Julio Cortazar Kitapları

corta

BİYOGRAFİ

Julio Cortázar , (26 Ağustos 1914 - 12 Şubat 1984) Arjantinli yazar.

Arjantin’in en büyük yazarlarından biri olan Cortázar , 1914’te Ixelles, Brüksel Bölgesi’nde doğdu. Arjantin’de eğitim gördü. 1938’de Presencia adlı şiir kitabı yayınlandı. Üniversitede öğretim görevlisiyken Peron yönetimine karşı girişilen eyleme katılınca hapse girdi, daha sonra üniversiteden ayrıldı. İlk kısa öykü kitabı Bestiario 1951’de yayımlandı. UNESCO’da çevirmen olarak çalışmak üzere Paris’e yerleşti, en ünlü kitaplarını da bu kentte yazdı. Öykülerinde fantastik öğelere yer veren, gerçek dünyayla olağandışı yaşantıları iç içe geçiren Cortázar’ın edebiyat dışında ilgilendiği şeyler arasında mitoloji, antropoloji, psikoloji, boks, sinema ve fotoğrafçılık da vardır.

Julio Cortázar 1984 yılında Paris’te öldü.

Kaynak: 1

ROMANLARI (Alfabetik Olarak Sıralıdır)

1. 62 Maket Seti (Everest Yayınları – 2016)
  2. Açıklayıcı Bilgiler El Kitabı (Altıkırkbeş Yayınları – 2005)
  3. Andres Fava’nın Güncesi (Can Yayınları – 2018)
  4. Güney Otoyolu (Gendaş Yayınları – 1998)
  5. Lucas Diye Biri (Metis Yayınları – 2003)
  6. Seksek (Can Yayınları – 2018)

62 m ab af go ld s

ANLATILARI (Alfabetik Olarak Sıralıdır)

1. Gözlemevi (Everest Yayınları – 2017)
  2. Son Raunt (Yapı Kredi Yayınları – 2009)

g sr

ÖYKÜLERİ (Alfabetik Olarak Sıralıdır)

1. Ayak İzlerinde Adımlar (Can Yayınları – 2018)
  2. Bir Sarı Çiçek (Can Yayınları – 1996)
  3. Buluşma (Delidolu Yayınları – 2016)
  4. Büyüdükçe (Alan Yayınları – 1985)
  5. Cinayeti Gördüm (Can Yayınları – 2015)
  6. Hayvan Hikâyeleri (Can Yayınları – 2019)
  7. Kendime Anlattığım Hikâyeler (Can Yayınları – 2019)
  8. Mırıldandığım Öyküler (Can Yayınları – 2016)
  9. Oyunun Sonu (Can Yayınları – 2019)
  10. Ötekinin Rüyası (Can Yayınları – 2017)
  11. Sınav (Can Yayınları – 2018)
  12. Takipçi (Delidolu Yayınları – 2016)

ai b bs bu cg hh ka mö os ör sı t

ŞİİR KİTAPLARI (Alfabetik Olarak Sıralıdır)

1. Kafa Ütüleyicinin Laklakıyatı (Kırmızı Kedi Yayınları – 2018)

kü

ÇOCUK KİTAPLARI (Alfabetik Olarak Sıralıdır)

1. Borulardaki Ayı (Hayy Kitap – 2008)

ba

YAZARIN YER ALDIĞI DERLEME KİTAPLAR (Alfabetik Olarak Sıralıdır)

1. Arjantin Öyküleri (Dost Yayınları – 2004)
  2. Che’nin Ardından (Kıyı Yayınları – 1987)
  3. Çocuklar ve Büyükleri (Metis Yayınları – 2015)
  4. Erkeklerin Aklından Geçen Öyküler (Everest Yayınları – 2001)

aö ca ÇOCUKLAR VE BÜYÜKLERİ eag

YAZAR HAKKINDA YAYINLANMIŞ KİTAPLAR (Alfabetik Olarak Sıralıdır)

