Jules Verne Kitapları (İthaki ve Alfa Yayınları)

Yeni Kitap:

Jules Verne - Yeryüzünün Tarihi - IQ Kültür Sanat Yayıncılık

Bu kitap kalplerinde sadece tutkuları olan ve emelleri dünyayı keşfetmek, bilinmeyen yerleri görmek ve değişik toplumları anlamak olan kâşiflerin hayatlarının hikâyesi ile beraber dünyanın keşfedilme sürecini anlatmaktadır.

Milattan önce başlayan bu serüven en iptidai şartlar altında, her türlü tehlikeye, acımasız insanlara ve iklimlere göğüs gererek günümüze kadar sürmüştür. İnsanoğlu tarih boyunca hiç yılmadan farklı coğrafyaları merak etmiş ve gezmiş, gittikleri yerlerde heyecan, hüzün, mutluluk ve hatta aşklar edinmişler ve bunları hisleriyle beraber notlarına yansıtarak bir sonrakine bırakmışlardır. Bir seyyah şu dizeleri belki gecenin çöl karanlığında, belki de yüksek zirvelerde ya da belki de azgın dalgaların hüküm sürdüğü sonsuz denizlerde yazmış, bütün seyyahların içlerindeki duyguları okuyucuya bu şekilde yansıtmıştır.

Sanırdım en zorudur seyyah olup âlemi gezmek, zalimlerle savaşmak,
Böyle bilirdim sevdana düşmeden önce,
Âlemi senin gözlerinde gördüm ben,
Bedenimden süzülen kanlar aşkımın gözyaşlarıydı hep.

Jules Verne tarih boyunca seyyahların gezilerini ve notlarını sayısız kaynak üzerinden incelemiş ve bu eseri ortaya çıkarmıştır. Okurken hepimizin çok iyi tanıdığı ama detaylarını bilmediği kâşiflerin gezilerini bulacaksınız satırlarda. Onlarla beraber heyecanlanacak, onlarla beraber hüzünleneceksiniz. Unutmayın ki, bu maceraperest sınır tanımayan insanların tutkulu ve hırslı kalplerinde sadece tek bir şey olmuştur. Yaşadıkları sürece keşfetmek.

2 Beğeni

Evet inkılap yayınları olacaktı. Yanlış yazım olmuş. Dediğiniz gibi illüstrasyonlu 2 ciltlik basımdır elimde mevcut.

Bu kitap daha ilk çıktığında mail attım yayınevine orjinal adını tam metin olup olmadığını sordum ancak geri dönüş yapmadılar. O yüzden listemde yer vermedim.
Elma yayınevinden 1.kitap bende var ve doktor ox öyküsünü çok kısaltmışlar o yüzden devam kitaplarını almadım bilginiz olsun. Ancak 3.kitap başka kitaplarda olmayan öykülere sahip olduğu için bir değere sahip.

1 Beğeni

Başka ülkelerin Jules Verne basımlarına baktım çok güzel baskılar var. İnkılap yay. Dünyanın Keşfi baskısını Google görsellerden görebildiğim kadarıyla güzelmiş.

Elma Yay. yayınladığı 3 kitabın ederi uygun olduğu için bu akşam sipariş verdim. Diğerlerinde olmayan 1 öykü bile olsa değer diye düşündüm.

2 Beğeni

Ülkemizdeki en büyük sıkıntı Jules Verne kitaplarının çocuk kitabı olarak görülmesi. Evet çocukların çok sevdiği bizimde çocukken çok severek okuduğumuz pek çoğumuza okumayı hayal etmeyi sevdiren kitaplar ancak sadece bu kalıpta sıkışmamalıydı. Kitap mağazalarına gittiğinizde bile tam metin baskıları 6-8 veya 8-10 yaş kategorisinde görmek beni üzüyor açıkcası. İnşallah daha üzerine düşülmüş özel baskılara kavuşur bu hazine.
İnkılap yayınlarının Jules Verne kitapları baskıları Türkiye’deki en iyi baskılardır. Ferid namık hansoy da en iyi Jules Verne çevirmenlerinden biridir. O yüzden düzgün ciltlilere rastlarsanız almanızı öneririm. Ben 5-6 sene önce Beşiktaş Kabalcıdan çok cüzi fiyatlara almıştım bir kaç cildi. Bunun dışında en güncel iş bankasının iş çocuk klasikleri adıyla bastığı şu anda baskısı olmayan bir kaç Ferid Namık Hansoy çevirisi bulunmakta.
Dünyanın keşfi kitabından birkaç sayfa;

