Kapadokya'daki Peri Bacalarının Ortasına Yapılmak İstenen Otelin İnşaatı Durduruldu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/kapadokyadaki-peri-bacalarinin-ortasina-yapilmak-istenen-otelin-insaati-durduruldu/

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kapadokya’daki peri bacalarının dibine yapılmak istenen otel inşaatı, gelen tepkiler üzerine Kültür Bakanlığı tarafından durduruldu. (DEVAMI…)

2 Beğeni

Ben en son böyle bir yapılanmayı assassins creed 3’de görmüştüm,dedim o kadar bu oyunu oynamayın diye :slight_smile:

4 Beğeni

Bunu yapan ve onaylayanlara akıl, bize de bol bol sabır lazım. :man_facepalming:

2 Beğeni

Peri Bacaları inşaatın görüntüsünü bozuyor. !

5 Beğeni

Göreme Belediye Başkanı hangi partiden diye baktım yanılmamışım. Zaten beton denince akla hangi zihniyet gelebilir ki ? Zeytin ağaçlarını, tarihi, doğal güzellikleri…hepsini betonla örtüp canım ülkemin bitki örtüsünü beton yapan başka hangi zihniyet var ki ?

2 Beğeni

Tepki gelmese yapılacaktı özetle. Başka sözüm yok.

Yine de yapılacak. Yapılmayacağını düşünecek kadar hala saf kalabilmiş olmayı isterdim. Birkaç hafta unutturulur gündem değiştirilir hop bir bakmışsın bitmiş gitmiş. Anahtar teslimi yapılmış binayla da kimse uğraşmaz. Yakılan ormanlara yapılan inşaatlar iptal edildi mi?

4 Beğeni

Su yapiyi inşa edenlere azicik sovecem ama banlnirim diye korkuyorum.

Not:Sanki baska parti olsa yapmayacakti.Yalansa yalan diyin.

Yıkmaya başladık bile demiş bakanlık,eğer gerçekse şaşırtıcı :thinking:
"Bakanlığımızın peri bacalarının bulunduğu bölgede, kaçak ve çarpık yapılaşmaya karşı verdiği talimatlar doğrultusunda Göreme beldesinde 2 pafta 9423 parselde yapıldığı belirlenen inşaat hakkında yıkım kararı alınmış ve yıkıma başlanmıştır.

Ayrıca Bakanlığımız tarafından kurulan komisyonla Kapadokya bölgesinde çok hızlı bir şekilde incelemeler yapılacak ve tespit edilen kaçak ya da çarpık yapılarla ilgili kararlar aynı hızla alınarak uygulamaya konacaktır."

Olay parti meselesi mi? Biz başka parti olsa yapsınlardı mı diyoruz? Başka partiler olsa yine isyan etmeyecek miydik? Bir şeyi biri yaptı diye onlar için doğru diğerleri için yanlış mı oluyor?

Bu mesele aynı Cem Uzan’ın fanları gibi. Yok milleti dolandıracağına ABD’yi dolandırmış da bilmem ne. “Hırsızlığı” meşrulaştırmaya çalışmak denir buna.

Belediyede bulunan imar müdürlükleri, şehir planlamacıları ne iş yapıyor gerçekten merak ediyorum. Kaldı ki tarihi eserlerin bulunduğu yerlere yapı yapmak için çeşitli süreçler var. Bu süreçlerde proje zaten ilgili bakanlığa gidiyor. Neden o zaman dememişler “Kardeş ne ayaksınız siz?” diye. Bir inşaat mühendisi olarak bunları görünce gerçekten sahip olduğum mesleği temsil eden bu dangalaklar yüzünden utanıyorum.

O işler öyle olmuyor ki. Her bina yapacak adamın içeride muhendisi var. Sana şu kadar para, bu kadar bilmem ne ve hooop! Bir bakmışsınız bir kazulet dikilmiş bile. Yıllardır süre gelen bu çıkar sistemi acilen yıkılmalı. Üniversitedeyken belediyenin İmar Bölümü’nde staj yaptım 3 ay. Midem bulandı. Mezun oldum ama içim soğudu. Dönüp duran bir çark var. Ya o çarka ait olursunuz ya da size hayatı cehennem ederler. Stajdayken bile defalarca tartıştım. Sonuçta aldığım cevaplar korkunçtu. “Mantık yok! Sistem var!” Belediyeler leş yiyicilerle dolup taşmış. Bunları düşündükçe sinirlerim yıpranıyor. Eşim diyor mesleğini mi yapsan sonra durup düşünüyoruz. Sen yapamazsın diyor çok sistem dışı bir varlıksın. Sürekli bir çatışma ortamı yaratıyordum. Adamların rahatı bozuluyordu. Rahatları bozulunca da burnumdan getirdiler…