1. Julio Cortazar (Nadia Fink, Nota Bene Yayınları – 2017)
  2. Julio Cortazar’ın Öykülerinin Sembolik İmgelemi (Mehmet İlgürel, Yeni İnsan Yayınları – 2016)

jc si

BONUS
• Julio Cortazar, Italo Calvino, Anthony Burgess, Jorge Luis Borges, Donald Barthelme, Isaac Asimov yazar kadrosuyla Altıkırkbeş Yayınları’ndan çıkan Gizli Hava Müzesi. Kitabın daha sonra Cem Akaş tarafından yazıldığı açıklanmış buradaki öyküler yazarın “r” adlı kitabında yer almıştır.
• Gizli Hava Müzesi (Altıkırkbeş Yayınları – 1995)

Gizli-Hava-Muzesi_24302_1416159939

10 Beğeni

Gelecek aylarda 3 cilt olan Öykülerle ve Seksek ile bir başlangıç yapacağım gibi duruyor.

Can öykü külliyatının kapakları bir araya gelince şöyle oluyormuş.

can

3 Beğeni

Arjantinli yazar Cortazar’ın 7 kısa öyküsü, yıllar sonra çöpe gitmek üzereyken bulundu. Öyküler, 12 Ekim’de açık artırmaya çıkarılacak.

Cortazar’ın yayımlanmamış 7 kısa öyküsünün sadece başlıkları açıklandı.

Inventario (Envanter) Carta de un fama a otro fama (Bir ünlüden diğerine mektup) Mariposas automáticas (Otomatik Kelebekler) Los viajes y los sueños (Seyahatler ve rüyalar) Diminuto unicornio (Minik Unicorn) Rabia del espejo (Ayna öfkesi) ve Rey del mar (Denizlerin Kralı).

1 Beğeni

Bu görseli sırta yapsa 10 numara olurmuş.

1 Beğeni

O değil de ben hâlâ okumaya başlamadım. :slight_smile: Kitaplar kitaplık da tozlanmaya devam ediyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Seksek’i bende duydum. Kitabı 2 farklı şekilde okuyabiliyormuşuz sanırım. İlgi çekici bir kitap gibi duruyor. Sıra bir türlü gelmedi mi ona :smiley: Benim de henüz okuyamadığım kitaplar var. Asimovlar da Vakıf serisine başlayamadım bir türlü :slight_smile:

1 Beğeni

Rıhtım da bir sor istersen. Okuma etkinliği ile yaparsan belki motive olursun. Zevkli ve şevkli oluyor okuma etkinlikleri. Bu yönlerden yararlı buluyorum :slight_smile:

Benim okuma motivasyonum konusunda genelde sıkıntı olmuyor , bu ara biraz kurgu dışı kitaplar ile meşgul olduğum için okuma hızım düşük.

1 Beğeni

Aynı ben :joy: Kurgu dışına biraz mola verdim. Tanrıların Gölgesi’ni okuyunca geri dönüş yapacağım kurgu dışına. Daha Zaman Çarkı 3.kitap var sırada. Napacağım bilmiyorum, trafik kazası olacak kafamın içinde bir yerde ama bakalım :melting_face:

:slight_smile:
Ben de BK - Fantastik kitaplara epey zamandır ara verdim, hatta kitaplıkta biraz temizlik de yaptım, tekrar okumam ya da artık okumam diye ara ara evden yolcu etmeye başladım çoğu BK - Fantasrtik kitabı. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben vermeye kıyamıyorum ya. Kitaplıkta yerde kalmadı ama kıyamıyorum niyeyse. Ödünç bile veremiyorum o kadar diyeyim :joy: Yeni kitaplık alacağım bu gidişle :smile:

2 Beğeni

:slight_smile:

Ben adet sayısı 3500 üzerine çıkmaması için ara ara temizliyorum. :slight_smile: Diğer türlü çöpçüye dönerim herhalde. Belediye çöp ev diye operasyon yapar.

1 Beğeni

Bayağı fazlaymış senin ama ben de bu gidişle 3-4 yıla o sayıya vurdururum gibi :slight_smile: Sonra naparım tabi bilmiyorum. Mecbur senin gibi yaparım o zaman el mahkum. Ya da zepzengin olup ev tutmak lazım kitaplar için :smile:

2 Beğeni