Kabadayılar Tarihini Keşfetmek için Okumanız Gereken 20 Kitap

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/liste/kabadayilar-tarihi-hakkinda-kitap-onerisi/

Kabadayılar tarihi edebiyatımızda önemli yer kaplamakta. Cumbaları sokağa eğilen ahşap evleriyle, eğri büğrü taşlarıyla Arnavut kaldırımlarıyla eski sokaklar, şayet siyah beyaz soluk fotoğraf karelerine, eski kamera kayıtlarına yahut satırlara dökülmemişse hafızalardan silinip gitmek üzere olsa da “kabadayı” denildiği zaman hepimizin zihninde beliren bir imaj var. Bir zamanlar eski İstanbul sokaklarında bekçi babaların sopası, bozacıların avazı… (DEVAMI…)

11 Beğeni

Ben İzmirliyim. İzmirin -İzmiri yakınen tanıyanların bildiği- Eşrefpaşa semtindenim. O zamanki tanımlamalarla yumurta topuk ayakkabıların arkasına basılarak giyildiği, elde tespihle dolaşıldığı -ki o zamanlar şimdileri olduğu gibi çoluk çocuk elde tespih dolaşmazmış sadece hak edenler elinde taşırlarmış- ceket omuzda gezenlerin çokça olduğu bir yerden söz ediyorum. Eminim ki Eşrefpaşa’nın namı belli bir kültürü tanıtırken yayınladığınız o kitaplarda geçiyordur. İyi bir çalışma olmuş.

3 Beğeni

Sayılı Fırtınalar efsane güzel bir kitap, okumuştum.
@Arqonquin → Yemin ederim utandım kendimden. Lütfen bırak peşimi :frowning: Umarım bugün bana sövmemişsindir.

1 Beğeni

Eşrefpaşa meşhurdur :slight_smile: Tek bir kaynak yok ama dağınık şekilde farklı hatıralarda bahsi geçiyor. Burada yer veremedim -genel bir liste olduğu için- , Bursa, Edirne, Malatya, Sivas ve Diyarbakır kabadayılarından dağınık veya tek bir başlık altında bahseden kitaplar da var. Keşke yerel yazalar daha çok yazsa.

2 Beğeni

“Keşke yerel yazarlar daha çok yazsa.” Keşke

2 Beğeni

Çimentepeliyim. Her zaman da övünmüşümdür bununla. Rahmetli dedem Behlül’den yumurta topuk ayakkabı alıp üzerine basarak gezerdi. Keşke şimdi de eski görkemli günlerinde olsa oralar.
Listede hani nerede diye gezerken en altta yakaladım rahmetli Doğan Yurdakul’un “Abi” kitabını. Seneler önce okumuştum. Elimdeki kitap bitince tekrar okuma isteği doğurdu bende.

@Son_Gulyabani bu güzel çalışma için çok teşekkürler.

1 Beğeni

Ben aslında Yağhaneler çukurundanım. Beştepeler ortaokulunda okurken çok yollarını arşınladım Çimentepe’nin. Düz yollar, Horasanlı Camii, Kako güzel yerlerdi. Ve hala nüfusa kayıtlı olduğum yer Çimentepe Mahallesidir. Ama gel gelelim uzun yıllardır Yağhanelerinde Eşrefpaşa’nın da dışındayım. Ve kesinlikle öğünmüşümdür Eşrefpaşalı olmakla.

1 Beğeni