ve yazı yazma

YAZARI KONU ALAN KURGU KİTAPLAR (Alfabetik Olarak Sıralanmıştır)
1- Borges (Oscar Pantoja, Flaneur Yayınları – 2018) (Çizgi Roman)
2- Borges Borges (Adem Turan, İz Yayınları – 2016) (Şiir)
3- Borges ve Sonsuz Orangutanlar (Luis Fernando Verissimo, Monokl Yayınları – 2015) (Roman)
4- Borges Yok (Gerhard Köpf, İletişim Yayınları – 1993) (Roman)

oran osc yok

EK:
Jorge Luis Borges editörlüğünde çıkan Babil Kitaplığı

26 Beğeni

Vay canına. Çok güzel oldu bu başlık. Çok teşekkür ederim. :slight_smile:

Tamamı 1. baskı Borges kitaplarım. (Sadece en üstteki Borges’e ait değil ama Borges’le alakalı.)

Bazı yazarlar için takıntı hâline getirdiğim 1. baskı meselesi bir yönden iyi bir yönden kötü aslında.

Sahaf gezmeyi çok seven biri olarak, kitap hedefleyip onların peşinde koşmanın hazzı çok başka. Borges, Cortazar, Calvino gibi yazarlara Türk yazarlardan Orhan Pamuk eşlik ediyor benim için.

Kötü kısmı ise şu ki, elinizdeki bütün kitaplarını okuduğunuzda ve o yazardan yeni bir kitap okumak istediğinizde güncel baskısı yerine 1. baskı kovaladığınız için okumaya başlayacağınız süre uzuyor.

Borges’de de durum bu şu an benim için. Çok özledim okumayı ama bunun için farklı bir kitabının Türkiye’de yayımlanan 1. baskısını bulmam gerekiyor.

7 Beğeni

Bu sene Alef kitabıyla Borges okumaya başlamayı düşünüyorum. Şöyle kış rüzgarlarını hissetmeye başladığım gibi Borges’nin büyülü anlatımına dalacağım.
Okuyan, seven var mı? Alef sizce yazara başlamak için doğru tercih midir? Borges okurken hissettiklerini paylaşmak isteyen var mı merak ettim.

Ben Ficciones ile başlamıştım. Arka kapağında başlamak için en iyi kitap olduğu yazıyordu yanılmıyorsam. Ardından da Kum Kitabı okudum. İkisini de çok severek okudum. Müthiş bir yazar kesinlikle. Alef ile de okumaya başlayabilirsiniz bence. Konuya daha hakim varsa bilemem tabii. Ama genel olarak tarzi aynı olduğu için sıkıntı olmaz sanırım. :slightly_smiling_face:

4 Beğeni

Yukarıda paylaştığım fotoğraftaki tüm kitaplarını okudum Borges’in. Benim için Cortazar ile birlikte çok özel isimelerden biridir. Latin Amerika Edebiyatı’na ilgi duymamı sağlayan yüce şahsiyetler her ikisi de.

Borges ilginç bir kişilik her şeyden önce. Okumaya bu kadar aşık başka bir insan tanımadım sanırım. Hayatını, eserlerini ve derlediği dizileri bilince bu apaçık gerçek çıkıyor ortaya. Borges çok büyük bir okur, belki de gelmiş geçmiş en büyük okur.

Yazarlığına gelecek olursam, Borges’i hiç okumamış birine ben Kum Kitabı’nı önerirdim. Alef’i henüz okuyamadığım için bir şey diyemiyorum bu konuda ama bir sonraki kitabım o olacak kendisinden. Borges’i ya seversin ya da nefret edersin, ortası yok bence. “Şu kitabı sevdim, şu kitabını sevmedim” denilecek bir yazar olarak görmüyorum, bir bütün olarak görüyorum yazdıklarını çünkü hepsi Borges’in zihninden dökülenler ve hepsi kısa öyküler, anlatılar, anılar. Roman yazmayan, gerek de görmeyen bir yazar çünkü.

Kısa öykünün büyük ustası. Umarım seversin ve dünya bir Borges okuru daha kazanır. :slight_smile:

4 Beğeni

İşte böyle yazarlardan hep korkuyorum. Böylesi bir açlıkla, tutkuyla okuyan yazarlar elbet o, bu dünyaya ait olmama, başka bir gerçeklikten yazma hissini eserlerine geçiriyorlar. Ben de henüz onlar kadar okuyamamışsam eğer o gerçekliğe hiç varamayacağımı sanıp cesaret edemiyorum.
Gerçekten Borges okumak için bekledim. Umarım Borges’nin dili benim için açılır ve severim. Teşekkürler cevaplar için.

1 Beğeni

Borges, Saramago ile birlikte, benim de en merak ettiğim yazarlardan. Burada okuduklarım sonrasında Kum ile başlarım diye düşünüyorum. Teşekkürler yönlendirme için. :slight_smile:

1 Beğeni

Haftaya gelir diye inanıyorum kitapları. Belki bugünlerde bile müjdeleyebilir Can.

1 Beğeni

Jorge’den hiç kitap okumadım araştırmadım bile ancak yazarların eserlerinin ikişer üçer yayınevlerine yayılmasını hiç sevmiyorum.

SİA aslından Pavese’de basıyor. Can’dan kopan bir yayınevi mi? Bilginiz var mı?

Onu bilmiyorum.

1 Beğeni

Can bir bassın da diğer müjdelere bakarız.

Hayır değil, Kırmızı Kedi’den ayrılanlara ait Sia.

Pavese telifsiz, Borges parçalı telifli (Everest de basıyor, örnek olarak) olduğundan böyle bir durum söz konusu.

2 Beğeni

Telif Can’a geçmişken ben de İletişim Klasikleri sırtı severler için bu fotoğrafı bırakayım. Çeviri daha iyi olacaktır, düzeltmeler olacaktır elbet fakat İletişim baskıları bende ressam Hieronymus Bosch hayranı olduğum için çok daha ayrı bir yerde.

11 Beğeni

Her kitapta aynı önsöz olması dışında benim adıma çok da bir sıkıntı yoktu aslında, Bosch’un eserleri gerçekten de Borges’e çok uyumluydu. Bakalım Can’ın kapak tasarımları nasıl olacak…

2 Beğeni
3 Beğeni

Yolunu gözleyenler vardı diye hatırlıyorum…

https://www.eganba.com/atlas-kitabi-jorge-luis-borges-can-yayinlari

https://www.eganba.com/sonsuzlugun-tarihi-kitabi-jorge-luis-borges-can-yayinlari

https://www.eganba.com/alcakligin-evrensel-tarihi-kitabi-jorge-luis-borges-can-yayinlari

11 Beğeni

Can kapaklarını neden beğenemediğimi anlamaya çalışıyorum. :slight_smile:

Alçaklığın Evrensel Tarihi İletişim Celal Üster çevirisi orjinal dilden değil galiba.

41

32

5 Beğeni