10 Beğeni

İthaki’den beklentim var benim bu yönde. Umarım çok iyi baskılarla karşımıza çıkar ve Jules Verne kitaplığı hak ettiği değeri görür.

1 Beğeni

İthaki her şeyi güzel yapıyor ama baskı hızı ne yazık ki çok yavaş. Bugün basmaya başlasa ne zaman biter kim bilir :slight_smile:

3 Beğeni

Çeviriler gözden geçirilip yeni boyut ve kapaklarla üçer beşer basılır diye ümit ediyorum. :innocent:

Yalnız İthaki’deki çevirilerin bazıları Alfa’ya geçmiş durumda. Örneğin Işık Ergüden çevirileri:

Yani süreç istenilenden daha uzun sürecek gibi.

4 Beğeni

@Alladierre

2 Beğeni

Üstteki mesajım güncellendi. PDF dosyası eksikleri ve hataları büyük ölçüde giderildi.

1. @alper’ e teşekkürler Elma yayınevi Öyküler 3 kitabındaki öyküler işlendi. Orjinal isimleri kullanmamışlar bu öykülerde.
  2. IQ yayınları Yeryüzünün Tarihi kitabı eklendi.
  3. Çınar Yayınları’nın illüstrasyonlu tam metin çeviri 2 adet kitabı eklendi.

09.04.2019 güncel listeye linkten ulaşabilirsiniz;
jules verne 09.04.2019.pdf - Google Drive

4 Beğeni

Kitabı sizin paylaşımınız da görünce, sevmiştim Nadir’de buldum, bugün geldi. İnkılap ve Aka Jules Verne Eserleri kolleksiyonu isimli bir dizi altında basmış bu kitapları galiba.

7 Beğeni

Dünyanın Keşfi ile Yeryüzünün Tarihi, aynı eserler değil, değil mi ?

1 Beğeni

Aynı kitaplar. Benim kapak çizimleri hoşuma gittiği için eski baskıyı da sipariş ettim. Alladierre arkadaşın hazırladığı Listede14. sırada olan kitap

Evet dediğiniz gibi bir dizi yapılmış zamanında. Tamamı Ferid Namık Hansoy çevirisi olarak basılmış. Bana kalırsa şimdiye kadar basılmış en nitelikli Jules Verne koleksiyonunu İnkılap ve Aka yapmıştı. Piyasada tam metin bulunamayacak pek çok Jules Verne kitabı var bu seriden, eğer temiz ciltli bulunursa kaçırılmamasını öneririm ben hep.

Evet, aynı eserler farklı çevirmenler.

2 Beğeni

Gözümde canlanır koskoca mazi. Çocukken hatırlıyorum bu kapaklari hey gidiiii

1 Beğeni

Bunu bekliyordum. :grin: (20)

2 Beğeni

Sonunda geldi… Alfa’ya nazar değdi, PKD ve Jules Verne hızı kesildi.

4 Beğeni

Çok mu üstüne basa basa kitaplar hızlı geliyor dedik acaba. :thinking:

Bardağın diğer tarafı, acaba yazım hataları gibi durumlar için daha fazla mı dikkat ediliyor ki?

4 Beğeni

Ediyorlar ve bu nedenle basım hızı azaldıysa güzel bir şey bu. Hepimizi de hoşnut eder, böyle güzel seriler, kitaplar “hiç” olmasın.

6 Beğeni

Bu nedenle hızda bir azalma olduğunu düşünmek istiyorum. Gerçi bir “Dante” vardı sanırım yakın planlarında bu da yavaşlatmış olabilir.

2 Beğeni