Jules Verne Kitapları (İthaki ve Alfa Yayınları)

0

BİYOGRAFİ

Fransada doğdu. Denizcilik geleneği olan bir ailenin çocuğuydu ve bu durum onun yazın hayatını derinden etkiledi. Küçük bir çocukken gemilerde tayfalık yapmak için evden kaçtı ama yakalanıp ailesine teslim edildi.

1847’de hukuk öğrenimi görmesi için Paris’e gönderildi. Ancak paristeyken tiyatyora ilgisi derinleşti. 1850’^lerin sonlarında ilk oyunu yayımlandı. Babası, hukuk öğrenimini bıraktığını duyunca büyük bir tartışma çıktı ve harcamaları için gönderilen para kesildi. Bu durum Jules Verne’i öykülerini satarak para kazanmaya zorladı.

Paris’in kütüphanelerinde jeoloji, mühendislik ve astronomi okunarak geçirilen uzun saatlerden sonra, Jules Verne ilk kitabı Balonla Beş Hafta’yı yayımladı. Bu romanı, Dünya’nın Merkezine Seyehat, Dünya’dan Ay’a ve Denizler Altında 20 000 Fersah gibi romanlar izledi.

Romanlarının büyük beğeni toplaması Jules Verne’i zengin bir adam yaptı. 1876’da büyük bir yat satın aldı ve Avrupa’nın çevresini yatıyla dolaştı.

1905’de Amiens’te öldü.
(Kaynak: Kitapyurdu)

Yazarımızın 2 yayınevinden çıkan kitaplarını ekledim. Birincisi İthaki Yayınları. En kapsamlı çeviriyi bu yayınevi yaptığı için (46 adet kitap). Ayrıca Yayınevinin kitapları yenileme projesi var. Ancak bu proje 2018 yılı içerisinde başlamayacak. İkincisi Alfa Yayınevi. En güncel çeviri yapan olduğu için.

Yazarın yazmış olduğu kitap sayısı 58 dir. (Kaynak: Wikipedia).

İTHAKİ YAYINLARI TARAFINDAN ÇIKAN KİTAPLARI

1. Doktor Ox’un Deneyi
  2. İnatçı Keraban
  3. 80 Günde Devri Âlem
  4. Karpatlar Şatosu

1 2 3 4

.
.
.

ALFA YAYINLARI TARAFINDAN ÇIKAN KİTAPLARI

1. Buzlar Sfenksi
  2. Kaptan Grant’ın Çocukları
  3. Karpatlar Şatosu
  4. Arzın Merkezine Seyahat
  5. Güzel Sarı Tuna
  6. 80 Günde Devri Alem
  7. Macellanyada
  8. Denizler Altında 20.000 Fersah
  9. Balonla 5 Hafta
  10. Yirminci Yüzyılda Paris
  11. İnatçı Keraban
  12. Begüm’ün Beş Yüz Milyonu
  13. Mişel Strogof
  14. Mathias Sandorf
  15. Zacharius Usta
  16. Dr. Oxun Bir Fantezisi
  17. Esrarlı Ada
  18. Çin’de Bir Çinlinin Başına Gelenler
  19. Buzlar Arasında Bir Kış
  20. Bütün Öyküler
  21. Yüzen Şehir
  22. İki Yıl Okul Tatili
  23. Dünyanın Ucundaki Fener
  24. Güney Yıldızı
  25. Chancellor
  26. Yeşil Işın
  27. Fatih Robur
  28. Chanteleine Kontu
  29. Robinsonlar Okulu
  30. Dünyanın Hakimi
  31. Bayrağa Karşı
  32. Meteor Avı
  33. Kürkler Ülkesi
  34. Üç Rus ve Üç İngilizin Güney Afrika Serüvenleri
  35. On Beş Yaşında Bir Kaptan
  36. Kaptan Antiferin Harikulade Maceraları
  37. Kaptan Hatteras’ın Yolculukları ve Maceraları
  38. Havadaki Köy
  39. Wilhem Storitz’in Sırrı
  40. Piyango Bileti
  41. Cynthia’nın Yetimi
  42. Jangada

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22 23 24 25

26 27 28 29 30

31 32 33 34 35

36 37 38 39 40

41 42

.
.