3 Beğeni

Zamanında belediyelere sık olarak proje götüren ve takibini yapan biri olarak söylediklerinin tamamına katılıyorum. İşlerine gelince projede alakasız saçma bir yeri göstererek proje onayını geciktiriyorlar. Bir sigara parası versen çözeriz diyorlar. Buradaki projede durum farklı ama göz göre göre peri bacalarının dibine otel yapmak… Buna izin veren kişiler cidden neyin kafasını yaşıyorlar anlam veremiyorum. Aklı olan bir insan orada olay olacağını bilir. Büyük ihtimal devam edecekler inşaatına. Yarın birisi çıkıp “Bunlar ülkemizin kalkınmasını istemiyor” deyip tepki gösterenleri hain ilan edebilirler.

1 Beğeni

Bugüne dek ne binalar, ne oteller, ne kazuletler dikildi de kimse bir şey demedi mantığıyla hareket edilmiş. Düzen de böyle zaten. Hele bi’ temeli atalım da bir şekil hallederiz deniliyor. Benim fikrim meslekten men edilmeliler böyleleri. Belki örnekleri artarsa akıllar başa gelir ama nerede… Nato kafa, nato mermer.

İşlerine gelmezse, huyuna gitmezseniz 1mm bile yeterli. Bizim ülkemizde kağıt üstündeki kanun kağıt üstünde kalıyor. Türkiye Cahil Bilinçsiz Halk Kafası Kanunları ile işliyor her şey.

Şaşırmıyorum artık her şey olur. Hadi karşındaki adam cahil cühella, yahu sen mühendis olarak kac yıl okudun, sen nasıl cahil olabilirsin? Korkunç bencil herkes. Kendini kurtarmanın derdine düşmüşler. Herkes bananeci olmuş.

Yıllar evvel gittim Kapadokya’ ya. Güzelim kilise, harika freskler varmış ama millet kazıyıp üstüne Ahmet, Mehmet, Sıla, Büşra yazmış. Her tarihi alan gezerken sinirleniyorum. İnsanımızın kendine saygısı yok, sanata, doğa harikasına saygısı nasıl olsun? Pikniğe gideriz, tavuk yaparız, kemikleri fırlatırız. Neden? E, doğaya karışır. Hayvanlar doyar yoksa üşenmiyoruz efenim. Çöplerimizi filan da atarız ama hayvanlara faydamız dokunsun diye yani. O binayı başka yere de yapardık ama Kapadokya’ya bir katkımız olsun yani. İşte efenim yazmadık aslında Murat, Hümeyra filan ama aşkımıza tarih şahit olsun!

2 Beğeni

IMF raporuna göre; Türkiye, 2019 yılında ekonomik büyüklük olarak 17. sıradan 20. sıraya gerileyecek. 2020 yılında ise ilk 20 ülke arasında yer alamayacak. Peki bunu neden mi yazdım? Çünkü bu acı gidişatın sebebini ablamız yazmış. Kafa değişmeli kafa, zihniyet değişmeli! :man_facepalming:

O inşaatın başlamasının da hukuksuz, durdurulmasının da hukuksuz olması aslında ne kadar derin bir pisliğin içinde yüzdüğümüzü gösteriyor. Baktığınızda tüm fizibilitesi, izinleri, belgeleri tam olan bir inşaat e nihayetinde. Yapan kişiye “Seçimlere kadar bekle sonra koyarız peribacalarının bir tarafına…” denmiş açıkça. Dediğim gibi pisliğin içinde yüzüyoruz. Bu gurur hepimizin…

1 Beğeni

Bacalara soba bağlardırlar mı oldu bu iş. Tarihi bir görünüm. Büyüleyici etki! Bacayı azcık aç abi oradan şömine gibi yaptık mı, mükemmel.

1 Beğeni

Bakalım kimin amcası kiminin dayısı 🙅

Ihlara’daki kliselerde öyle. Rezil etmişler. Çok üzülmüştüm. Bir insan tarihi eserleri neden mahveder ki!

2 Beğeni

Ihlara’daki kiliseleri okullarda “nasıl tarihe sahip çıkılmaz” diye okutmak gerek.

2 Beğeni