EN SON ÇIKAN

4

35 Beğeni

Evet yazarımızın yeni kitabı Alfa Yayınevi etiketi ile çıkan Esrarlı Ada kitabı. Kitabın çıkış tarihi 03.08.2018

Esrarlı Ada (Kitapyurdu)

Esrarlı Ada (Bkmkitap)

Esrarlı Ada (Babil)

1 Beğeni

Jules Verne olmazsa olmazdı tabii. Ellerine sağlık.

Fakat İthaki’den çıkan kitaplarının sayısı 48 olması lazım. Hemen elimdeki listeyle bir karşılaştırma yapayım.

Ekleme: Yanlış hatırlıyormuşum, 46 kitap.

3 Beğeni

46 diye biliyorum bende. Hala tamamlayamamış olsam da gerçekten güzel bir seri :slight_smile:

2 Beğeni

Düşlerin Efendisi adlı bir kitap daha var. Ama o 5 kitabın tek cilt olarak sunulduğu kitap.

Düşlerin Efendisi

Bende 5 kitabı eksik hiç bir yerde bulamadım. Artık kitapların güncelleme zamanı geldi bence :wink::wink: . Öyle değil mi @irbis

1 Beğeni

Güncellenirken aynı formatta olmazsa (kitap boyutu, kapak tasarımı vb.) kitaplar o zaman problem işte. Tam sahafların eline düşeriz :smile:

1 Beğeni

Ben İthaki’den yine çok güzel bir iş bekliyorum.

Umarım mevcut halindeki gibi basılır çünkü kendim haricinde 2 kişiyi daha bu seriye başlattım. Eğer boyut ya da kapak farkı olursa her bulunmayan kitaptan 3 adet bulmam gerekecek. Çünkü daha önce söylendiğinde İthaki baskısı olmayan kitapları tekrar basacak demiştim :smiley:

1 Beğeni

Kitaplar tamamen güncellenecek, arkadaşlar. Tasarımdan tutun metinlerin kendilerine kadar, her şeye müdahale edeceğiz. Haliyle elinizi çabuk tutun derim. Aynı şekilde kalmayacak dizi.

Edit: Tabii ki bazılarına eski formatta bir baskı daha yapılabilir. Ama bu konuda alınmış bir karar, atılmış bir adım yok.

5 Beğeni

Sahafları dolanacağız o zaman :frowning:

Edit: En azından şu an baskısı bulunmayan kitaplar için tek bir baskı daha yapılsa harika olur.

1 Beğeni

Çocukluk dönemimde ve sonrasında hiç Jules Verne okumadım. Yeni kapaklar, yeni çevirilerle sıfırdan Jules Verne kitaplığı kurmak istiyorum :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Küçücük bir çocukken denizler altında 20000 fersah okumuştum nautilius hala aklımdadır.sonradan canım ithakinin basmış olduğu 2 kitap şeklinde olanı edindim ama hala okuyamadım.en kısa zamanda diğer kitaplarınada bakmayı düşünüyorum.

2 Beğeni

Alfa yayınlarının bastığı Jules Verne’yi takip ediyorum ben. Resimleri de olunca daha bir hoşuma gidiyor.

Düşlerin efendisi niye yok içinde?images%20(10)

Daha önce paylaşmıştım.

3 Beğeni

Şu kitap keşke tekrar basılsa.Sahaflarda 100tl civarı…

1 Beğeni

Ben bir iki ay önce 50tl bulmuştum😂

İthaki yeniden basacakmış bende alacaktım ama bekleyelim bakalım.iyi fiyata almışsın😊

1 Beğeni

Yeniden basılacagını bilmiyordum. İyi haber bu👍